Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Asmens duomenų apsauga

Asmens duomenų apsauga

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324
Aprašymas

Asmens duomens sąvoka. Asmens duomenų apsaugos samprata. Asmens ir duomenų apsaugos istorinė raida. Teisė į privatumą. Teisė į informaciją. Teisminiai precedentai, kaip ADA šaltinis.

Ištrauka

Pasaulyje daugiau kaip prieš 30 metų, kai buvo pradėti kurti pirmieji duomenų bankai (?), buvo pripažinta, kad modernios technologijos sudaro grėsmę žmogaus teisei į privatumą, nes atsirado galimybė surinkti ir sukaupti didžiulį informacijos kiekį, lengvai apdoroti ir greit paskleisti, sujungti ir panaudoti kitais tikslais, nei jie buvo surinkti. Tapo būtina saugoti duomenis ne tik dėl galimo jų neteisėto naudojimo, bet ir dėl jų patikimumo, nes pripažinta, kad neatsargus informacijos technologijų panaudojimas gali juos sugadinti ar iškreipti.

Lietuvoje duomenų apsaugos veikla yra nauja, lyginant su kitomis valstybėmis, bet per šešerius metus ji jau pasiekė tokį lygį, kuris verčia nerimauti ne tik kiekvieną žmogų, kurio teisę gina įstatymas, bet ir valdžios institucijas, ir ne tik jas, bet ir kiekvieną duomenų valdytoją - bet kurią įmonę, įstaigą ar organizaciją.
Šiandien svarstome klausimą, ar valstybė garantuoja žmogaus teisę į privatumą, kai tvarkomi asmens duomenys? Neabejodama turėčiau atsakyti TAIP, nes iš esmės turime sukūrę tokius teisinius pagrindus, kokių reikalauja EB(? Tai deklaruojama LR teisės aktuose) teisė. Tačiau norėčiau kelti šiek tiek gilesnius klausimus, PIRMA, ar duomenų valdytojai sugeba tinkamai taikyti valstybės įteisintus duomenų apsaugos principus ir kaip valstybė gali jiems padėti. ANTRA, ar žmogus, būdamas duomenų subjektu, sugeba įgyvendinti savo teises ir kaip valstybė gali jam pagelbėti. TREČIA, ar teisinė bazė aiškiai ir pilnai, kaip to reikalauja duomenų apsaugos principai, apibrėžia asmens duomenų tvarkymą viešajame sektoriuje, leisdama tik tokias išimtis, kurios būtinos demokratinėje visuomenėje ir kurios proporcingai derėtų su valstybėje pripažintais bendrųjų interesų tikslais ar būtinybe ginti kitų teises ir laisves.


Prisimenant viešajame sektoriuje sukauptų asmens duomenų naudojimo problemas, reiktų suabejoti, ar teisinis reglamentavimas dėl asmens duomenų tvarkymo viešajame sektoriuje ir ypač valstybės registruose ir valstybės informacinėse sistemose, yra tobulas. Norėčiau pažymėti, kad asmens duomenų tvarkymo ir apsaugos viešajame sektoriuje klausimas yra aktualus ne tik Lietuvoje. Šiuo metu Europos Sąjungoje svarstomas naujos direktyvos projektas dėl viešojo sektoriaus informacijos antrinio ir tolesnio panaudojimo, siekiama darnos tarp piliečių teisės į privatumą ir teisės gauti informaciją iš viešojo sektoriaus. Norima į naują dokumentą įjungti bendruosius duomenų apsaugos principus, tokius kaip duomenų rinkimo ir naudojimo tikslų suderinamumas, piliečio teisę būti informuotam, kam jo duomenys atskleidžiami. Svarstoma, kokiomis sąlygomis viešajame sektoriuje sukaupti asmens duomenys gali būti naudojami komerciniais tikslais.

Siekiant užtikrinti veiksmingą asmens duomenų apsaugą, didelis vaidmuo tenka priežiūros institucijai - Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai. EB teisė nustato, kad tokios institucijos turėtų padėti asmenims apsaugoti savo teises ir laisves. Jos - pareiga siekti ir užtikrinti, kad duomenų valdytojo, taip pat valstybinių institucijų, žinioje esantys asmens duomenys būtų tvarkomi griežtai laikantys įstatymo, Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatyme nustatyta tvarka yra skirta duomenų valdytojui, o ne Inspekcijai. (? Iki galo neaišku apie ka kalbi)
Tačiau mums reiktų prisiminti Konstitucinio Teismo aiškinimą, kad kai asmuo atlieka viešo pobūdžio veikas ir tą supranta arba turi ir gali suprasti, nors ir savo namuose ar kitose privačiose valdose, tai tokios viešo pobūdžio veikos nebus apsaugos objektas ir asmuo negali tikėtis privatumo. (Trūksta apibendrinimo, užbaigimo, pabaiga nelabai dera prie tikslų dėstymo. Aiškiau apibūdink kuo remsies siekdama savo darbo tikslų: šaltinių ir literatūros trumpas pristatymas, darbo struktūros išdėstymas.) ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės namų darbas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasNamų darbai
Apimtis20 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis36.74 KB
Autoriusis
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Asmens duomenu apsauga [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą