Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Ieškinio senaties taikymo samprata ir sąlygos

Ieškinio senaties taikymo samprata ir sąlygos

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Ieškinio senaties termino sąvoka ir terminų rūšys. Ieškinio senaties termino sąvoka. Ieškinio senaties terminų rūšys. Ieškinio senaties taikymas ir sąlygos. Ieškinio senaties termino eiga ir pabaiga. Pasekmės, atsirandančios skolininkui įvykdžius pareigą po to, kai ieškinio senaties terminas pasibaigė. Ieškinio senaties termino sustabdymas. Ieškinio senaties termino eigos nutraukimas. Ieškinio senaties termino atnaujinimas. Ieškinio senaties terminas pasikeitus prievolės asmenims. Ieškinio senaties taikymas papildomiems reikalavimams. Ieškinio senaties termino pabaigos teisinės pasekmės.

Ištrauka

Ieškinio senatimi vadinamas įstatymo nustatytas terminas, kuriuo asmuo gali apginti savo pažeistas teises pareikšdamas ieškinį (CK 1.124 str. 1 d.). Civilines teises reikia ginti, kai įpareigotas asmuo pažeidžia kito asmens subjektines teises, pavyzdžiui, neatlieka teisiniame santykyje numatytų veiksmų - vengia sumokėti pinigus, perduoti daiktus, atlyginti padarytą žalą ir kt. Tokiais atvejais pagrindinis pažeistų subjektinių teisių gynimo būdas yra ieškinys. Tai asmens, kurio teisė pažeista, reikalavimas, kad įstatyme numatyti organai (teismas ir kt.), taikydami valstybinę prievartą, įstatymo nustatytais būdais pažeistą teisę apgintų. Pats kreditorius, nepaisant skolininko valios, gali įvykdyti subjektines teises tiktai įstatymo įsakmiai nustatytais atvejais ir būdais, pavyzdžiui, įskaityti priešpriešinius vienarūšius reikalavimus.
Teisė pateikti ieškinį atsiranda nuo subjektinės teisės pažeidimo momento arba nuo įstatyme numatyto kitokio momento. Galimybe prievarta įgyvendinti pažeistą subjektinę teisę laikoma teisė į ieškinį materialine prasme. Šia prasme teisė į ieškinį yra neatskiriamai susijusi su subjektine teise. Tačiau daugumos pažeistų subjektinių teisių gynimą riboja ieškinio senaties terminai. Šiuos terminus praleidus, išnyksta galimybė apginti pažeistą teisę. Šiais atvejais teismas, arbitražas ir kiti organai nebetaiko valstybės prievartos pažeistoms subjektinėms teisėms įgyvendinti. Taigi pasibaigus ieškinio senaties terminui išnyksta teisė į ieškinį materialine prasme, t.y. į priverstinį pažeistos teisės gynimą.
Nuo teisės į ieškinį materialine prasme reikia skirti teisę į ieškinį procesine prasme. LR CK nustatyta, kad teismas arba trečiųjų teismas reikalavimą apginti pažeistą teisę priima nagrinėti nepriklausomai nuo ieškinio senaties termino pasibaigimo. Tai reiškia, kad ir pasibaigus ieškinio senaties terminui teisė į ieškinį procesine prasme išlieka. Įstatymas šią teisę palieka todėl, kad tam tikrais atvejais, kada pasibaigė ieškinio senatis, gali nustatyti tik teismas, išnagrinėjęs visas bylos aplinkybes. Be to, įstatymas reikalauja nustatyti, dėl kokių priežasčių praleistas ieškinio senaties terminas. Jeigu terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, pažeistoji teisė turi būti ginama.
Civilinė teisė nustato ieškinio senaties institutą dėl įvairių priežasčių. Esant ieškinio senačiai, civiliniai teisiniai santykiai pasidaro aiškūs ir pastovūs. Susidariusių teisinių santykių negalima palikti neribotą laiką neaiškaus būvio, nes liktų grėsmė juos nuginčyti arba pavojus, kad įgytas turtas gali buti prievarta paimtas, kad į paveldėtą turtą bus nukreiptas ieškinys dėl palikėjo skolų ir pan. Be to, nagrinėjant civilinius ginčus, būtina nustatyti objektyvią ginčo tiesą. Praėjus ilgesniam laikotarpiui, liudytojai pamiršta tikslų įvykių vaizdą arba juos visai užmiršta. Dokumentai taip pat gali išnykti. Esant tokioms aplinkybėms, teismui (trečiųjų teismui) gali pasidaryti sudėtinga arba visai neįmanoma išaiškinti faktinių bylos aplinkybių ir priimti teisingo sprendimo.
Ieškinio senatis stiprina juridinių ir fizinių asmenų sutartinę ir finansinę drausmę. Ji skatina juridinius ir fizinius asmenis laiku atsiskaityti už perduotą produkciją, atliktus patarnavimus, imtis priemonių likviduoti debitorinį įsiskolinimą. Ieškinio senaties terminai drausmina civilinių teisinių santykių dalyvius, nes verčia laiku pareikšti ieškinius skolininkams. Nustatytais terminais pareiškus ieškinius netesyboms išieškoti, skatinama tinkamai įvykdyti prievoles, didinamas turtinių sankcijų efektyvumas. Ieškinio senaties terminus praleidus, didėja organizacijų negamybinės išlaidos, produkcijos savikaina ir pan. Ieškinio senaties instituto taisyklės yra imperatyvinės. Šalims susitarus pakeisti ieškinio senaties terminų ir jų skaičiavimo tvarkos neleidžiama (CK 1.125 str. 12 d). Susitarimas dėl ieškinio senaties terminų ir jų skaičiavimo tvarkos negalioja. Terminai pakeičiami pasikeitus prievolėje asmeniui. Ieškinio senatį teismas, arbitražas arba trečiųjų teismas laiko atsižvelgdamas į šalių pareiškimą. Todėl ginčą sprerdžiantis organas privalo išnagrinėti jį iš esmės. Išsiaiškinama, ar pažeista materialinė teisė priklausė ieškinį pareiškusiam asmeniui. Tik nustačius, kad ši teisė priklausė ieškovui, taikoma ieškinio senatis. Remiamasi tuo, kad užsakovas ieškinį pareiškė nepagrįstai. Jeigu paaiškėja, kad reikalaujama ginti subjektinė teisė ieškovui nepriklauso, ieškinys atmetamas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-08-28
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis17.82 KB
AutoriusGediminas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2002 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasPolitikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ieskinio senaties taikymo samprata ir salygos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2002 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą