Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Baudžiamoji teisė>Mirties bausmė ir nusikaltimų prevencija

Mirties bausmė ir nusikaltimų prevencija

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Nusikaltimų prevencija ir bausmės. Mirties bausmės samprata. Mirties bausmės šalininkai ir priešininkai. Mirties bausmės efektyvumo problema. Išvados.

Ištrauka

Mirties bausmė už daugybę sunkių nusikaltimų buvo numatyta Lietuvoje galiojusiuose sovietinės baudžiamosios teisės įstatymuose, liko ji ir po nepriklausomybės atkūrimo 1990-aisiais. Paskutinis mirties bausmės nuosprendis 1995 m. buvo įvykdytas "Vilniaus brigados" vadeivai Borisui Dekanidzei, organizavusiam žurnalisto Vito Lingio nužudymą. 1996 m. liepos 25 d. tuometinis šalies Prezidentas Algirdas Brazauskas paskelbė mirties bausmės vykdymo moratoriumą. Nors tokia bausmė liko Baudžiamojo kodekso straipsniuose, numatančiuose atsakomybę už tyčinį nužudymą sunkinančiomis aplinkybėmis ir genocidą, tačiau nuo to laiko nebebuvo vykdoma. 1998 m. Lietuvoje buvo žengtas dar vienas žingsnis mirties bausmės panaikinimo link. Grupė Seimo narių kreipėsi į Konstitucinį Teismą su prašymu ištirti, ar mirties bausmė, kuri nusikaltėliui gali būti skirta už tyčinį nužudymą sunkinančiomis aplinkybėmis, neprieštarauja valstybės Konstitucijai. Gruodžio 9 d. Konstitucinis Teismas pripažino, jog Konstitucijoje, garantuojančioje žmogaus teisę gyventi, nėra prielaidų taikyti mirties bausmę. Po poros savaičių, 1998 m. gruodžio 21 d., Seimas, atsižvelgęs į Konstitucinio Teismo išvadas, priėmė Baudžiamojo kodekso pataisas. Mirties bausmės neliko ne tik už nužudymus, bet ir už genocido nusikaltimus.
Tokia šios bausmės istorija Lietuvoje remiasi daugiausia humanistiniais, žmogaus teisių apsaugos, tarptautinės integracijos principais, tačiau retai buvo kalbama ar ši bausmė efektyvi nusikaltimų prevencijos atžvilgiu.
Tarptautinė patirtis rodo, kad kriminalinės justicijos procesai - sulaikymas, kaltinimas, nuosprendžio priėmimas, bausmė ir jos atlikimas - turi tik ribotą poveikį nusikalstamumo kontrolei. Todėl daugelyje šalių baudžiamoji politika vis daugiau dėmesio kreipia į prevencines ir kitokias priemones, mažinančias nusikalstamumą. Reali padėtis rodo, kad griežčiausios kriminalinės bausmės, tokios kaip mirties bausmė, paprastai puikiai "sugyvena" su didžiausiu nusikalstamumo lygiu ir atvirkščiai ten, kur taikomos palyginti švelnios bausmės, paprastai stebimas žemas nusikalstamumo lygis. [10, p. 81] ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-02-26
DalykasBaudžiamosios teisės esė
KategorijaTeisė >  Baudžiamoji teisė
TipasEsės
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai13
Dydis19.5 KB
AutoriusIrma
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas12
Švietimo institucijaPanevėžio profesinio rengimo centras
Failo pavadinimasMicrosoft Word Mirties bausme ir nusikaltimu prevencija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Esės
  • 9 puslapiai 
  • Panevėžio profesinio rengimo centras / 12 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą