Išplėstinė paieška
 
 
 

Emocijos (7)

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Tikslas yra apžvelgti, aprašyti emocijas, supažindinti su emocijomis. Emocijų samprata. Emocijos ir jausmai. Emocijų komponentai. Emocijų teorijos. Emocinės būsenos. Emocijų funkcijos. Išvados.

Ištrauka

Emocijos ir jausmai – labai svarbi žmogaus psichikos dalis. Dabartinis psichologijos mokslas nurodo esant daugiau kaip 360 emocijų. Sunku būtų jas išvardinti, nes kai kurioms net pavadinimų nežinotume. Tačiau psichoterapeutai sutaria, jog visa ši emocijų daugybė atsirado iš keturių pagrindinių emocijų – pykčio, baimės, liūdesio ir džiaugsmo.
Emocijas reiškiame trejopai. Fiziologinė jausmų išraiška - tai kūno drebėjimas, galvos svaigimas, širdies plakimas, kraujospūdžio šokinėjimas ir t.t. Antras būdas, - kūno kalba: intonacija, ašaros, šypsena, veido mimika, t.y. – kaip mes parodome tas savo emocijas, iš ko mes atspėjame, ką jaučiame. Trečias aspektas – subjektyvus, sąmoningas jausmas.
Emocijos yra subjektyvus mūsų santykio su tikrovės daiktais ir reiškiniais išgyvenimas. Pagal tai skiriamos teigiamos ir neigiamos emocijos.
Mūsų jausmai būna stiprūs, spontaniški, kartais neužmirštami. Kaip jie kyla? Žmogus turbūt yra emocingiausias iš visų būtybių (Hebb, 1980). Palyginti su gyvūnais, mes daug dažniau jaučiame baimę, pyktį, liūdesį, džiaugsmą, meilę. Niekam nereikia įrodinėti, kad emocijos įvairina mūsų gyvenimą, o stresų metu jos gali būti pražūtingos arba padėti išsigelbėti.
Emocijas sudaro: 1) fiziologinis sužadinimas; 2) išraiška; 3) sąmoningas išgyvenimas. ( David G. Myers, 2000, p. 436).
Šio darbo tikslas yra apžvelgti, aprašyti emocijas, supažindinti su emocijomis.
Darbo uždaviniai yra paanalizuoti emocijas, jų komponentus, būsenas, teorijas, funkcijas.
Įvairiausiais eksperimentais psichologai bandė nustatyti emocijų fenomeną, jas išmatuoti, klasifikuoti, susieti su kitais potyriais bei reakcijomis. Tačiau išsami jausmų teorija dar nesukurta, nėra ir visuotinai priimto apibrėžimo.
Emocijų teorijose problemos iškyla dėl kūno ir sielos dualizmo, kai emocionalumas atskiriamas nuo racionalizmo, protas – nuo jausmų.
Emocijos laikomos "gyvuliškuoju" žmogaus pradu, jų sukelti procesai žmogui gali būti pavojingi, netgi sunaikinti jį. Todėl civilizacija turi užgniaužti emocijas. Čia ypač svarbi vieta tenka savikontrolei.
Tačiau kai žmogus tampa civilizuotas,nuo kūno atskiriamos jo funkcijos. Žmogaus juslingumas prijaukinamas, jis turi paklusti proto diktatūrai. "Požeminės istorijos" eigoje, vis labiau įsitvirtinant fundamentiniam vakarietiškajam mąstymui, radikaliai pasikeitė jutimo įpročiai. Kūnas jau nebėra juslinės patirties (lytėjimo, uoslės, skonio ir t.t.) garantas, emocinio bendravimo su aplinka (muštynių, grumtynių, mylėjimosi, glostymo, šokio) instrumentas, emocinės būsenos išraiškos priemonė. Šias funkcijas perėmė rega ir kalba. Apčiuopiamos emocijos įsileidžiamos tik į intymiąją sferą. Suteikus pirmenybę tik regai, matymui, kyla grėsmė savęs pažinimui. Išaugusi kalbinės komunikacijos reikšmė tiesiogiai proporcinga santykio su realybe, su kitais žmonėmis priklausomybei nuo to, kas matoma. Daugiaprasmė analogiška kūno kalba užleidžia vietą skaitmeniniam kalbėjimui. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2010-03-04
DalykasKognityvinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Kognityvinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai8
Dydis27.68 KB
AutoriusModesta
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasLekt. L. Bakševičius
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasPedagogikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Emocijos (7) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Lekt. L. Bakševičius
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą