Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Įgimtos asmenybės užuomazgos ir temperamentas

Įgimtos asmenybės užuomazgos ir temperamentas

  
 
 
12345678
Aprašymas

Temperamentas. Bendrasis apibūdinimas. Temperamento pagrindų aiškinimai. Astenikai. Piknikai. Atletikai. Viscerotonikas. Somatotonikas. Cerebrotonikas. Intravertai. Ekstravertai. Atskirų temperamento tipų psichologinės charakteristikos. Sangvinikas. Cholerikas. Flegmatikas. Melancholikas. Temperamento įtaka veiklai ir jo kitimo galimybės.

Ištrauka

Asmenybės psichiniai reiškiniai gali būti aiškinami, išskiriant kai kurias bendras savybes. Tokios bendrosios savybės yra tų reiškinių intensyvumas (jėga), tempai ir pastovumas. Jau antikos medicinos buvo pastebėta, kad atskirų žmonių šios psichinių reiškinių ypatybės gali skirtis. Senovės Graikijos gydytojas Hipokratas dar V amžiuje prieš Kristų sukūrė teoriją, kuri davė pradžią mokslui apie temperamentus. Hipokrato nuomone, žmogaus temperamento skirtumus nulemia pagrindinių jo organizmo syvų (skysčių) proporcija, kurią graikišku vardu vadino "krasis". Vėliau šis pavadinimas gavo lotynišką pavadinimą- temperamentum (saikingumas, darnumas). Iš tų laikų liko ir šiuolaikiniai temperamento pavadinimai: choleriškas (gr. Chole- tulžis), kurio organizme vyraujanti tulžis (lietuviškai kai kur vadina "tulžingas"), sangvinikas (lot. Sanguis- kraujas), jei organizme vyrauja kraujas, flegmatikas (gr. Flegma- gleivės), kuris daugiau turįs gleivių, ir melancholikas (gr. Melas chole- juodoji tulžis), jei syvų proporcijoje daugiau juodosios tulžies. Šiuo metu liko tik Hipokrato pavadinimai ir bendra mokslinių ieškojimų cheminė kryptis. Hipotezė apie temperamento priklausomumą nuo pagrindinių syvų proporcijų jau seniai atmesta.
Temperamentu vadiname pastovias asmenybės savybes, pasireiškiančias psichinių reiškinių intensyvumu, tempais ir pastovumu.
Kadangi iš visų psichinių reiškinių išoriškai ryškiausiai yta pastebimi emocijų pasireiškimai, tai ir vienokios ar kitokios temperamento savybės labiausiai atsispindi asmenybės jausminiame gyvenime. Tačiau temperamentas savotiškai "nuspalvina" asmenybės charakterį, valios ir sugebėjimų pasireiškimus, bendravimo manieras, keičia veiklą. Temperamento savybės didesne dalimi negu kitos savybės priklauso nuo įgimtų kūno anatominių ir fiziologinių ypatybių ir dėl to yra pačios pastoviausios. Socialinė aplinka ir organizuotas ugdymas jas mažai tepakeičia.

Po Hipokrato pirmųjų bandymų paaiškinti temperamentų skirtumų priežastis praėjo daugiau kaip 2000 metų, per kuriuos buvo iškelta keletas temperamentus aiškinančių teorijų. Šiuo metu populiariausia yra cheminė temperamentų tipologija. Pasak šios tipologijos, temperamentų skirtumai priklauso nuo vidaus sekrecijos liaukų darbo. Buvo pastebėta, kad atskirų individų endokrininės liaukos yra skirtingų dydžių ir svorių. Kuo daugiau liauka išskiria hormonų, tuo stiprėja tam tikra organizmo veikla. Pavyzdžiui, asmuo, kurio adrenalininės liaukos daugiau išskiria adrenalino, būna labiau jautrus ir nervingas negu kiti žmonės.
Kadangi nuo vidaus sekrecijos liaukų darbo skirtingai formuojasi organizmų struktūra, tai hormonų teorija buvo panaudota kuriant teorijas, kurios aiškina, kad temperamentai priklauso nuo bendros kūno struktūros (konstitucijos). Vokiečių psichiatras E. Krečmeris 1925 m. pasiūlė žmones pagal kūno struktūrą skirstyti į tris tipus:
• Astenikus- vertikaliai ištįsusius žmones su aštriais veido bruožais, stipria plaukų danga, ilgomis galūnėmis;
• Piknikus- žemus, plačius žmones, linkusius tukti, silpnesnės plaukų dangos, trumpo kaklo ir galūnių;
• Atletikus- stambios kaulų ir raumenų struktūros.

Kiekvienos struktūros žmonės, pasak E. Krečmerio, turi būdingų psichinių savybių. Astenikai ir atletikai yra labai uždari, sausi, linkę į šizoidinius sutrikimus. Piknikai emocionalesni, atviresni, ciklotiniški, linkę į manijos- depresijos sutrikimus. E. Krečmerio mokinys amerikiečių psichologas V. M. Šeldonas pateikė kiek kitokią kūno tipolpgiją (stomatotipologija) ir išskyrė tris pagrindinius temperamentus:
• Viscerotonikas (vidurių žmogus)- storokas žmogus, mėgstąs skaniai pavalgyti, ieškąs fizinio komforto, draugiškas, rūpesčiuose ieškąs kitų pagalbos, kietai miegąs;
• Somatotonikas (kūno žmogus)- atletiškos kūno sudėties, ieškąs fizinių nuotykių, energingas, konkuruojantis, agresyvus;
• Cerebrotonikas (smegenų žmogus)- liesas, slopinąs išorines reakcijas, greitų reakcijų, laikąsis socialinių normų, rūpesčiuose siekiąs būti vienas, prastai miegąs, dėl to dažniau pavargstąs, nervingas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-01-02
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis12.85 KB
Autoriuslaura
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasL. Gegieckienė
Švietimo institucijaKlaipėdos paslaugų ir verslo mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Igimtos asmenybes uzuomazgos ir temperamentas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Klaipėdos paslaugų ir verslo mokykla / 2 Klasė/kursas
  • L. Gegieckienė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą