Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Viešasis administravimas>Pinigų funkcijos ir jų istorinė raida

Pinigų funkcijos ir jų istorinė raida

  
 
 
12345678910111213141516171819202122
Aprašymas

Įvadas. Darbo tikslas – sužinoti pinigų istorinę raidą ir išsiaiškinti svarbiausiais pinigų atliekamas funkcijas. Pinigų istorinė raida. Lietuvos respublikos pinigų istorija. Euro istorija. Šiuolaikiniai pinigai. Pinigų funkcijos. Pinigų funkcijų sąveika. Lietuvos centrinis bankas. Pinigų gyvavimo ciklas. Išvados.

Ištrauka

Pinigai yra toks ekonomikos elementas, be kurio žmonės bei įvairūs jų susivienijimai ne tik šiais laikais, bet ir gilioje senovėje negalėjo apsieiti. Pinigai yra viena seniausių ekonominių kategorijų (Žilėnas, 2002)
Iš esmės savo poreikius mes tenkiname gamindami prekes, teikdami paslaugas, augindami javus, sukdami automobilio varžtus, kepdami pjausnius, netgi skaitydami teorines paskaitas. O popieriukų, vadinamų pinigais, spausdinimas neatneša jokios tiesioginės naudos. Padvigubinę fermų, gamyklų ir kontorų produkciją, tampame turtingesni, o antra tiek prispausdinę pinigų, mes turtingesni nepasidarome. Šiuo pavyzdžiu galima parodyti, kad pinigai yra visiškai nesvarbus dalykas. Antra vertus, pinigai ir su jais susijusios finansų įstaigos yra nepaprastai svarbu. Pinigai labai supaprastina prekių mainus – atkrinta visi mainų vargai ir natūriniams mainams būdingos išlaidos. Atsisakę pinigų sistemos, prarastume dabartinių mainų mechanizmą. O darbo pasidalijimo sąlygomis be efektyvaus mainų mechanizmo nebūtų išnaudojami gamybiniai pajėgumai (Mayer, 1995)
Pinigų terminą apibrėžti yra sunku, kadangi pinigai istorijoje pasireikšdavo įvairiomis formomis, ne visada atlikdavo tas pačias funkcijas. Kai kurie ekonomistai visai atsisakė mokslinio pinigų apibrėžimo ir pinigais laiko tai, kuo paprastai galima įsigyti gėrybių ir apmokėti skolas. Žemiau pateiksiu keletą, mano nuomone tikslingiausių pinigų apibrėžimų.
Pinigai – ypatinga prekė, kuri gali būti naudojama kitoms prekėms ir paslaugoms pirkti. Tai visuotinai priimta mainų priemonė (Maldeikienė, 2006).
Pinigai yra mainų priemonė, tarpininkai. Iki tokių pinigų, kokius mes turime dabar, kaip pinigai funkcionavo akmenys, įvairios kriauklės, žvėrių kailiai, sidabras, auksas irkitės vertybės, kurios buvo visuotinai pripažintos mainų priemone (Jakutis ir kt., 2005).
Pinigais vadiname tokias gėrybes, kurios mainų apyvartoje tarnauja kaip visuotinė mainų priemonė ir drauge yra mainomųjų gėrybių matas (Šalčius, 1933).
Atsiskaitymo už prekes ir paslaugas sistema ne visada buvo tokia paprasta kaip dabar. Pirmosios monetos buvo nukaltos apytiksliai VI amžiuje prieš Kristų, o banknotai atsirado apyvartoje maždaug prieš 300 metų.
Pinigų atsiradimas buvo pažanga. Jie atliko visuotinio ekvivalento vaidmenį. Tačiau dažnai kildavo problemų, kai ekvivalentą tekdavo dalyti. Todėl sidabras ir auksas turėjo šiuo atžvilgiu didelių pranašumų dėl jų dalumo, grynumo ir tvarumo. Pirmosios iš jų kaldintos monetos atsirado maždaug 520 m. pr. Kr. Netrukus metaliniai pinigai įsigalėjo visame civilizuotame pasaulyje (Jakutis ir kt., 2005).
Lietuvos centrinis bankas pinigus apibrėžia remdamasis vaidmeniu, kuruojie atlieka ekonomikoje. Pinigai – visuotinis vertės ekvivalentas, kuris atlieka mainų, kaupimo ir vertės mato funkcijas.
Pinigai yra visų rinkų pagrindas, tikslas ir varomoji jėga. Stabili valiuta yra būtina sąlyga normaliai plėtrai (Sundling, 2003).
Mano kursinio darbo tikslas – sužinoti pinigų istorinę raidą ir išsiaiškinti svarbiausiais pinigų atliekamas funkcijas.
Darbo uždaviniai:
1. Aptarti pinigų istorinę raidą.
2. Sužinoti Lietuvos pinigų istorinę raidą.
3. Išsiaiškinti euro kilmę.
4. Aptarti svarbiausiais pinigų atliekamas funkcijas.
5. Sužinoti Lietuvos centrinio banko atliekamas funkcijas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasViešojo administravimo referatas
KategorijaViešasis administravimas
TipasReferatai
Apimtis21 puslapis 
Literatūros šaltiniai10 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis39.86 KB
AutoriusEvelina
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2009 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/Dėstytojasdoc. dr. Danutė Milevičienė
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Pinigu funkcijos ir ju istorine raida [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 21 puslapis 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 2 Klasė/kursas
  • doc. dr. Danutė Milevičienė
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą