Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Viešasis administravimas>Centrinės ir vietos valdžios sąveika švietimo srityje

Centrinės ir vietos valdžios sąveika švietimo srityje

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Darbo objektas. Darbo tikslai. Darbo uždaviniai. Tyrimo metodai. Darbo struktūra ir naudoti šaltiniai. Švietimo politikos valdymas Lietuvoje. Švietimo politikos samprata. Švietimo valdymo subjektų funkcijos ir įgaliojimai. Seimo veikla švietimo srityje. Vyriausybės įgaliojimai švietimo valdymo srityje. Švietimo ir mokslo ministerijos funkcijos švietimo srityje. Savivaldybės institucijų įgaliojimai švietime. Centrinės valdžios ir savivaldybių sąveika. Centrinės ir vietos valdžių pasiskirstymas švietimo srityje. Švietimo decentralizavimo esmė. Lietuvos švietimo sistemos reformos vertinimas centriniu ir savivaldybių lygmeniu. Apibendrinimas.

Ištrauka

Kiekvienos šalies valstybės valdžios esmė ir struktūra juridiškai įtvirtinta konstitucijoje ir įstatymuose. Pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją valstybės valdžią Lietuvoje vykdo Seimas, Respublikos Prezidentas, Vyriausybė ir Teismas. Demokratinė valstybės valdžia išreiškia gyventojų daugumos interesus ir įgyvendinama vadovaujantis valdžių padalijimo, pagarbos žmogaus teisėms, teisinės valstybės kūrimo ir kitais principais. Būtent Tauta deleguoja valstybės valdžią valstybės valdžios institucijos, kurios sudaro valstybės aparatą. Valdžios įstaigos turi laikytis Konstitucijos ir tarnauti žmonėms. Pasak E. Jarašiūno, "[...]valdžių padalijimo principas reiškia, kad kiekvienai valdžios institucijai nustatyta jos paskirtį atitinkanti kompetencija, kurią lemia tos valstybės valdžios institucijos vieta tarp kitų valdžios institucijų" [5, p.64]. Valstybės valdžios kartu yra savarankiškos ir nepriklausomos vykdydamos savo įgaliojimus, bet kartu tarp jų turi būti ir pusiausvyra. "Įstatymų leidybos teisę turi tik LR Seimas, o kitos valdžios yra įstatymus įgyvendinančios, arba įstatymų įgyvendinimo kontrolę vykdančios institucijos" [3, p.23].
Kalbant apie vykdomosios valdžios institucijas, jos pasiskirsto į centrinio lygmens institucijas ir vietos valdžios (savivaldybių) veiklą. Centrinė valdžia turi teisę įgyvendinti savo įgaliojimus visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje, o vietos valdžia būna įpareigota vykdyti centrinės valdžios nurodymus, bet taip pat gali vykdyti ir nuosavos kompetencijos funkcijas. Daugeliu atvejų vienos veiklos srities reikalams tvarkyti būna ir centrinės vietinės vykdomosios valdžios institucijos, kurios yra atsakingos už tam skirtų funkcijų įgyvendinimą. Tarp šių valdžių reikalinga tarpusavio sąveika, kuri užtikrintų veiklos sričių efektyvumą.
Lietuvoje švietimas yra prioritetiškai valstybės remiama visuomenės raidos sritis [8]. Tačiau švietimo tema pastaraisiais metais kelia įvairiausių klausimų susijusių su šios srities vykdymo politika. Pastebima, kad švietimui iš valstybės biudžeto skiriama vis mažiau lėšų. Švietimo sistemoje dalyvauja beveik visi visuomenės nariai, todėl jie yra suinteresuoti, kad švietimo sistemos pertvarkos būtų vykdomos rezultatyviai ir efektyviai. Švietimo politiką formuoja centrinės valdžios struktūros ir paveda vykdyti žemesniems švietimo padaliniams. Vis dėlto vietos savivaldos institucijos, turėdamos įstatymais nustatytą kompetenciją, gali laisvai veikti švietimo sistemos veiklos srityje.
Darbo objektas: Lietuvos centrinės valdžios ir savivaldybių sąveika švietime.
Darbo tikslas: išanalizuoti centrinės ir vietos valdžios sąveiką švietimo srityje.
Darbo uždaviniai:
1. Išnagrinėti Lietuvos švietimo valdymo subjektų atliekamas funkcijas ir įgaliojimus.
2. Aptarti švietimo politikos vykdymą centrinės valdžios ir savivaldybių lygmeniu.
3. Apžvelgti ŠMM ir savivaldybių švietimo sistemos reformos vykdymo aspektus.

Tyrimo metodai:
• Mokslinės literatūros analizė.
• Teisės aktų, įstatymų, nuostatų analizė.
• Sisteminės analizės metodas.
• Content analizė
Darbo struktūra ir naudoti šaltiniai: kursinį darbą sudaro įvadas, 2 dalys, apibendrinimas ir literatūra. Darbe naudoti užsienio ir lietuvių autorių moksliniai straipsniai, knygos. Taip pat nagrinėta LR Konstitucija, įstatymai, Vyriausybės nutarimai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasViešojo administravimo namų darbas
KategorijaViešasis administravimas
TipasNamų darbai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai16 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis27.91 KB
Autoriuskristinakat1
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2011 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasV. Domarkas
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Centrines ir vietos valdzios saveika svietimo srityje [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Namų darbai
  • 14 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • V. Domarkas
  • 2011 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+3
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą