Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Ieškinio senatis

Ieškinio senatis

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Ieškinio senaties sąvoka. Ieškinio senaties terminai. Ieškinio senaties termino pradžia. Ieškinio senaties sustabdymas. Ieškinio senaties nutraukimas. Išvados.

Ištrauka

"Ieškinio senatimi vadinamas įstatymo nustatytas terminas, kuriuo asmuo gali apginti savo pažeistas teises pareikšdamas ieškinį" . Civilines teises reikia ginti, kai įpareigotas asmuo pažeidžia kito asmens subjektines teises, pavyzdžiui, neatlieka teisiniame santykyje numatytų veiksmų – vengia sumokėti pinigus, perduoti daiktus, atlyginti padarytą žalą ir kt. Tokiais atvejais pagrindinis teisių pažeistų subjektinių teisių gynimo būdas yra ieškinys. Tai asmens, kurio teisė pažeista, reikalavimas, kad įstatyme numatyti organai (teismas ir kt.), taikydami valstybinę prievartą, įstatymo nustatytais būdais pažeistą teisę apgintų.
Galima teigti, kad "senaties ieškinio instituto tikslas – sudaryti realią galimybę asmeniui apginti savo pažeistą teisę, užtikrinti civilinių santykių stabilumą ir užkirsti kelią begaliniam bylinėjimuisi, skatinti asmenį kuo greičiau ginti savo pažeistą teisę, palengvinti įrodinėjimo procesą. Taigi ieškinio institutas nustatytas tiek ieškovo, tiek atsakovo, t.y. abiejų šalių, interesais" .
Šis darbas gali būti aktualus didžiajai visuomenės daliai, nes ši tema yra tiek naudinga, tiek įdomi tiems, kurie dar nesusidūrė su ieškiniais ir tie , kurie jau turėjo apginti savo civilines teises su ieškiniu.

Ieškinio senatis- tai nustatytas laiko tarpas per kurį galima ginti savo pažeistas teises ir interesus, pareiškiant ieškinį teisme, arbitraže ar kitomis įstatymo nustatytomis gynimo formomis. Taigi ieškinio senatis yra laiko tarpas, per kurį galima priverstinai: valstybės pagalba, įgyvendinti savo teises.
Ieškinio senatis nustatyta dėl įvairių priežasčių. Pirma, būtina garantuoti turtinių santykių stabilumą bei aiškumą. Toks stabilumas neegzistuotų, jeigu galimybė reikalauti gynybos nebūtų ribojama atitinkamais terminais. Antra, faktinių bylos aplinkybių nustatymas taptų labai sunkiai realizuojamu reikalavimu, jeigu ieškinys būtų pareiškiamas praėjus dešimčiai, trisdešimčiai ar penkiasdešimčiai metų nuo teisės pažeidimo. Trečia, ieškinio senaties terminų egzistavimas skatina operatyviau ginti teises bei kontroliuoti įsipareigojimų vykdymą.
Ir pasibaigus įstatymo nustatytam terminui asmuo gali kreiptis į teismą dėl teisminės gynybos, kadangi teisė į gynybą ir teisė kreiptis į teismą yra savarankiškos, viena nuo kitos nepriklausomos teisės. Teismas priima nagrinėti ieškinį nors ieškinio senaties terminas pasibaigęs, bet teismas spręsdamas šį ginčą atsižvelgs į tai jog yra praleistas terminas. Nebent teismas nustatytų jog terminas praleistas dėl svarbios priežasties, tuomet praleistas terminas yra atstatomas. Be to nustatyti ar ieškinio senaties terminas yra praleistas, paprastai įmanoma tik išaiškinus visas bylos aplinkybes ir tiksliai nustačius momentą, nuo kurio prasidėjo šio termino eiga. Pagaliau teismas ieškinio senatį taiko tik esant skolininko reikalavimui. Jeigu skolininkas nereikalauja, teismas turi ginti pažeistą teisę ir pasibaigus ieškinio senaties terminui.
Ieškinio senaties terminai skirstomi į bendruosius ir specialiuosius, arba sutrumpintus. Bendrasis ieškinio senaties terminas yra dešimt metų. Šis terminas taikomas visiems civiliniams teisiniams santykiams, jeigu įstatymas nenustato kitokių: specialiųjų ieškinio senaties terminų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-02-05
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis10.96 KB
AutoriusGiedre
Viso autoriaus darbų9 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ieskinio senatis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą