Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Konstitucinės teisės samprata (2)

Konstitucinės teisės samprata (2)

  
 
 
12345678
Aprašymas

Konstitucinės teisės sąvokos vartojimo aspektai. Dvi konstitucinės teisės sampratos: konstitucinė teisė kaip aukščiausioji teisė ir konstitucinė teisė kaip teisės sritis. Konstitucinio reguliavimo objektas ir metodas. Konstitucinės teisės normos. Konstituciniai principai. Konstitucinių principų klasifikavimas. Konstitucinės teisės institutai. Konstituciniai teisiniai santykiai. Nacionalinės teisės konstitucionalizacijos procesas. Konstitucinės teisės vieta nacionalinės teisės sistemoje. Konstitucinės teisės įtaka įvairioms nacionalinės teisės šakoms. Konstitucinė teisė ir tarptautinė bei supranacionalinė teisė.

Ištrauka

Sąvoka "konstitucinė teisė" yra vartojama keliais aspektais. Vienu atveju kalbama apie asmens subjektinę teisę, įtvirtintą konstitucijoje, kitu – apie nacionalinės teisės sritį, trečiu – apie vieną iš teisės mokslų, ketvirtu – apie studijų discipliną. Toks vienos sąvokos vartojimas įvairiais aspektais rodo, kad visi šie aspektai susiję, tačiau netapatūs. Dabar bus apibrėžiamas detaliau kiekvienas šios sąvokos vartojimo atvejis.
Kai sąvoka "konstitucinė teisė" vartojama konstitucijoje įtvirtintoms asmenų subjektinėms teisėms apibrėžti, tai kalbama apie santykio dalyvio galimą (leistiną) elgesį. Subjektinės teisės turinį sudaro trys teisinės galimybės:
1) galimybė elgtis taip, kaip numato teisės normos;
2) galimybė reikalauti, kad kiti teisinio santykio dalyviai atliktų pareigą;
3) galimybė kreiptis į kompetentingas institucijas, kad jos apgintų subjektinę teisę.
Objektyviosios teisės atveju "konstitucinė teisė" vartojama tam tikrai sričiai apibūdinti. Čia ši sąvoka suvokiama kaip tam tikroje šalyje galiojančių teisės normų, reguliuojančių tam tikrą visuomeninių santykių sritį, visuma.
Kita sąvokos "konstitucinė teisė" reikšmė gali būti ir vienas iš teisės mokslų, kuris tiria konstitucinės teisės normas, jų įgyvendinimo praktiką, konstitucinių teisinių idėjų pasaulį. Be šio galimo sąvokos vartojimo yra ir dar vienas atvejis, kuomet "konstitucinė teisė" yra suprantama kaip studijų disciplina, t.y. specialus kursas, dėstomas studentams teisininkams aukštojoje mokykloje.
Teiginį "konstitucinė teisė kaip aukščiausioji teisė" galima pagrįsti remiantis Konstitucijos kaip aukščiausiosios teisės aiškinimu.
Konstitucinis Teismas 2004 m. gegužės 25 d. nutarime konstatavo, kad Konstitucija – tai aukščiausios teisinės galios aktas. Konstitucija, ne tik kaip aukščiausios teisinės galios aktas, bet ir kaip visuomenės sutartis, grindžiama universaliomis, nekvestionuojamomis vertybėmis - suvereniteto priklausymo tautai, demokratija, žmogaus teisių ir laisvių pripažinimu bei jų gerbimu, pagarba teisei bei teisės viešpatavimu, valdžios galių ribojimu, valdžios įstaigų priederme tarnauti žmonėms ir atsakomybe visuomenei, pilietiškumu, teisingumu, atviros, teisingos, darnios pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės siekiu. Tauta Konstituciją keičia tiesiogiai arba per savo demokratiškai išrinktus atstovus ir tik pagal pačioje Konstitucijoje nustatytas taisykles. Konstitucija yra aukščiausioji teisė. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasKonstitucinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis18.17 KB
AutoriusKarolina
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasVainiutė
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasSocialinės politikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Konstitucines teises samprata (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Vainiutė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą