Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Informatika>Informacija ir informacinė visuomenė>Rašto atsiradimo istorijos ir pirmosios knygų saugyklos pasaulyje

Rašto atsiradimo istorijos ir pirmosios knygų saugyklos pasaulyje

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Pirmuosius gamtos raštus išsaugojo gintaras. Rašto atsiradimo istorijos ir pirmosios bibliotekos. Bibliotekos Lietuvoje. Užsienio bibliotekos. Išvados.

Ištrauka

"Iš visų pusių mus supa informacija. Nežinodami kaip joje orientuotis, kaip atsirinkti reikalingiausią, pasijuntame tarsi atsidūrę neįžengiamose džiunglėse. Vis svarbesnis tampa mokėjimas mokytis, sugebėjimas naudotis bibliotekoje sukauptais dokumentais, internetu.
"Tradiciškai biblioteka (gr. Bibliotheke = biblion - knyga + theke - saugykla) yra vadinamas tinkamai sutvarkytų, susistemintų knygų rinkinys arba kolekcija. Pagrindinės šitaip suvokiamos bibliotekos funkcijos yra knygų, rankraščių ir periodinių leidinių kaupimas, tvarkymas ir saugojimas; tai plačiai suprantama mnemoninė (mnemonika, mnemotechnika - visuma būdų, padedančių kuo daugiau atsiminti) - žmonijos atminties išsaugojimo - funkcija."
"Biblioteka - tai ne tik vieta, kur laikomi ir saugomi įvairūs dokumentai ir kiti raštai, bet dabartinėse gausu net ir mikrofilmų, garso ir vaizdo įrašų, kompiuterinių dokumentų (kompaktinių diskų, diskečių). Tačiau biblioteka ne tik saugo, bet ir siekia, kad visa tai, kas sukaupta būtų prieinama kiekvienam žmogui."
"Informacinėje visuomenėje iš esmės kinta bibliotekų vieta ir funkcijos visuomenėje bei organizacijose. Bibliotekos, tradiciškai tarnavusios kaip kultūros, švietimo ir laisvalaikio centrai, vis labiau tampa informacijos centrais.Vartotojai bibliotekose tikisi gauti ne tiek konkretų dokumentą, kiek atsakymus į jiems rūpimus klausimus, t. y. duomenis, faktus, žinias. Visame pasaulyje bibliotekos dabar komplektuoja ir išduoda daugiau informacinės, pažintinės, mokslinės ir mokymosi literatūros negu grožinės. Nyksta ribos tarp viešųjų ir mokslinių bibliotekų. Informacines bibliotekos galimybes praplečia informacijos bei komunikacijos technologijos, kompiuterių tinklai ir pirmiausia – "Internetas". Jeigu universitetų, mokyklų, firmų bibliotekos tenkina tik savo institucijos informacijos poreikius, tai viešosios bibliotekos aptarnauja visus bendruomenės narius, nepaisant amžiaus, išsilavinimo, socialinio ir ekonominio statuso, tautybės, politinių pažiūrų, tikybos ir t. t. Viešosios bibliotekos yra pasiruošusios teikti bendruomenei ne tik spausdintą, bet ir elektroninę, vaizdo bei garso informaciją, ją kaupti, sisteminti, tvarkyti."
Šiuolaikinis žmogus biblioteką įsivaizduoja kaip tam skirtą pastatą. Kadaise žmonės neturėjo rašymo priemonių. Jie rašydavo (tiksliau piešdavo) ant akmenų, uolų ir pan. užrašų niekas ir nesaugodavo, tačiau daug jų išliko iki mūsų. Piešinių saugyklomis tapdavo įvairios užuovejos, uolos, sunkiai dylantys akmenys.

Norint pradėti kalbėti apie pirmąsias knygų saugyklas, reikia pradėti nuo raštų, kuriuos užrašė ne kas kitas, o gamta – pati pirmoji žemės gyventoja.
"Gintaras minimas dar X a. pr. m. e. rašytame asiriečių dantiraštyje. Jame sakoma, kad jūroje, kur Šiaurės vėjai mainosi (Persų įlankoje), pirkliai perlus gaudo, o jūroje, kur Šiaurinė žvaigždė šviečia (Baltijos), jie geltonąjį gintarą gaudo."
Nemaža žinių apie gintarą pateikia senovės romėnų rašytojas ir mokslininkas Plinijus Vyresnysis (Caius Plinius Secundus - 23-79 m.) savo veikale "Historia naturalis". Knygoje Plinijus perpasakoja, ką apie gintaro susidarymą ir jo prekybos kelius yra rašę trys dešimtys graikų ir romėnų autorių dar prieš jį (Piteas, Demostratas, Nikeas ir kt.). Plinijus Jaunesnysis (Caius Caecilius Secundus, maždaug 62-114 m.) irgi aiškino gintaro susidarymą, jo sudėtį, aprašė gintaro rūšis ir prekybą. Abu Plinijai neabejojo, kad gintaras yra medžių sakai, netgi nurodė pušų rūšį, iš kurių sakų jis buvo susidaręs.
Gintaru ir jo kilme labiau pradėta domėtis XVIII ir ypač XIX a., kai jį vėl imta plačiau naudoti buityje. Garsus švedų gamtininkas K. Linėjus moksliškai įrodė gintaro augalinę kilmę, tik dar negalėjo paaiškinti, kodėl nedideliame žemės plote gintaro susikaupė tiek daug, jog žmonės naudoja jį jau per 2500 metų.
"Pietų Pabaltijo gintaras ir gintaringos nuogulos" paskelbė V. Katinas. Remdamasis naujausiais mokslinių tyrimų duomenimis, autorius nagrinėja fizines ir chemines gintaro savybes, inkliuzus, aprašo gintaro susidarymo procesus ir nurodo svarbiausias jo telkinių vietas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-11-25
DalykasInformacijos ir informacinės visuomenės referatas
KategorijaInformatika >  Informacija ir informacinė visuomenė
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai10
Dydis40.68 KB
Autoriusalgirdas
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas10
Švietimo institucijaJurbarko r. Gausantiškių Antano Valaičio pagrindinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Rasto atsiradimo istorijos ir pirmosios knygu saugyklos pasaulyje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Jurbarko r. Gausantiškių Antano Valaičio pagrindinė mokykla / 10 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą