Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Žmogaus ir piliečio teisių ir laisvių įgyvendinimo būdai ir garantijos

Žmogaus ir piliečio teisių ir laisvių įgyvendinimo būdai ir garantijos

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įvadas. Konstitucinių žmogaus teisių ir laisvių apžvalga. Pilietinės žmogaus teisės ir laisvės. Politinės, socialinės, ekonominės ir kultūrinės žmogaus teisės ir laisvės. Žmogaus teisių ir laisvių įgyvendinimo būdai ir garantijos. Išvados.

Ištrauka

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 18 straipsnis skelbia, kad žmogaus teisės ir laisvės yra prigimtinės, tai reiškia, kad jos atsiranda ne valstybės valia, bet žmogus jas įgyja gimdamas, nepriklausomai nuo teritorijos ir tautybės. Žmogaus teisės- tai laisvė veikti savo valia, vadovautis savo laisvu apsisprendimu; tai priemonė, padedanti siekti dvasinių ir materialinių vertybių, realizuoti žmogaus sugebėjimus. Lietuvos Konstitucinis Teismas konstatavo, kad "Prigimtinės žmogaus teisės- tai individo prigimtinės galimybės, kurios užtikrina jo žmogiškąjį orumą socialinio gyvenimo srityse. Jos sudaro tą minimumą, atskaitos tašką, nuo kurio plėtojamos ir papildomos visos kitos teisės ir kurios sudaro tarptautinės bendruomenės neginčijamai pripažintas vertybes".
Žmogaus teisės ir laisvės yra išdėstytos Lietuvos Respublikos Konstitucijoje, jos sudaro vieną svarbiausių Konstitucinės teisės institutų. Visi žmonės gimsta laisvi ir lygūs, jų teises ir laisves saugo ir gina įstatymas. Iškilus grėsmei, kad gali būti pažeistos asmens teisės, įvairios institucijos imasi ginti žmogaus orumą, jo deramą teisių ir laisvių pripažinimą ir gerbimą.
Prieš pradedant nagrinėti žmogaus ir piliečio teisių ir laisvių įgyvendinimo būdus ir garantijas, reikia susipažinti su tiesioginiu konstitucinių teisių taikymo principu, su jų pripažinimu Lietuvos Respublikos demokratinėje santvarkoje. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 6 straipsnis teigia, kad "Konstitucija yra vientisas ir tiesiogiai taikomas aktas. Kiekvienas savo teises gali ginti remdamasis Konstitucija".

Žmogaus teisės gali būti suprantamos kaip asmens laisvės visuomenėje ir galimybės jas realizuoti, jos pripažįstamos visiems asmenims nepriklausomai nuo jų individualių savybių. Žmogaus teises būtų galima apibrėžti kaip moralės, elgesio normas, visuomenines vertybes, kurių tikslas- apsaugoti žmogaus orumą.
Pagal teisinio įtvirtinimo pobūdį ir pagal teisinę galią, žmogaus teises galima skirstyti į pagrindines - įtvirtintas Konstitucijoje - ir suformuluotas kituose teisės aktuose. Konstitucinių teisių apsaugai yra skiriamas ypatingas dėmesys, jų apsaugą garantuoja ir konstitucinės priežiūros institucijos.
Konstitucinės žmogaus teisės ir laisvės galima grupuoti į:
a) pilietines teises;
b) politines teises;
c) socialines teises;
d) ekonomines teises;
e) kultūrines teises.


Pilietinės teisės- teisė į gyvybę, teisė į asmens ir laisvės neliečiamumą, teisė į privataus gyvenimo neliečiamumą, teisė į nuosavybės ir žmogaus būsto neliečiamumą, saviraiškos laisvė, minties ir žodžio laisvė, tikėjimo laisvė, teisė į informaciją.
Svarbiausia iš asmens prigimtinių pilietinių teisių- teisė į gyvybę. Ji įtvirtinta Lietuvos Konstitucijos 19 str. ir ją saugo įstatymas. Niekam negalima atimti gyvybės tyčia , net ir dar negimusiam kūdikiui, todėl yra reguliuojami nėštumo nutraukimai mūsų šalyje. Nėštumą nutraukti moteris gali tik tuo atveju, jei iškyla grėsmė jos pačios gyvybei arba sveikatai. Su teise į gyvybę siejasi žmogaus organų transplantacijos problemos. Kiekvienas veiksnus žmogus, ne jaunesnis kaip 18 metų, turi teisę sutikti, kad jo organai po mirties būtų panaudojami transplantacijai. Tik stacionarinėje sveikatos priežiūros įstaigoje gydytojų konsiliumui nustačius smegenų mirties faktą, galima paimti organus transplantacijai. Su teise į gyvybę siejasi dar viena labai rimta problema- eutanazija. Tam tikromis sąlygomis, kenčiant labai didelį skausmą ir tikrai žinant, kad nėra vilties išgyventi, asmenys kartais prašo padėti numirti, kad palengvintų kančias, bet tos "pagalbos" niekas suteikti negali. Kai kuriose valstybėse ši problema yra teisiškai reglamentuota, bet Lietuvos Respublikos įstatymai eutanaziją draudžia. Remiantis šiuo Konstitucijos straipsniu Lietuvos Respublikoje panaikinta ir mirties bausmė. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis24.53 KB
AutoriusLaima
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaPanevėžio kolegija
FakultetasVerslo ir technologijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Zmogaus ir piliecio teisiu ir laisviu igyvendinimo budai ir garantijos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • Panevėžio kolegija / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą