Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Antikinės estetikos teorijos

Antikinės estetikos teorijos

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Estetinio diskurso užuomazgos antikiniame mite. Pitagorizmo estetinės idėjos. Heraklitas ir ikisokratinė filosofija apie grožį ir meną. Sokrato ir Platono estetinės teorijos. Aristotelio "Poetika". Helenizmo estetika. Išvados.

Ištrauka

Jei kada žmogus atitrūktų nuo savo banalaus, rutina užversto gyvenimo ir pažiūrėtų atmerkęs akis į pasaulį, galėtų pamatyti ir pastebėti, kad jame yra grožis, kad jis, tas mūsų pasaulis yra be galo gražus. Šiais laikais, 21a žemė yra užteršta, išlikę mažai natūralios gamtos, ir šiaip pasikeitusi grožio sąvoka. Jei ankščiau tai buvo nuostabūs vešlus medžiai, pievos, dangus, visa natūrali gamta, kuklios merginos šypsena, blizgantys plaukai ar nuo sunkaus darbo pajuodusios vyrų rankos, randai, tai dabar šiuolaikiniam žmogui grožis tai brangūs kokybiški drabužiai, makiažas, materialūs daiktai. "Išties yra tiek daug skirtingų požiūrių į grožį ir kitas estetines vertybes, kad nubrėžti kokią nors aiškesnę ribą tarp grožio ir bjaurumo, tarp to kas estetiška ir kas neestetiška yra labai keblu, laikas savaip viską pataiso. Menininkai, kurie kadaise buvo nuvertinti ir laikomi tikrais nevykėliais ir bepročiais, praėjus keliems šimtmečiams tampa klasikais.Ir atvirkščiai, tikrojo grožio apaštalai pasirodo esą ne tokie reikšmingi, kaip ankščiau atrodė."(Estetikos istorija.Antologija, T.1, 1999).
Estetikos sąvoka kilo iš senovės graikų.Tas žodis turėjo dvi reikšmes, viena jų tai juslinis suvokimas, kita-žmogaus prigimties emocionalumas. Vienas iš pirmųjų pradėjęs vartoti žodį estetika, kaip mokslinę sąvoką, buvo vokiečių filosofas A.G. Baumgartenas (1714-1762 m. ), 1750 m. jis išleidoveikalą, pavadinta " Estatika", bet jis nėra estetikos, kaip naujos šakos kūrėjas, jis tik suteikė pavadiną seniai esančioms teorijoms apie grožį. Estetinių teorijų ištakos yra Egipto, Palestinos, Irano,Kinijos ir kt. civilizacijose.
Estetikos objektas ir jos nagrinėjamos problemos nuolat kito. Bendrai estetiką galima apibūdinti kaip filosofijos teoriją, kuriai rūpi pažinti ir įvertinti grožio, estetines ir menines žmogaus veiklos, meno istorijos ir kritikos raidą. Svarbiausios problemos, gvildenamos estetikoje yra grožio arba estetiškumo prigimtis, įvairūs estetiškumo aspektai, tokie kaip kilnumas, menkumas,tragiškumas, komiškumas ir t.t, estetinis pradas praktinėje žmogaus veikloje ir jo elgesyje. Kitos problemos, kurios nagrinėjamos estetikoje yra susijusios su menu. Analizuojama meno veikalų struktūra, meno klasifikacija, santykis su kitomis kultūros sritimis( mokslu, religija, dorove), meno svarba ugdant žmogų ir t.t Yra dar viena problema, kuria užduoda sau kiekvienas filosofas. Yra toks posakis – dėl skonio nesiginčijama, šio klausimo svarstymu savo estetines teorijas pradeda G. Hegelis. Kadangi estetika neturi visiems laikams tinkamo grožio kriterijaus, bet tai juk netrukdo žmogui filosofuot apie grožį, taigi G.Hegelis daro išvada, kad dėl skonio filosofuojama.Kažkada Hegelis išpranašavo "meno mirtį’, dabar yra pranašaujama "estetikos mirtis". ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai2
Dydis29.2 KB
Autoriustamur7777
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasPedagogikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Antikines estetikos teorijos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą