Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Psichologijos mokslo tyrimo metodai

Psichologijos mokslo tyrimo metodai

  
 
 
123456
Aprašymas

Įvadas. Psichologijos tyrimo eiga. Stebėjimo ir aprašymo tyrimo metodas. Eksperimentinis tyrimo metodas. Koreliacinis tyrimo metodas. Išvados.

Ištrauka

Jau nuo senų senovės žmonės stengėsi pažinti pasaulį kurdami pažinimo sistemas, taip tikėdamiesi kontroliuoti pasaulį, įvesti jame tvarką ir jaustis saugūs. Tuo metu populiariausios pažinimo sistemos buvo: religija, filosofijos mokslas ir okultiniai mokslai. Tačiau vystantis žmogaus proto galimybėms ir išradimams daugelis tuometinių teorijų buvo paneigtos. Tapo daug paprasčiau atsakyti į žmonijai rūpimus klausimus.
Iki mokslinės psichologijos atsiradimo ir mokslinių metodų susiformavimo gyvavo praktinė psichologija, taip pat rašytojų (Teofrasto, J. de la Bruyere‘o) , moralistų (Marko Aurelijaus, B. Pascalio) , filosofų (Konfucijaus, Aristotelio) psichologinių pažiūrų sistemos. Rodžeris Baconas manė, kad bet kokio pažinimo pagrindas yra patyrimas, pažymėjo eksperimento bei matematikos svarbą. Francis Baconas silogistiniam dedukciniam metodui priešpriešino indukciją ir eksperimentą. R. Descartes‘as atskyrė sielos ir kūno tyrimo metodus. Teigė jog sielą galima pažinti intuityviai, o kūną reikia tirti empiriškai. J. Locke‘as neigė R. Descartes‘o įgimtų idėjų teoriją, o pats manė jog visos idėjos kyla iš patyrimo, kuris yra dvejopas : 1) jutiminis, arba išorinis, kai objektai veikia jutimo organus, ir 2) vidinis, arba psichinės veiklos refleksija. Vidinio patyrimo įgauna savistaba.
Ch. Wolffas – pirmasis psichologijoje pradėjo svarstyti matavimo klausimus ir pasiūlė "psichometrijos" terminą. XIX a. Pirmojoje pusėje J. F. Herbartas tvirtina, kad stebėjimas, o ne eksperimentas yra psichologijos metodas.Jis pabrėžė matematikos svarbą psichologijai. Jo darbai ir idėjos turėjo didelę įtaką eksperimentinės psichologijos kūrėjams G. T. Fechneriui ir W. Wundtui. Eksperimentinės psichologijos pirmtakas G. T. Fechneris pasiūlė tris slenksčių matavimo metodus, kurie duomenims rinkti vartojami iki mūsų dienų, tai : minimalių kitimų, vidinės paklaidos ir pastovių dirginimų metodai. Tai pirmieji psichologiniai duomenų rinkimo metodai.Šiuo metu vyrauja šios pagrindinės mokslinio tyrimo sąvokos : stebėjimo, eksperimentinio ir koreliacinio tyrimo metodai. Tyrimo metodai padeda įgyvendinti psichologinių tyrimų idėjas ir galiausiai suformuluoti teoriją.
Psichologijos tyrimo eiga

Pagrindinės mokslinio tyrimo stadijos yra šios : problema – kilęs klausimas, hipotezė - spėjimas, tyrimo planas – sistemingi punktai nusakantys tyrimo eigą, duomenų rinkimas – medžiagos susijusios su iškelta problema rinkimas, duomenų analizė – gautos informacijos apie problemą interpretacija, apibendrinimas – gautų duomenų pritaikymas kitoms situacijoms, kitiems stimulams ir tiriamiesiems, teorija – tarp savęs susietų, nuodugniai patikrintų sąvokų, apibrėžimų, teiginių sistema, išsamiai apibūdinanti, aiškinanti ir prognozuojanti nagrinėjamų aktų ryšius. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-05-09
DalykasPsichologijos referatas
KategorijaPsichologija
TipasReferatai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis16.33 KB
AutoriusRuta
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasAla Petrulytė
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Psichologijos mokslo tyrimo metodai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 5 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Ala Petrulytė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą