Išplėstinė paieška
 
 
 

Rietavo dvaras

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425
Aprašymas

Įvadas. Rietavo dvaro istorinė raida. Rietavo dvaro teritorijos apžvalga. Rietavo dvaro parkas. Rietavo dvaro teritorijos kultūrinių objektų analizė. Didžioji architektūra. Mažoji architektūra. Dabartinė Rietavo dvarvietės situacija. Rietavo dvaro parko tvarkymo ir priežiūros pasiūlymai. Išvados. Priedai (nuotraukos).

Ištrauka

Dvaras – tai žemės naudojimo ir jos valdymo forma, tai žemėvaldos ir žemėnaudos sistemų elementas – savininko valdomas žemės plotas, sudarantis ūkininkavimo vienetą žemės ūkyje ir dalinai pramonėje, tai privatinėje nuosavybėje esanti pakankamai didelė žemės teritorija skirta žemės ūkio produkcijai gaminti bei kitokioms funkcijoms atlikti.

Darbo objektas: Rietavo dvaras.
Darbo tikslas: Įvertinti Rietavo dvaro kultūrinę aplinką ir pateikti pasiūlymus.
Darbo uždaviniai:
• Apibrėžti dvaro teritorijos kultūros paveldą, architektūros elementus, rekreacijai skirtą infrastruktūrą.
• Apibūdinti dvaro situaciją.
• Palyginti senojo dvaro situaciją su dabartine.
• Surinkti literatūrinę medžiagą apie Rietavo dvarą.
• Pateikti Rietavo dvaro pasiūlimus.
Darbo problematika: Rietavo dvaro parke kultūros paveldo išsaugojimas ir atstatymas.


Rietavas pirmą kartą paminėtas 1253 m. Pasirašytame Kuršo vyskupo ir Livonijos magistro dokumente.
Istorikai S. Zajančkovskis ir H. Lovmianskissavo darbuose nurodo, kad jau XIII a. Rietavas buvo svarbus administracinis centras šiame krašte. Tuo laiku tarp Jūros ir Jaujupio buvo puikios hidrologinės sąlygos ir tai skatino miestelio augimą. 1436 m. istoriniuose šaltiniuose vietovė vadinama ,,Ritau". 1525 m. dokumentuose Rietavas – jau miestas, o 1572 m. karaliaus Žygimanto Senojo rašte – miestelis bei karališkojo valsčiaus centras. Spėjama, kad apie 1529 m. čia buvo pastatyta pirmoji bažnyčia. XVI a. Veikė apie pusšimtis smuklių. 1590 m. Rietavui Zigmantas Vaza suteikė privilegiją rengti turgus. Magdeburgo teises, herbą Rietavui 1792 m. suteikė stanislovas Augustas. Herbo melsvame fone – auksinės spalvos liūtas su sidabriniu kalaviju nasruose, žodžiai:,,Už tautą, Karalių ir laisvę".
XVI-XIX a. Rietavas buvo valstybinė valda. 1588-1613 m. Rietavo seniūnas buvo LDK kancleris, didysis etmonas, III Lietuvos Statuto rengėjas Leonas Sapiega. Po L. Sapiegos mirties, 1613 m., Rietavas atiteko Minsko vaivadai, Rietavo tijūnui Aleksandrui Masalskiui. 1643 m., mirus A. Masalskiui, Rietavą pradėjo valdyti Jonušas Radvila. 1661 m. pagal seimo nutarimą, Rietavas už šimtą tūkstančių auksinių buvo parduotas Vilniaus maršalkai Povilui Sapiegai. Po Povilo Sapiegos mirties Rietavą valdė jo sūnus Benediktas Sapiega, o po to – Mykolas Sapiega. XVI a. pabaigoje, po Lietuvos-Lenkijos padalijimo, Rietave jau buvo bažnyčia, kelios karčiamos, veikdavo turgus. Anksčiau miestelis buvo pavieto centras. 1721 m. Mykolas Sapiega Rietave vietoje per šiaurės karą sudegusios senosios bažnyčios pastatė naują, medinę. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasArchitektūros ir dizaino kursinis darbas
KategorijaArchitektūra ir dizainas
TipasKursiniai darbai
Apimtis23 puslapiai 
Literatūros šaltiniai8
Dydis492.29 KB
AutoriusVardenis
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/Dėstytojasdoc. J. Genys
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasGamtos ir matematikos mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Rietavo dvaras [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 23 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • doc. J. Genys
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą