Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Manipuliacijų samprata ir jų tipai

Manipuliacijų samprata ir jų tipai

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Manipuliacijų tipai ir pavyzdžiai. Manipuliatoriais negimstama. Išvados.

Ištrauka

Šiuolaikinis žmogus – tai manipuliatorius, kad ir kas jis būtų: automobilių pardavėjas, įkalbinėjantis mus pirkti, ar penkiolikmečio vaikino tėvas, įsitikinęs, kad jis, ir tik jis vienas žino, kokią karjerą turi daryti sūnus; paauglys, siekiantis palenkti suaugusius dėl 200 dolerių vertės laikrodžio, ar nuo žmonos slepiantis atlyginimą vyras... Manipuliatorių – legionas. Kiekvienas iš mūsų gyvena manipuliatorius, kuris be galo naudojasi įvairiausiais apgaulingais triukais, kad pasiektų kokios nors gerovės.
Žinoma, ne kiekvienas manipuliavimas – blogis. Kovodamas dėl būvio, žmogus neišvengiamai turi naudotis kai kuriais manipuliavimo būdais. Tačiau dauguma mūsų manipuliacijų labai pragaištingai atsiliepia ne tik pačių manipuliacijų, bet ir jų artimųjų gyvenimui. Manipuliacijos žalingos, nes slepia tos ar kitos asmenybės ligą.
Mano gyvenimo tragedija – tai, kad šiuolaikinis žmogus dėl begalinių savo manipuliacijų prarado bet kokią galimybę atvirai, kūrybiškai atskleisti. Jis nusirito iki susirūpinusio automato, kuris visą laiką eikvoja tam , kad sulaikytų praeitį ir apsidraustų dėl ateities. Taip, jis dažnai kalba apie jausmus, bet retai juos patiria. Mėgsta pašnekėti apie savo nerimą, bet nedrįsta sąžiningai į jį atsigręžti ir bandyti jo atsikratyti.
Šiuolaikinis žmogus per gyvenimą sėlina apčiuopomis, naudodamasis įvairiomis aklinomis kaukėmis, išsisukinėdamas. Jis ir supratimo neturi, koks gražus ir turtingas realusis pasaulis.
Kadangi kiekvienas žmogus kažkiek yra manipuliatorius, mes, pasak šiuolaikinės humanistinės psichologijos, iš visų manipuliacijų galime plėtoti tas, kurios turės teigiamą įtaką. Abrahamas Masluo ir Kurtas Golšteinas tai vadina saviraiška. (Shostrom E. 1998, Prieš Karnegį, Vilnius)

Šio referato tikslas yra suvokti manipuliacijų sąvoką, rūšis. Atpažinti savyje šiuos tipus ir pasistengti jų išvengti, kadangi šios charakterio savybės labai apsunkina tarpusavio santykius su kitais žmonėmis. Taip pat reikėtų įsigilinti į manipuliatorių tipus ir pabandyti juos atpažinti savo pažįstamų tarpe. Tai labai pravers, kadangi galėsime išvengti tapimo manipuliacijų aukomis.

Manipuliacijų tipai ir pavyzdžiai
Manipuliacijos gali būti dvejopos – pozityvios ir negatyvios. Pozityvios manipuliacijos pavyzdys būtų,
jei skatintumėte žmogų ką nors atlikti, tikintumėte jį esant pajėgų tai atlikti, nors jis taip nemano. Tačiau daugelyje šių "žaidimų" , kaip galėtume juos pavadinti, naudojama negatyvi manipuliacija. Bendraujama neatvirai ir gudraujant. Dažnai asmuo, "žaidžiantis tokius žaidimus", net nesuvokia, jog šitaip elgiasi. Toliau pateiksiu keletą pavyzdžių, kokie gali būti manipuliatorių tipai.

PASYVŪS MANIPULIATORIAI
Pasyvūs žmonės negerbia savęs, neišsako savo poreikių, negina savo teisių. Čia pateikiami keli būdai, kaip jie stengiasi kitus paveikti.

Baimės aukos
Baimės aukų gyvenimą valdo baimė, jie taip persiėmę nerimu ir iš jo kylančia baime, kad net neieško išeities ir todėl vengia tiesumo. Pavyzdžiui, agorafobikai. Tai žmonės, kuriuos ištinka panikos priepuolis vos pabandžius išeiti iš namų. Universitetiniai tyrimai parodė, jog to, ko žmonės baiminasi, 40 procentų niekad neįvyksta, 30 procentų yra įvykę, 22 procentai smulku ir nereikšminga, 8 procentai – realūs dalykai, bet juos būtų galima suskirstyti į tokius, kurie išsprendžiami ir kurie neišsprendžiami.

Neapsisprendėliai
Jiems labai sunku apsispręsti ir jie kiekvieno sutikto prašo padėti apsispręsti. Visi žino, kad jie nuolat svyruoja tarp kelių nuomonių ir tris ar keturis kartus jas keičia net darydami labai atsargų žingsnį. Jie ieško tobulo sprendimo, o jo nerasdami kraustosi iš proto. Neturi savo nuomonės, yra nenuoseklūs ir nuolat svyruoja. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-06-13
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis15.61 KB
AutoriusLaura
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasDaiva Talutytė
Švietimo institucijaVilniaus technologijų ir dizaino kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Manipuliaciju samprata ir ju tipai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija / 1 Klasė/kursas
  • Daiva Talutytė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą