Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Organizacinė psichologija>Stresas ir sveikata. Stresas darbe

Stresas ir sveikata. Stresas darbe

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Stresinės situacijos darbe. Streso požymiai. Kova su stresu. Išvados.

Ištrauka

Įvadas. Stresas tai- tam tikrų įvykių, kurie laikomi grėsmingais bei sunkiais ir vadinami stresoriais, suvokimas ir reagavimas į juos. Stresą gali sukelti įvairiausi dalykai: stresoriais gali būti triukšmas, šaltis, karštis, alkis, įtampa darbe, asmeninių santykių nesklandumai ir nerimas dėl savo bei artimųjų ateities , konfliktai, nesėkmės, problemos šeimoje ir kita. Nepaisant sąlygų, dėl kurių kyla stresas, visais atvejais fiziologiškai žmogaus kūnas reaguoja vienodai. Organizme vyksta biocheminiai pokyčiai, dėl kurių padažnėja širdies plakimas, padidėja kraujospūdis, persiskirsto organų aprūpinimas krauju: mažiau - odos ir vidaus organuose, daugiau – raumenyse ir smegenyse, kraujyje padaugėja cukraus, pagilėja kvėpavimas, išsiplečia bronchai, padidėja kraujo krešumas ir limfocitų skaičius, padidėja prakaitavimas, sutrinka seksualinės funkcijos. Šių kūno pakitimų tikslas yra optimaliai reaguoti į stresinę situaciją – aktyvinti reikalingas funkcijas bei neutralizuoti tuo momentu ne tokius svarbius procesus. Tačiau žmogus neretai dėl to skundžiasi miego, apetito, kraujotakos sutrikimais, pečių, nugaros, galvos skausmais menstruacijų ciklo sutrikimais, nuotaikos svyravimais, dažniau ima rūkyti, vartoti alkoholį, vaistus. Be fiziologinės reakcijos į stresą žmogus reaguoja ir psichologiškai. Psichinė reakcija gali būti labai įvairi. Žmogus gali būti irzlus, nekantrus, išsiblaškęs, jausti pyktį, nerimą, susirūpinimą, prislėgtumą, įtampą, kaltę, pavydą, gėdą, neviltį ir pan. Streso, kaip natūralaus gyvenimo reiškinio, neįmanoma visiškai išvengti. Kartais nedidelis jo lygis veikia teigiamai, skatina veiklumą, išradingumą, tačiau labai stiprus, dažnai pasikartojantis arba užsitęsęs stresas gali sukelti įvairias ligas.
Šiandien žmogus didžiąją dalį savo laiko praleidžia darbe, drauge karjerai skirdamas kone visą savo energiją. Didžiulis gyvenimo tempas verčia nesėdėti vietoje ir nuolat suktis darbų verpete. Ištikimybė įmonei, atsidavimas darbui – vertybės, kurias pripažįsta didžioji dalis verslo įmonių. Lietuvoje gaji tradicija darbuotojų pastangas vertinti pagal jų darbe praleistų viršvalandžių kiekį. Jei darbuotojas pasibaigus darbo valandoms neskuba namo, vadinasi, jis stengiasi dirbti. Jei darbuotojas padaro daugiau, nei jam priklauso, vadinasi įmonė gali apseiti be papildomo darbuotojo. Dėl didelio darbo tempo ir didelio darbų krūvio darbuotojai neretai patiria stresą. Kasdien patiriamas stresas lemia žmogaus pasitenkinimą gyvenimu ir darbu. Kadangi stresas pirmiausia yra fiziologinė reakcija, todėl esant neigiamai stresinei situacijai, labiausiai kenčia pats brangiausiais žmogui turtas- sveikata. Nedidelėmis "dozėmis" stresas yra net naudingas, kadangi skatina asmenį veikti, siekti tikslų, tačiau "perdozavus" jis virsta liga.
Europos saugos ir sveikatos darbe agentūros duomenimis, stresas yra antras iš veiksnių, susijusių su sveikatos problemomis darbe iš dažniausiai pranešamų, veikiantis 28% darbuotojų. Per 50% darbuotojų dirba greitu tempu ar per įtemtai mažiausiai ketvirtį savo darbo laiko per dieną .
Atlikti tyrimai JAV parodė, jog įmonės kasmet praranda 200 bilijonų dolerių vien dėl to, jog darbuotojai kenčia nuo streso.
Europos Sąjungos valstybės kasmet patiria 20 milijonų eurų nuostolius dėl streso darbe padarinių. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-02-14
DalykasOrganizacinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Organizacinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7
Dydis16.49 KB
Autoriuskriste
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Stresas ir sveikata. Stresas darbe [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą