Išplėstinė paieška
 
 
 

Lyderiai

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įvadas. Lyderiavimo ypatumai. Lyderių veiklos funkcijos. Lyderių tipai. Pagal lyderio santykiavimo su grupės nariais pobūdį, K. Levinas išskyrė tris lyderių tipus. Autokratas. Demokratas. Liberalusis. Vadovas turėtų atsižvelgti į tris jėgų grupes. Lyderiavimo teorijose skiriami tam tikri lyderių tipai pagal tai, kaip jie jais tapo. Transakciniai lyderiai. Transformaciniai lyderiai. Lyderių bruožai. Ieškant įvertinamų lyderiavimo bruožu, remiamasi dviem požiūriais. 7 būdingiausi lyderio bruožai. Vadovai piešia aiškų, bet labai siaurą lyderio portretą. Lyderystės teorijos. Lyderiavimas atsitiktinumų požiūriu. P. Hersey ir K.H. Blanchardo situacinis lyderiavimo modelis. F.E. Fiedlerio situacinis modelis. Bihevioristinė lyderiavimo teorija. R. Tonnenbaumas ir AV.H. Schmidtas – vieni pirmųjų teoretikų.

Ištrauka

Vienas iš lyderiavimo termino apibrėžimų sako, kad lyderiavimas – tai grupės narių veiklos, reikalingos tam tikrai užduočiai atlikti, nukreipimas ir lyderio poveikio jiems procesas. Lyderiavimas įtraukia kitus - darbuotojus ir pasekėjus. Savo pasiryžimu ir noru paklusti lyderio nurodymams grupės nariai padeda įtvirtinti ir apibrėžti lyderio statusą ir sudaro sąlygas lyderiavimui; be žmonių, kuriems reikia vadovauti, visos vadovo, kaip lyderio savybės yra bevertės.
Lyderiavimas reiškia nevienodą galios paskirstymą tarp lyderio ir grupės narių. Grupės nariai šiokią tokią galią turi: jie formuoja grupės veiklą. Tačiau lyderis, paprastai, turi kur kas daugiau galios. Kuo didesniu galios šaltinių kiekiu gali disponuoti vadovas, tuo didesnis jo efektingo lyderiavimo potencialas. Pastaruoju metu organizacijų veikloje pastebimas faktas, kad vienodo lygio vadovai, turintys tą pačią formalią galią, vienas nuo kito skiriasi sugebėjimais panaudoti atsilyginimo, baudimo, patrauklumo ar ekspertinę galias.
Be to, lyderiavimas yra susijęs su vertybėmis. Moralus lyderiavimas atsižvelgia į vertybes ir suteikia pasekėjams pakankamai žinių apie alternatyvas, kad jie patys galėtų sąmoningai rinktis, kai ateina laikas nuspręsti, eiti paskui lyderį ar ne.
Vienas pagrindinių lyderio ar vadovo atributų yra įtaka – vadovauja grupės narys, turintis daugiausiai įtakos kitų grupės narių atžvilgiu. Galimybė daryti įtaką kitiems ir juos kontroliuoti yra vienas svarbiausių žmonių tarpusavio santykių aspektų. Lyderis skatina veikti, duoda nurodymus, išaiškina nesutarimus tarp kitų grupės narių ir priima sprendimus. Jis nebijo išreikšti pritarimą ar nepritarimą grupės veiksmams, įkvepia, yra bet kurios veiklos priešakyje. Lyderis apibrėžiamas, kaip grupės narys, kuriam kiti grupės nariai suteikia teisę daryti sprendimus, įtakojančius grupės veiklą.
Taigi, yra išskiriami trys elementai, bendri visiems lyderiavimo apibrėžimams: įtaka, grupė, tikslas. Lyderiavimas pateikiamas, kaip procesas, kurio metu lyderis įtakoja kitus, nukreipdamas šių elgesį tam tikru keliu. Grupės nariai yra pavaldūs lyderiui, tačiau šis jaučia atsakomybę patiems nariams ir jų gerovei. Ir, galiausiai, lyderis įtakoja grupės narių veiksmus, nukreiptus kliūtims įveikti, su kuriomis grupė susiduria tiesiogiai vykdydama užduotis.
Nors lyderiavimas artimai susijęs su valdymu ir yra jam svarbus, tačiau lyderiavimas ir valdymas nėra tapati sąvoka. Kad pabrėžtų skirtumą, lyderiavimo teoretikas W.Bennisas pasakė, jog daugelyje organizacijų per daug valdoma ir per mažai vadovaujama. Iš tiesų, vadovas gali būti efektingas: geras administratorius, puikus planuotojas, bet jam gali trūkti lyderio sugebėjimų. Kitas gali būti efektingas lyderis: sugeba įžiebti kitų žmonių entuziazmą ir pasišventimą, tačiau jam gali trūkti vadovo įgūdžių, sužadintą kitų energiją nukreipti norima linkme.
Efektyviausiai grupė valdoma tuomet, kai vadovavimo ir lyderiavimo rolės joje susipina, kai neformalus lyderis tuo pačiu yra ir oficealus vadovas. Žinoma, nebūtina, kad šių grupių vadovas būtų visapusiškas lyderis.

Skyriuje trumpai apžvelgiamos lyderių veiklos funkcijos, lyderių tipai bei rūšys ir svarbiausi, teoretikų išskiriami, bruožai
1.1. Lyderių veiklos funkcijos
Dalis vadybos teoretikų išskiria tam tikras efektingo lyderio elgesio charakteristikas. Kitaip tariant, jie nori išsiaiškinti, ne kokie efektingi vadovai yra, o ką jie daro. Teoretikus domina efektingų lyderių veiksmai: kaip jie atlieka savo užduotis, kaip bendrauja su savo pavaldiniais, kokią motyvacijos sistemą naudoja savo pasekėjų motyvavimui, kaip paskirsto užduotis ir pan. Daroma prielaida, kad asmenys, išmokyti tam tikro elgesio ir apmokyti lyderiavimo paslapčių, turėtų sugebėti efektyviai vadovauti.
Kad grupė efektingai dirbtų, ji turi turėti žmogų, atliekantį dvi pagrindines funkcijas:
• Susietas su užduotimi ir problemų sprendimu
• Susijusias su socialiniais klausimais (ginčų sprendimas, užtikrinimas, kad grupės nariai visuomet jaustųsi vertinami ir reikalingi).
Žmogus, galintis sėkmingai atlikti šias dvi funkcijas, dirba ypač efektingai. Nors, praktiškai, lyderis gali turėti įgūdžių, temperamento ar laiko atlikti tik vienai iš šių funkcijų. Tačiau tai dar nereiškia, kad tokia grupė dirbs neefektyviai. Tyrimų rezultatai liudija, kad efektingiausiai dirbančiose grupėse populiari paskirstyto lyderiavimo forma - kai vienas asmuo, dažniausiai vadovas ar formalus lyderis, atlieka užduoties funkcijas, o kitas grupės narys -socialines funkcijas.
Vieni teoretikai pagrindinėmis lyderio funkcijomis laiko jo sugebėjimą išlaikyti grupėje (orgabizacijoje) harmoniją, rūpinimąsi nustatyti ir palaikyti grupės kontaktus su kitomis grupėmis, kad ji nebūtų izoliuota nuo kitos socialinės aplinkos, tačiau išlaikytų save kaip visumą. Be to, lyderis nustato ir palaiko pakankamą išorinę kontrolę, kad grupė galėtų laisvai funkcionuoti iš išorės netrukdoma, jausdama malonių santykių su išorine aplinka komfortą. Tenkinant tarpasmeninius poreikius, lyderis padeda grupės nariams rasti balansą tarp tarpusavio kontaktų kiekybės ir sąveikos turinio, tarp asmeninio suartėjimo bei draugiškumo, tarp tarpusavio kontrolės ir laisvo veikimo ir asmenybės autonomijos išlaikymo.
Konkretinant lyderio rolės elgseną, galima išskirti šias pagrindines funkcijas:
• Grupės veikimo tikslų ir metodų patikslinimas, telkimas;
• Žinodamas komandos narių privalumus bei trūkumus, formuoja darbo grupes, jas koordinuoja siekdamas bendrų tikslų;
• Grupės narių informavimas apie veikimą, jo rezultatus ir kt.;
• Grupės narių veiklos kontrolė, paskatinimai ir bausmės;
• Arbitražo funkcijos, iškilus nesutarimams tarp grupės narių;
• Grupės atstovavimas prieš kitas grupes, aukštesnius vadovus ir kt;
• Rūpinimasis aktyviu komandos darbu;
• Apibrėžia darbo sritis ir komunikacijos kanalus. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-03-20
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis100.3 KB
AutoriusFdabar
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2009 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasSeiliūtė
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasFizikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lyderiai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Seiliūtė
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą