Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Ieškinio senatis (2)

Ieškinio senatis (2)

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Ieškinio senaties teoriniai aspektai. Ieškinio senaties samprata. Ieškinio senaties taikymo ypatumai Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse. Lietuvos Respublikos teismų praktika, taikant ieškinio senatį. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo išaiškinimai. Išvados.

Ištrauka

Ieškinio senaties institutas, pradėjęs formuotis vėlyvosios Romėnų teisės epochoje, šiais laikais išsirutuliojo ir apima visus civilinius (o ir ne tik, nes šis institutas yra ir darbo teisėje) ir su jais susijusius santykius. Ieškinio senaties taikymas ir su juo susijęs procesas apima visas šio instituto normas, todėl svarbus gali būti vienoks ar kitoks tam tikros šio instituto normos reglamentavimas. Aktualių klausimų iškėlimas taikant ieškinio senatį turi tiek teorinę, tiek praktinę reikšmę, kadangi tik tinkamai išsiaiškinę - kas yra ieškinio senatis, jos taikymas, galėsime praktikoje pritaikyti tai, išvengiant ieškinio senaties taikymo klaidų. Ieškinio senaties taikymas sąlygoja ieškinio senaties instituto paskirtį, todėl įvairios diskusijos bei svarstymai, teismų praktikos, teisės normų bei literatūros analizė gali pasitarnauti išsiaiškinant kertinius dalykus ir atsakant į domimus klausimus.
Lietuvoje šis institutas formavosi lygiagrečiai su kitos valstybės – Rusijos teisės aktuose įtvirtintomis šio instituto normomis. Galime teigti, jog ilgą laiką pas mus galiojo Rusijoje galioję teisės aktai reglamentuojantys šį institutą. Lietuva, kaip ir Rusija, perėjo tam tikrus epochos laikotarpius, kurie negalėjo nepaveikti ir šio instituto normų kaitos.
Prieš atkuriant Lietuvos nepriklausomybę bei pirmaisiais atkurtos nepriklausomos valstybės metais civilinėje apyvartoje dalyvaujantys subjektai ieškinio senatį, svarbų teisinį svertą, gindami pažeistas teises naudojo palyginti retai. Ir tai visiškai suprantama, nes siaurą šio instituto taikymo poreikį lėmė aiškiai pasenęs teisinis reguliavimas, neatitinkantis pasikeitusių visuomenės socialinių ekonominių sąlygų. Teismų praktika patvirtina, kad šiuo metu ieškinio senatimi naudojamasi labai dažnai ir veiksmingai. Pavyzdžiui, Lietuvos teismai apibendrindami 2000–2001 m. bei 2002 m. pirmojo pusmečio teismų praktiką taikant ieškinio senatį reglamentuojančias teisės normas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui atsiuntė per 600 su šiuo klausimu susijusių civilinių bylų. Rinkos santykiai, privati nuosavybė, verslo skatinimas, teisinių santykių apyvartos pagreitinimas – šio instituto teisės normų taikymo variklis. Palyginti su ieškinio senatį reguliuojančių Civilinio kodekso straipsnių skaičiumi, šių teisės normų taikymo bei aiškinimo, instituto raidos perspektyvų problematika, tiek teorinio, tiek praktinio pobūdžio, yra gausi.
Šiame teorinio analitinio bei apžvalginio pobūdžio darbe bus stengiamasi pažvelgti ieškinio senaties sampratą bei taikymo esmę, ją taikančius subjektus bei taikymo sąlygas.
Iškeliant bei analizuojant ieškinio senaties taikymo klausimus, lyginami dokumentų bei literatūros darbų analizės, praktinės patirties apibendrinimo, alternatyvų, analizės, analogijos, apibendrinimo, dedukcijos, lyginamasis, lyginamasis istorinis, sisteminės analizės ir kiti metodai.

Šioje skyriaus dalyje bus apžvelgiama ieškinio senaties kilmė bei samprata. Asmenys, siekdami bendradarbiauti vieni su kitais, palaikyti prekybinius, vartojimo bei kitus santykius, kurių pagalba tenkintų savo interesus, sukuria tarpusavy nemažai teisinių santykių. Teisės normos neturėtų prasmės, jei jomis nebūtų reguliuojami minėti santykiai, būtent todėl jie be kita ko vadintini ir teisiniais santykiais, t.y. tokiais santykiais, kuriuos reguliuoja teisės (taip pat ir civilinės teisės, kaip vienos iš teisės šakų) normos.
Tam tikra civilinės teisės normų grupė, reguliuojanti santykinai savarankiškus visuomeninius santykius, t.y. dalį civilinės teisės reguliuojamų santykių, yra vadinama civilinės teisės institutu. Ieškinio senatį reguliuojančios normos sudaro ieškinio senaties institutą, kuris kaip ir sandorių, terminų, subjektų ir kiti institutai, sudaro civilinės teisės reguliuojamą visuomeninių santykių sferą.
Iš ko kilusi sąvoka - ieškinio senatis?
Ieškiniu vadinamas suinteresuoto asmens kreipimasis į valstybės įgaliotą asmenį dėl ginčo klausimo išsprendimo.
Tuo tarpu terminas senatis apibūdintina kaip suėjimas tam tikro termino, kas savo ruožtu sukelia tam tikras teisines pasekmes. Priklausomai nuo senaties rūšies skirtingos gali būti ir jos sukeliamos teisinės pasekmės, tačiau jos privalo atsirasti, t.y. vien termino suėjimas be tam tikrų teisinių pasekmių atsiradimo yra tik faktas, o senaties termino suėjimas – juridinis faktas.
Kalbant apie ieškinio senaties sąvokos apibūdinimą, galime pateikti tokias jo sampratas:
"Ieškinio senatis - tai nustatytas terminas, per kurį galima ginti savo pažeistas teises ar interesus, pareiškiant ieškinį teisme, arbitraže ar kitomis įstatymo nustatytomis gynybos formomis ".
"Ieškinio senatis – tai tesės normomis nustatytas laiko tarpas, per kurį priverstine tvarka gali būti apgintos pažeistos taisės" .
"Ieškinio senaties terminas - tai vienas iš terminų pareikšti reikalavimams, kylantiems iš civilinių teisinių santykių" .
Aptarus įvairių autorių dėstomas ieškinio senaties sąvokos sampratas, galime teigti, jog dėl ieškinio senaties sąvokos sampratos labai didelių diskusijų tarp autorių nekyla, o ir pati sąvoka yra apibrėžiama įstatymų.
Ieškinio senaties institutas vystėsi greta kitų civilinės teisės institutų, todėl neabejotinai jo ištakų galime aptikti ir romėnų teisėje, kuri padėjo visos privatinės teisės pagrindus.
Ieškinio senaties institutas vystėsi kartu su termino institutu ir tai visiškai suprantama, nes termino suėjimas, kaip jau buvo minėta, yra pagrindinis šio instituto bruožas, kuris sukelia teisines pasekmes. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-03-28
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai14 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis38.1 KB
Autoriuso
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2002 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ieskinio senatis (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2002 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą