Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Baudžiamoji teisė>Rusijos baudžiamasis statutas Lietuvoje

Rusijos baudžiamasis statutas Lietuvoje

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223
Aprašymas

1903 metų Rusijos baudžiamasis statutas Lietuvoje. Įvadas. Baudžiamojo statuto 1903 metų rengimas ir priėmimas Rusijoje ir Lietuvoje. Įvesto Lietuvoje Baudžiamojo statuto pakeitimai ir papildymai. Baudžiamojo statuto struktūra ir bendroji dalis. Apie nusikaltimą, jo sampratą. Apie kaltės formas ir nusikaltimo stadijas. Apie bausmes ir jų taikymą. Apie bausmių švelninimą, keitimą ir bausmę šalinančias aplinkybes. Baudžiamojo statuto Ypatingoji dalis. Valstybiniai nusikaltimai. Nusikaltimai žmonių sveikatai ir gyvybei. Nusikaltimai kėlę grėsmę Lietuvos nepriklausomybei. Nusikaltimai nuosavybei. Doroviniai nusikaltimai. Išvados. Summary.

Ištrauka

Rašytinių įstatymų, kuriuose buvo numatyta baudžiamoji atsakomybė už padarytus nusikaltimus, raida Lietuvoje buvo gana sudėtinga. Lietuvos valstybės žlugimas, jos daugkartinė aneksija ir okupacija bei nepriklausomybės atstatymas darė įtakos visam jos gyvenimui ir įstatymų leidybai. Baudžiamosios teisės normos, galiojusios Lietuvoje, iš esmės keitėsi užleisdamos vietą aneksavusios valstybės baudžiamiesiems įstatymams. Ilgiausiai pavaldūs mes buvome Rusijai, todėl galime sakyti, kad Lietuvos baudžiamoji teisė kaip nacionalinės teisės šaka, buvo kuriama ant tarybinės baudžiamosios teisės pamato. Įvairiu istoriniu laikotarpiu Lietuvoje galiojo nemažai Rusijos baudžiamųjų įstatymų, žymesni iš jų būtų : 1864 metų Bausmių įstatai ir Bausmių statutas, 1903 Baudžiamasis statutas, 1869 Karo baudžiamasis statutas, RTFSR Baudžiamasis kodeksas, TSRS Aukščiausiosios Tarybos įsakai. Vienas iš svarbiausių ir pagrindinių baudžiamosios teisės šaltinių per visą nepriklausomos Lietuvos gyvavimo periodą buvo Rusijos 1903 metų Baudžiamasis statutas (Уголовное уложение). Šis Statutas, atspindėjęs XX a. pradžios svarbiausius baudžiamosios teisės mokslo pasiekimus Vakarų Europoje ir taip pat kai kurias Rusijos baudžiamosios teisės tradicijas, sudarė modernaus baudžiamojo įstatymo įvaizdį.
Lietuvos valstybės tarybos 1918 m. lapkričio 26 d. posėdyje, aptariant laikinąją Lietuvos teismų sistemą, be kita ko, nutarta nebeatnaujinti visų ikikarinių baudžiamųjų kodeksų galiojimo, o toliau vadovautis vokiečių okupacinės administracijos karo metais jų okupuotoje Lietuvos teritorijoje įvestu Rusijos 1903 m. Baudžiamuoju kodeksu, dar kitaip vadinamu Statutu. Taigi svarbiausias Lietuvos baudžiamosios teisės šaltinis sudarė bendros konstitucinės taisyklės, pagal kurią paliekami galioti Lietuvos teritorijoje tik Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse joje galioję teisės aktai, išimtį. Todėl ir šio Statuto galiojimas buvo išsaugotas ne remiantis ta pačia bendra konstitucine nuostata kaip kiti recepuotos teisės šaltiniai, o paprastu įstatymu – 1918 m. Laikinuoju Lietuvos teismų ir jų darbo sutvarkymo įstatymu.
Visi autoriai, kuriais remtasi, o pagrindiniai iš jų yra S. Vansevičius, V. Stankevičius, bei M. Maksimaitis, V.Andriulis savo darbuose rašė, kad šis Statutas neabejotinai yra vienas reikšmingiausių Lietuvos baudžiamosios teisės šaltinių, todėl atsižvelgdami į jo svarbą, siekėme tikslo kuo išsamiau ir aiškiau atskleisti šio Baudžiamojo kodekso esmę ir reikšmę remdamiesi turimais šaltiniai, bei viena iš Baudžiamojo statuto redakcijų su pakeitimais ir papildymais. Įgyvendindami šį tikslą išsikėlėme sau uždavinius:
- kaip galima smulkiau apžvelgti Statuto priėmimą Rusijoje, bei jo įvedimą Lietuvoje, kokios aplinkybės tai lėmė;
- paminėti visus padarytus Statuto pakeitimus ir papildymus įvedus jį Lietuvoje;
- įvertinti Baudžiamojo kodekso bendrąją dalį, atskleisti kokios svarbiausios bendrosios nuostatos joje numatytos;
- supažindinti su Statute išdėstytais baudžiamaisiais nusikaltimais ir nusižengimais ir atskleisti kokiomis normomis buvo reguliuojama to meto prevencinė sistema Lietuvoje.

Atsižvelgdami į uždavinius sudarėme atitinkamus skyrius ir poskyrius. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-12-07
DalykasBaudžiamosios teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Baudžiamoji teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis19 puslapių 
Literatūros šaltiniai7 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis39.47 KB
AutoriusIndre
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Rusijos baudziamasis statutas Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 19 puslapių 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą