Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Platonas "Valstybė" (12)

Platonas "Valstybė" (12)

  
 
 
12345
Aprašymas

Įvadas. Truputis biografijos. Kūrybos etapai. Platono valstybės supratimas. Modelis. Platono valstybės tikslas.

Ištrauka

"Platonas (428/427-348/347m.p.m.e.) sukūrė objektyviojo idealizmo sistemą., kurioje iki šiol ieškome viso idealizmo ištakų. Savo filosofiją jis priešpastatė Graikijoje vyravusiam materializmui, pasiekusiam aukščiausią lygį, Demokritui sukūrus atomizmo teoriją. Taip atsirado Platono ir demokrito linijos filosofijoje, kurios iki šiol išreiškia kovą tarp materializmo ir idealizmo.
Idealistinės filosofijos kilmę sąlygojo ankstesnė vergovinės Graikijos filosofija, prieštaravimai tarp atskirų koncepcijų ir ta aplinka, kurioje gyveno Platonas. Gimė netoli Atėnų kilmingoje ir turtingoje šeimoje tuo metu, kai Atėnų politinė galia bei ekonominis bei kultūrinis gyvenimas buvo pasiekę savo viršūnę. Nevaržoma demokratijos laisvė visose gyvenimo srityse sudarė galimybes įvairiapusiškai kūrybai, kurio rezultatai žavi iki šiol. Tačiau tam tikros visuomenės dalies neatsakingas naudojimasis laisve ir kultūros vaisiais, persisotinimas civilizacija išryškino vergovinės santvarkos prieštaravimus, kurie potencialiai slypėjo ir klestėjimo laikotarpiu. Peloponeso karas(431 – 404m. p. m. e.), jo sukeltos pasekmės ir buvo ryškiausia tų prieštaravimų išraiška. Naminio karo atneštos nelaimės smukdė galingus Atėnus ekonomiškai, politiškai, morališkai. Platonas, matydamas ir išgyvendamas savo krašto negandas, ieškojo jų priežasčių ir priėjo išvadą, kad gyvenimą reikia organizuoti ir tvarkyti ne bet kaip, o moksliškai.Jis ryžosi atskleisti būties esmę, išanalizuoti žmonių gyvenimą, kad parodytų atėniečiams, kokia turėtų būti jų valstybė.Iš tikrųjų tai buvo mėginimas gelbėti aristokratų padėtį vergvaldžių visuomenėje, toriškai pagrindžiant jų ideologiją. Šiam tikslui pasiekti filosofas paskyrė visas savo žinias ir gabumus, tačiau tuometinė ekonominė visuomenės struktūra ir klasinis vienpusiškumas sąlygojo jo teorijos prieštaringumą ir netgi iliuziškumą.
Susidarė ir tokia politinė situacija, kad jis nusprendė kuriam laikui iš Atėnų išvykti. Mąstytojas ilgokai svečiavosi Egipte. Pietų Italijoje jis susipažino su Elėjos mokyklos racionalizmu, domėjosi pitagoriečių teorijomis ir jų matematiniu galvojimu. O kai 387m.p.m.e., jau būdamas subrendęs vyras, Platonas grįžo į Atėnus,, Akademo miškelyje jis įkūrė mokyklą – Akademiją, kurioje 40 likusių savo gyvenimo metų, mokinių apsuptas, dirbo mokslinį darbą."(" Filosofijos istorijos chrestomatija. Antika" 1977m/p.161-162.) ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSenovės filosofijos namų darbas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasNamų darbai
Apimtis4 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis10.86 KB
AutoriusAlvita
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Platonas Valstybe (12) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Namų darbai
  • 4 puslapiai 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą