Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Socialinė psichologija>Bendravimo psichologija (8)

Bendravimo psichologija (8)

  
 
 
1234567
Aprašymas

Kas yra tarpasmeniniai santykiai. Priklausomybės poreikis. Priklausomybės komponentai. Asimetrinė priklausomybė. Mikelandželo efektas. Artumo (intymumo) baimė. Psichologinis atstumas, asmeninės ir tarpasmeninės ribos. Ribų reguliavimo būdai.

Ištrauka

Pabandykime apibūdinti, kas yra tarpasmeniniai santykiai. Santykiai - dažnai vartojama, bet sunkiai apibrėžiama sąvoka. Jei laikysim, kad santykiai - tai daiktų padėtis vienas kito atžvilgiu, tai tarpasmeninius santykius galima apibrėžti kaip žmonių padėtį visuomenėje vienas kito atžvilgiu. Bet tai nedaug ką pasako. Kokie požymiai apibūdina tokius santykius?
Pirmiausia, kai kalbam apie tarpasmeninius santykius, tai galvojam apie bendravimą, kuris susieja bendraujančių asmenybes. Jei mes prašome pardavėjos paduoti mums kepaliuką duonos ar aiškiname policininkui, kodėl viršijome greitį, tai tėra tik formalaus bendravimo pavyzdžiai.
Kitas požymis, vertinant tarpasmeninius santykius, yra jų trukmė, o tiksliau, kartu praleistas laikas. Laikas, kurį savo noru skiriate kitam, rodo tų santykių svarbą. Ir turbūt svarbiausias tarpasmeninių santykių ypatumas - intymumas, t. y. artumas tarp bendraujančių. Artumas tarp žmonių gali būti intelektinis, emocinis ir fizinis. Žmonės gali būti artimi tiek vienu iš šių aspektų, tiek visais.
Taigi tarpasmeninius santykius galime apibūdinti kaip neformalų asmenybių bendravimą, trunkantį trumpesnį ar ilgesnį laiko tarpą ir atspindintį tam tikrą intelektualinį, emocinį ar fizinį bendraujančių artumą.
Psichologijos žodyne (1993) priklausomybė apibrėžiama kaip žmogaus pasikliovimas tuo, kad kitas žmogus arba visuomenė jį rems, juo rūpinsis, pasitikėjimas kitų žmonių sprendimais, nuomone, pritarimas šiems sprendimams ir nuomonėms, jų perėmimas ir nepasitikėjimas savimi. R. Bornstein (1993) išanalizavo egzistuojančius priklausomybės apibrėžimus ir pateikė savąjį – komponentinį. Jo nuomone, priklausomybę nusako keturi komponentai: kognityvus, motyvacinis, afektinis ir elgesio.
Kognetyvus priklausomybės komponentas – tai savęs kaip bejėgio ir neefektyvaus pristatymas, kitus žmones laikant stiprius.
Motyvacinį komponentą sudaro poreikis būti vadovaujamam ir palaikomam kitų.
Afektinis komponentas – tai polinkis tapti nerimastingam, kai reikia elgtis nepriklausomai, ypač jei aplinkoje yra kitų žmonių – vertintojų.
Elgesio komponentas – tai pagalbos, pritarimo poreikis, polinkis pasiduoti įtakai.
Priklausomybė artima tokiems reiškiniams kaip pažeidžiamumas ir prieraišumas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-01-17
DalykasSocialinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Socialinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis13.19 KB
AutoriusJustina
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas12
Failo pavadinimasMicrosoft Word Bendravimo psichologija (8) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 5 puslapiai 
  • 12 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą