Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Teisinė valstybė (3)

Teisinė valstybė (3)

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Akvinietiškasis-institucinis modelis. Seimas. Vyriausybė. Teismai. Konstitucinis Teismas. Lietuvos Respublikos Prezidentas. Konstitucinis modelis. Konstitucinis valdymas. Derama teisės sistema. Įstatymo viršenybė. Demokratiniai rinkimai. Žmogiškasis modelis. Išvados.

Ištrauka

"Valstybė - tai tam tikros teritorijos žmonių bendruomenė, vykdanti savą vidaus ir užsienio politiką, remdamasi įstatymais, kuriuos paprastai priima įstatymų leidžiamasis organas, o įgyvendina vyriausybė, jei reikia pasitelkdama jėgą." Tačiau besivystant valdžiai, teisei, atsiranda nauja sąvoka – teisinė valstybė.
Nuo senų laikų valdovai ir įstatymai buvo laikomi sinonimais - įstatymai paprasčiausiai buvo valdovo valia. Pirmasis žingsnis nuo tokios tironijos buvo tokios sąvokos kaip teisinė valstybė iškėlimas ir apibrėžimas, įskaitant ir netgi tai, jog valdovas yra žemiau įstatymo ir turėtų valdyti remiantis teisėtomis priemonėmis. Demokratinės valstybės vystėsi įtvirtindamos teisinį viešpatavimą (teisinę valstybę). Nors nė viena visuomenė ar valdžios sistema nėra neturinti problemų, teisinės valstybės buvimas apsaugo fundamentalias politines, socialines ir ekonomines teises ir primena, jog tironija ir įstatymų nebuvimas nėra vienintelės alternatyvos. Teisinis viešpatavimas reiškia, jog joks individas, valdovas ar privatus pilietis, negali būti aukščiau įstatymo. Įstatymai turėtų išreikšti žmonių valią, bet ne karalių, diktatorių, karininkų, dvasininkų, partijų užgaidas.
Teisinė valstybė gali būti nagrinėjama per skirtingus modelius, aspektus, sudaromi kitokie parametrai remiantis įvairiausiais autoriais (L. Fuller, Joseph Raz, F.A. Hayek, Antonin Scalia, Margaret Jane Radin). Šiame darbe išnagrinėsiu kelis jų, daugiausiai remsiuosi Lietuvos pavyzdžiu ir galiausiai padarysiu išvadas, ko trūksta ir ko reikia būtent Lietuvai, kad ji taptų teisine valstybe. Išskyriau ir sudariau tris tokius modelius:
1. Akvinietiškasis - institucinis
2. Konstitucinis
3. Žmogiškasis
Teisinės valstybės pagridinis pamatas – principas, jog įstatymas yra aukščiau visko, kitaip tariant, niekas nėra aukščiau nei įstatymas, o dar plačiau žvelgiant, kad valdiška galia gali būti naudojama tik pagal rašytus, viešai paskelbtus įstatymus, kurie yra priimti pagal nustatytą tvarką. Greta šio apibrėžimo iškyla nuostata, jog politinė galia negali būti užgaidi, t.y. pagal L.Fuller pažymimą vieną iš teisinės valstybės parametrų, valdžia privalo būti prospektyvi (prognozuojama); taip pat – kiekvienas yra lygus prieš įstatymą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-05-11
DalykasKonstitucinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai9 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis23.39 KB
AutoriusBrigita
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasE. Kūris
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasTarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teisine valstybe (3) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • E. Kūris
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą