Išplėstinė paieška
 
 
 

Trumpalaikė atmintis (2)

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Trumpalaikės atminties apimtis. Kartojimas. Eksperimentai su trumpalaike atmintimi. Informacijos išnykimas ir interferencija. Sternbergo užduotis. Kodavimas. TA ryšys su darbine atmintimi (DA).

Ištrauka

Atmintis - ankstesnio patyrimo, informacijos apie įvairius daiktus, reiškinius įsisąmoninimo, laikymo ir vėlesnio atsiminimo psichinis procesas. Laiko atžvilgiu atmintis skirstoma į tris stadijas: momentinę, vadinamą sensorine arba tiesiogine, trumpalaikę ir ilgalaikę, atmintį (1). Dirgiklis, t.y. informacija iš aplinkos, trumpai yra laikomas sensorinėje atmintyje(SA). Sperlingo darbai parodė, kad regimoji sensorinė atmintis gęsta praėjus vos 1/10s, o iš šio modulio išnyksta po 1s. Kitoje fazėje informacija gali pereiti (bet nebūtinai) į trumpalaikę atmintį (TA)(1). Tai, kas vyksta vėliau, priklauso nuo mūsų dėmesio. Jei į ateinančią informaciją mes nekreipiame dėmesio, ji užmirštama; jei mes į ją atkreipiame dėmesį, iš sensorinės atminties ji patenka į trumpalaikę atmintį.
Trumpalaikė atmintis yra sąmoninga atmintis- joje sukaupiama visa, ką mes vėliau vienu metu įsisąmoniname. Šios saugyklos galimybių ribos - maždaug septyni informacijos vienetai. Jei TA atmintyje esanti informacija pakartojama ar užkoduojama, ji lieka dėmesio centre arba perduodama į ilgalaikę atmintį (IA).
Trumpalaikė mūsų atmintis yra ribota. Vienu kartu prisimename tik tam tikrą kiekį elementų; suvokiame tai, ko tuo metu klausomės arba skaitome. Informacijos kiekis, kurį sugebame įsiminti, vadinamas atminties apimtimi/talpa (1). Atmintį tyrinėjęs Džordžas Mileris, remdamasis daugelio tyrimų rezultatais, nustatė trumpalaikės atminties talpą, kuri geba talpinti apie 7 informacijos vienetus (7±2) (7). Vadinasi, šis skaičius svyruoja tarp 5 ir 9, vidurkis yra 7. Šis skaičius buvo pavadintas magiškuoju skaičiumi. Jis gali kisti, būti kartais truputį didesnis ar mažesnis, bet niekada nekis taip, kad nebūtų pastebėtas (6). Šią informacijos talpą įmanoma praplėsti. Tai padaryti galime informaciją perkoduodami trumpalaikėje atmintyje. Mileris pastebėjo, kad galima padidinti trumpalaikės atminties talpą, naudojant "chunking" (t.y. sujungti panašius duomenis į visumą/vienetą). Pavyzdžiui, prisiminti 12 skaičių (1;9;6;6;1;7;8;8;1;0;6;6) yra sunki užduotis daugeliui iš mūsų, tačiau prisiminti juos kaip tris skaičius, kaip datas yra daug paprasčiau (t.y. 1966; 1788; 1088). Taip yra todėl, kad pirmoji užduotis reikalauja 12 atminties elementų išsaugojimo, o antru atveju reikia tik trijų atminties vienetų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-01-22
DalykasKognityvinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Kognityvinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai9
Dydis50.83 KB
Autoriusjulija
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Trumpalaike atmintis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą