Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Bibliotekininkystė>Bibliotekininko autoriteto įvaizdis visuomenėje

Bibliotekininko autoriteto įvaizdis visuomenėje

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Įvadas. Biblioteka ir bibliotekininkas senovėje. Bibliotekininkų rengimas Lietuvoje ir užsienyje. Bibliotekininkų rengimas Lietuvoje. Bibliotekininkų rengimas Latvijoje. Bibliotekininkų rengimas Lenkijoje. Bibliotekininkystės studijos Švedijoje. Bibliotekininko ir pedagogo lyginamoji analizė. Bibliotekininkas ir pedagogas. Išvados. Išnašos.

Ištrauka

Biblioteka yra demokratinė institucija, užtikrinanti kultūros ir žinijos tęstinumą visuomenėje. Ji garantuoja kiekvieno piliečio pasirinkimo ir raiškos laisvę. Bibliotekos misija yra kaupti, saugoti ir teikti individui bei visuomenei naudotis dokumentuose fiksuotą informaciją, žinias ir patirtį.
Lietuvos bibliotekininkai, pripažindami atsakomybę ir savo veiklos poveikį kuriant atvirą visuomenę, bibliotekininkų etikos kodekse apibrėžia pagrindines profesionalios bibliotekininkystės gaires.
Taip bibliotekininko ir bibliotekų misiją apibūdina Lietuvos bibliotekininkų draugijos nariai. Tai yra idealistinis ir siektinas bibliotekininko įvaizdis. Tačiau kol kas Lietuvoje šios vienos seniausių ir garbingiausių profesijos atstovai tapatinami su diletantais kaimo bibliotekose keverzojančiais išduotų knygų pavadinimus į aptrintą bloknotėlį. Didžiajai visuomenės daliai biblioteka yra tik vieta, kur galima pasiimti nemokamai paskaityti knygų ar pavartyti naujausią spaudą.
Retas suvokia bibliotekos didybę ir svarbą šiandieniniame pasaulyje, kuriame informacija srūva nesuskaičiuojamais kiekiais. Anksčiau bibliotekose būdavo saugoma tik popieriuje įrašyta informacijas. Bet šiuo metu kasmet bibliotekose nuolatos pritaikomos naujausios technologijos, skaitmeninės informacijos kaupyklos, diegiami kompiuterizuoti skaitytojų abonementai. Visoje Lietuvoje išmėtytos bibliotekos per interneto ryšį gali rasti reikiamą knygą per keletą minučių. Šiandieną biblioteka jau peraugo visuomenėje nusistovėjusį įvaizdį. Tai tikrai nebėra tik knygų saugykla, tai didžiulis operatyviai veikiantis informacijos paieškos ir saugojimo centras.
Geriausias pavyzdys yra rekonstruotas Klaipėdos apskrities I.Simonaitytės bibliotekos pastatas. Aštuonerius metus statytas trijų aukštų namas su didžiuliu abonemento skyriumi, penkiomis kompiuterizuotomis skaityklomis, erdviais holais, šiuolaikiškomis saugyklomis atsiėjo apie 20 mln. litų. Naujosios skaityklos primena bankus, kur skaitytojai, užsisakę knygas kompiuteriu, žiūrėdami į švieslentę laukia, kol įsižiebs užsakymų numeris, ir jie galės pasiimti knygą. Skaitytojai gali ieškoti informacijos internete, naudotis prenumeruojamomis duomenų bazėmis ir bibliotekininkų sukurtais virtualiais produktais. Tai pati moderniausia biblioteka Lietuvoje, bet skaitytojai vis dar nėra labai patenkinti bibliotekininkų darbo kokybe.
Tačiau vis dar nuolatos pasigirsta nuomonių, kad rekonstravus biblioteką reikėjo pakeisti ir senąsias jos darbuotojas, kurios sunkiai geba prisitaikyti prie naujų iššūkių ir klientų poreikių. Tokia nuomonė paremta iš anksčiau susidariusiu negatyviu įvaizdžiu, logiškai neparemtais pasvarstymais ir liaudyje paplitusiais anekdotais.
Visuomenėje susidaręs neigiamas ir menkinantis įvaizdis apie bibliotekas ir bibliotekininko profesiją, menkas bibliotekininko autoritetas. Bibliotekininko profesija laikoma "neprestižine", menkaverte ir ją studijuojantys studentai nuvertinami kitų studijų pakraipų studentų. Profesijos menkavertiškumą nulemia ir mažos algos bei apleisti bibliotekų pastatai. Bet kaip minėta, ši situacija Lietuvoje jau po truputį keičiasi. Taip pat viena iš profesijos blogo įvaizdžio dalių yra tai, kad bibliotekose dirba daugiau vyresnio amžiaus moterys, kiek rečiau sutinkami vyrai, dar mažiau galima išvysti jaunimo. Susiduriama su darbo jėgos trūkumu, kurį sunkiai pavyksta papildyti ir su bibliotekininkystės studijas baigusiais jaunuoliais, kurie pasirenka pelningesnį darbą.
Siekiant plėtoti bibliotekų-informacijos centrų plėtotę ir siekiant pritraukti jaunus išsilavinusius specialistus būtina aiškiai nurodyti, koks yra šiandieną bibliotekininko profesijos autoritetas visuomenėje ir stengtis suformuluoti tikslus, kuriuos reikėtų įgyvendinti suformuluojant bibliotekininko kaip patrauklios profesijos atstovo įvaizdį.
Šio kursinio darbo tema – "Bibliotekininko autoriteto interpretacijos analizė".
Tokią formuluotę ir apibrėžtą tyrimo kryptį lėmė siekis, kodėl visuomenėje yra susiformavęs neigiamas įvaizdis apie bibliotekininko profesiją.
Tyrimo objektas – bibliotekininko autoriteto kaita istoriniame laikotarpyje, literatūra apie bibliotekininko etiką, pareigas, tikslus ir misiją, bibliotekų ir bibliotekininkų darbo naudą.
Tyrimo tikslas – ištirti, koks yra bibliotekininko autoritetas visuomenėje ir išanalizuoti, kokios yra to pasekmės bei pateikti išvadas kaip galima būtų pataisyti susiklosčiusią padėtį.
Tikslui realizuoti iškelti šie uždaviniai:
1) pateikti pagrindinius bibliotekų ir bibliotekininkų autoritetų vystimosi istorijos etapus;
2) pateikti bibliotekininkų rengimą Lietuvoje ir užsienyje;
3) panagrinėti bibliotekininkystės bei informacijos studijų ypatumus Lenkijoje bei Švedijoje;
4) palyginti bibliotekininkų ir pedagogų rengimo skirtumus bei panašumus.
Pasirinktos trys užsienio šalys, iškeltų uždavinių realizavimo aprašymui: Latvija – kaip ir Lietuva – posovietinė valstybė, Švedija – skandinavų valstybė, šiais laikais viena moderniausių Europoje, bei Lenkija – rytų valstybė, Lietuvos kaimyninė šalis.
Pirminiai darbo šaltiniai, kuriais remiamasi darbe - Irenos Sidabrienės knyga "Profesija – bibliotekininkas", straipsniai iš žurnalų "Tarp knygų" ir Mokslo darbai "Informacijos mokslai", bei O. Tijūnelienės knyga " Mokytojo autoriteto samprata Lietuvoje".
Tikslui pasiekti ir tyrimo uždaviniams įgyvendinti taikyti šie tyrimo metodai: analizė, lyginimas, kiekybinė ir kokybinė duomenų analizė ir interpretacija. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-04-11
DalykasBibliotekininkystės kursinis darbas
KategorijaBibliotekininkystė
TipasKursiniai darbai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai15 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis115.5 KB
AutoriusRoma
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasV. Urbonas
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Bibliotekininko autoriteto ivaizdis visuomeneje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 13 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • V. Urbonas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą