Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Baudžiamoji teisė>Apeliacija ir kasacija

Apeliacija ir kasacija

  
 
 
1234567
Aprašymas

Apeliacinio ir kasacinio proceso skirtumai ir panašumai.

Ištrauka

Pirmos instancijos teismui priėmus sprendimą, bylinėjimasis dažniausiai nesibaigia, nes viena kuri šalis lieka nepatenkinta ir vadovaujantis bendraisiais teisės principais, jos nusiskundimai turėtų būti išklausyti. Be to, teismas, o tiksliau – teisėjas, kaip ir bet kuris žmogus, spręsdamas bylas gali suklysti tiek aiškindamas ir vertindamas faktines bylos aplinkybes, tiek aiškindamas ir taikydamas įstatymą. Tokį suklydimą gali lemti teisėjo kvalifikacijos stoka ar nesąžiningumas, šalių bei kitų asmenų tyčiniai ar netyčiniai veiksmai neteisingai nurodant faktus, melagingai liudijant ar duodant paaiškinimus. O jei teismas gali klysti, šaliai turi būti suteikta teisė skųsti aukštesnei teisminei instancijai priimtą jai nepalankų sprendimą.
Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų šalių egzistuoja pakopinė teismo sprendimų kontrolė, vadinama instancine sistema. Instancinę sistemą lemia kelios priežastys. Pirma – teismo klaidos ir būtinybė jas ištaisyti siekiant apginti šalis, t.y. privatų interesą. Antra, aukštesnės instancijos teismas, tikrinantis teismo sprendimą, yra pranašesnis už žemesnės instancijos teismą ir kiekybiniu ir kokybiniu atžvilgiu. Aukštesnės instancijos teisme bylas kolegialiai nagrinėja keli teisėjai profesionalai, turintys daugiau gyvenimo ir profesinės patirties. Trečia, galimybė patikrinti teismo sprendimą aukštesniame teisme verčia žemesnės instancijos teismų teisėjus nagrinėti bylas atidžiau. Ketvirta, neteisėtą teismo sprendimą būtina panaikinti ne tik šalių interesais, bet apginti ir viešą interesą, kad visi teismo sprendimai būtų teisėti, o neteisėti būtų panaikinami. Penkta, taip kuriama harmoninga, nuosekli teisės sistema, vienodu teisės aiškinimu ir taikymu. Todėl instancinėje sistemoje būtų galima išskirti du tikslus: įgyvendinti teisingumą konkrečioje byloje ir užtikrinti harmoningą teisės sistemos raidą. Apeliacinėje instancijoje vyrauja privataus šalių intereso gynimas, o tikrinant sprendimą kasacine tvarka – dažniausiai vyrauja viešojo intereso gynimas.
Kaip nurodoma Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso (LR CPK) 313 straipsnyje, apeliacine tvarka yra skundžiami neįsiteisėję pirmosios instancijos teismo sprendimai (nutartys, nutarimai), išskyrus kai kuriuos LR CPK nustatytus atvejus. Bylas pagal apeliacinius skundus (atskiruosius skundus) dėl neįsiteisėjusio apylinkės teismo sprendimo, nutarties ar nutarimo nagrinėja apygardų teismai. Bylas pagal apeliacinius skundus (atskiruosius skundus) dėl neįsiteisėjusio apygardos teismo sprendimo, nutarties ar nutarimo nagrinėja Lietuvos apeliacinis teismas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasBaudžiamosios teisės konspektas
KategorijaTeisė >  Baudžiamoji teisė
TipasKonspektai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis12.61 KB
AutoriusTadas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Apeliacija ir kasacija.doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą