Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Procesinio bendrininkavimo ir civilinių bylų sujungimo santykis (2)

Procesinio bendrininkavimo ir civilinių bylų sujungimo santykis (2)

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Įvadas. Procesinio bendrininkavimo civiliniame procese samprata. Bylų sujungimas ir jo santykis su procesiniu bendrininkavimu. Išvados.

Ištrauka

Šio rašto darbo tikslas yra susipažinti su civilinio procesinio bendrininkavimo institutu, civilinių bylų sujungimo teisme sąlygomis bei išsiaiškinti procesinio bendrininkavimo ir bylų sujungimo tarpusavio ryšį.
Pirmiausia, šiame darbe išsiaiškinsime procesinio bendrininkavimo apibrėžimą, jo rūšis, atsiradimo priežastis. Toliau, trumpai panagrinėsime civilinės bylos sampratą, susipažinsime su ieškinio elementais, kurie yra svarbūs sprendžiant dėl vienarūšių bylų sujungimo. Taip pat, sužinosime, kokiom sąlygoms esant gali būti atliktas civilinių bylų sujungimas. Galiausiai, remdamiesi išnagrinėta literatūra, nustatysime procesinio bendrininkavimo bei bylų sujungimo tarpusavio santykį.
Siekiant įgyvendinti šio darbo tikslą, remsimės įvairiais Lietuvos teisės aktais, Lietuvos teismų praktika bei metodine literatūra.


Materialinė teisė numato nemažai atvejų, kai vienoje ar abiejose materialinio teisinio santykio pusėse yra ne vienas, o du ar daugiau subjektų. Dažniausiai situacija, kai kurią nors šalį sudaro asmenų daugetas, kyla iš santykių, pagrįstų bendrąja nuosavybe ir prievolių nedalumu bei solidarumu . Pavyzdžiui, turtas nuosavybės teise gali priklausyti keliems asmenims ( Lietuvos Respublikos Civilinis Kodeksas (toliau – CK) 4.72 str.), žala gali būti padaryta kelių asmenų bendrais veiksmais (CK 6.279 str.), keli asmenys gali bendrai veikti sudarę jungtinės veiklos sutartį (CK 6.969) ir t.t. Kilus ginčui iš tokio materialinio teisinio santykio, visiems šio santykio subjektams turi būti užtikrinta galimybė dalyvauti procese. Todėl reikalavimo teisė gali priklausyti ne vienam, o keliems asmenims. Atitinkamai pareiga atsakyti į pareikštą reikalavimą gali atsirasti ne vienam, o keliems asmenims. Taigi, ieškovo arba atsakovo pusėje gali dalyvauti ne vienas, o keli asmenys. Bendrininkavimas byloje galimas ir kai ginčas kyla iš dviejų ir daugiau tarpusavyje susijusių teisinių santykių ir visus ginčijamus klausimus tikslingiau išspręsti viename procese. Tokiais atvejais, bendrininkavimą lemia būtent tikslingumas, nes teisiškai ginčijamais klausimais galimi visiškai savarankiški procesai. Atvejai, kai ieškinį pareiškia keli asmenys arba jis pareiškiamas keliems asmenims, o ieškinio dalykas yra bendrai pagal įstatymus jiems priklausančios teisės ar pareigos arba to paties pobūdžio reikalavimai arba įsipareigojimai, pagrįsti ta pačia medžiaga fakto ir teisės klausimais, kai kiekvienas iš reikalavimų atskirai galėtų būti atskiro ieškinio dalykas, vadinami procesiniu bendrininkavimu (lot. litis consortium) (Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso (toliau-CPK) 43 str.). Procesinio bendrininkavimo instituto pagrindas yra asmenų daugetas esant materialiniams teisiniams santykiams. Asmenys, dalyvaujantys vienos iš šalių pusėje, atitinkamai vadinami ieškinio arba atsakomybės bendrininkais.
Pagal tai, kurios šalies pusėje yra, procesinis bendrininkavimas skirstomi į:
1. aktyvųjį –kai yra keli ieškinio bendrininkai,
2. pasyvųjį – kai yra keli atsakomybės bendrininkai,
3. mišrųjį – kai yra keli ieškinio ir keli atsakomybės bendrininkai .
Pagal bendrininkų dalyvavimo procese būtinumą skiriamas:
1. privalomas (įstatymais grindžiamas, materialusis)procesinis bendrininkavimas,
2. neprivalomas (fakultatyvusis, formalusis) procesinis bendrininkavimas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-12-28
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai7 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis31.32 KB
AutoriusJ
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Procesinio bendrininkavimo ir civiliniu bylu sujungimo santykis (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 16 puslapių 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą