Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Piliečių ir kitų Lietuvoje gyvenančių asmenų teisės ir pareigos

Piliečių ir kitų Lietuvoje gyvenančių asmenų teisės ir pareigos

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Lietuvos piliečių teisės ir pareigos. Teisės ir pareigos tarpukariu. Teisės ir pareigos šių dienų Lietuvoje. Tautinių mažumų teisės. Tautinių mažumų teisės tarpukariu. Tautinių mažumų teisės dabar. Respublikos gynimas. Gynimas tarpukario Lietuvoje. Gynimas po nepriklausomybės atkūrimo.

Ištrauka

Kiekviena šalis turi rūpintis savo žmogumi, jo gerove. Rašydamas šį darbą rėmiausi Lietuvos valstybės konstitucijomis, išleistomis 1922 m., 1928 m., 1938 m. ir dabartine 1992 m. Konstitucija, taip pat Pirmosios nuolatinės Lietuvos Konstitucijos komentaru bei kitais šaltiniais.
Lietuvos Respublikos pagrindinis įstatymas - Konstitucija – Nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu tobulinta net tris kartus (nekalbant jau apie laikinąsias ) atsižvelgiant į politinę, socialinę ir ekonominę to meto padėtį. Tačiau demokratėjimo procesą Tarpukario laikotarpiu sustabdė nauja – A. Smetonos valdomos Lietuvos - Konstitucija (1938 m. ).
Steigiamojo Seimo veiklos kulminacija buvo Pirmosios nuolatinės Lietuvos valstybės Konstitucijos priėmimas 1922 08 01, nors lenkai, liaudininkai ir socialdemokratai už ją nebalsavo. Konstitucija skelbė Lietuvą nepriklausoma demokratine respublika. Visa valdžia priklauso tautai. garantuotos tikėjimo ir sąžinės laisvės. tačiau mokyklose vykdytas religinis mokymas vaikams. taip pat garantuota rinkimų teisė, o tautinėms mažumoms – kultūrinė autonomija.
Dviejų pirmųjų konstitucijų antrasis skirsnis Lietuvos piliečių teisės ir pareigos (apie tai kalbu I-oje šio referato dalyje) , septintasis skirsnis Tautinių mažumų teisės (II dalyje) bei aštuntasis skirsnis Respublikos gynimas (III dalyje) numato Lietuvos Respublikos gyventojų (ne tik piliečių) teises ir pareigas valstybei. Trečioje Konstitucijoje tai numatė II skyrius Pilietybė, III skyrius Piliečių teisės ir pareigos bei XVIII skyrius Valstybės gynimas.
Deja, Tarpukario Lietuvos laikotarpiu piliečių teisės nebuvo visiškai užtikrintos, nes iki pat 1926 06 07, kai į valdžią atėjo Prezidentas K. Grinius, buvo įvesta karo padėtis. Naujasis prezidentas panaikino karo padėtį, nustojo galios ypatingieji valstybės įstatymai, varžantys piliečių konstitucines teises ir laisves. Po valstybės perversmo 1926 m. pabaigoje į valdžią atėjus A. Smetonai, nepaprastoji padėtis pratęsta iki pat 1938 m.
Po A. Smetonos atėjimo į valdžią Lietuvos valstybėje buvo įvestas autokratinis valdymas, kurį dar labiau įtvirtino 1928 m. Konstitucija. 1938 m. Konstitucija buvo įtvirtinta autoritarinė valdžia – svarbiausia institucija Lietuvos valstybėje – prezidentas.
Dabartinėje Lietuvos Respublikos Konstitucijoje apie tai kalbama II skirsnyje Žmogus ir valstybė (šioje dalyje įtvirtintos pagrindinės žmogaus teisės ir laisvės – teisė į gyvybę, žmogaus laisvės ir jo asmens neliečiamumas, privataus gyvenimo neliečiamumas, teisė į teisminę gynybą) bei XIII skirsnyje Užsienio politika ir valstybės gynimas.
Dar 1991 09 05 Respublikos Aukščiausioji taryba priėmė pareiškimą, kad Lietuvos Respublika gerbs ir vykdys visus įsipareigojimus, nustatytus 1950 m. lapkričio mėnesio 4 d. Europos Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių gynimo konvencijoje. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-10-06
DalykasKonstitucinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai8
Dydis28.38 KB
Autoriusbambumas
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2001 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasV. Tamašauskienė
Švietimo institucijaKauno kolegija
FakultetasEkonomikos ir teisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Pilieciu ir kitu Lietuvoje gyvenanciu asmenu teises ir pareigos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Kauno kolegija / 1 Klasė/kursas
  • V. Tamašauskienė
  • 2001 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą