Išplėstinė paieška
 
 
 

Žmonių poreikiai

  
 
 
123456
Aprašymas

Įvadas. Poreikiai: esmė, klasifikacija ir realizavimas. Išvados.

Ištrauka

Tik apie labai nedidelė grupelė žmonių galėtume pasakyti, kad jie turi viską, ko norėtų. Dauguma žmonių turi apsieiti be kai kurių daiktų, kuriuos turėti jie labai norėtų: jiems tenka paaukoti kai kuriuos savo norus. Taigi žmonės turi tarsi preferencijų skalę - tarsi sąrašą, kuriame paslaugos ir prekės surašytos preferencijose (jų vartojimo reikmenys - maistas, tinkamumo, prioriteto tam vartotojui) tvarka. Gyvybiniai arba būtiniausi vartojimo reikmenys - maistas, drabužiai, būstas, medicininė pagalba - yra tos skalės viršuje ir apskritai mūsų būtiniausių prekių poreikis negali būti paaukotas; aplinkybėms susiklosčius, mes pasiruošę už tuos gyvybinius dalykus atiduoti visą savo uždarbį. Žemiau tų gyvybiškai svarbių prekių preferencijų skalėje bus daiktai, kurių reikia savo komfortui padidinti ir gyvenimo lygiui pakelti (televizoriai, draudimai, automobiliai r t.t.). Žemiausiai šioje skalėje yra ne pirmo būtinumo prekės (šokoladas), be kurių prireikus mes lengvai išsiverstume.
Poreikiai - tai žmonių biologinės ir socialinės prigimties sąlygotos reikmės, vartojant darbu sukurtus daiktus ir paslaugas.
Šiame darbe poreikių sąvoką apžvelgsiu ekonominiu požiūriu, išskirsiu jų klasifikavimą ir realizavimą.

Žmogaus elgesį dažniausiai nulemia jo troškimai. Dauguma asmens veiksmų yra atsakas jo normas, tačiau dažnai būna ir taip, kad vieno žmogaus poelgiai atitinka kitų žmonių poreikius, lygiai kaip ir kitų žmonių poelgiai patenkina arba padeda patenkinti jo norus. Sąveika tarp įvairių žmonių veiksmų ir troškimų priklauso nuo daugelio dalykų. Pirmiausia ją gali nulemti abipusiškai naudinga veikla. Labai dažnai tai ekvivalentinio vieno asmens pastangų mainai į kitų asmenų teikiamas paslaugas jam. Šis sąveikos tipas sudaro ekonominę veiklą, kuri yra svarbi ekonomikos mokslo objekto dalis.
Kadangi poreikiai (troškimai ir norai) yra pagrindinė ekonominės veiklos varomoji jėga, tai jie aiškiai yra arba turėtų būti verti ekonomistų dėmesio. Tiesa, klasikinės ekonomikos atstovai daug dėmesio skyrė poreikių prigimčiai ir įvairiems jų šaltiniams, tačiau, sukaupę išsamesnių žinių apie ekonominę sistemą ir jos veikimo mechanizmą, mažiau dėmesio skyrė galutiniams tikslams, kuriems skirta ekonominė veikla.
Vakarietiškoje socialinėje ir kultūros teorijoje poreikiai suvokiami ne kaip individo "savybė", o kaip svarbiausia ekonomikos funkcija, kurią užtikrina kultūra. Industrinį šiuolaikinės kultūros pobūdį ėmėsi gvildenti jau Th.Adorno, o poreikių gamybos supratimui svarbiausi yra amerikiečių ekonomisto J.K.Galbraith`o ir prancūzų filosofo J.Baudrillard`o darbai. J.K.Galbraithas aptarė dvi esmines, visas ekonomikos teorijas grindžiančias prielaidas. Laikoma, jog vartotojo poreikiai neišsemiami, jų niekaip neįmanoma visiškai patenkinti, todėl būtina nepaliaujamai didinti ir įvairinti gamybą. Todėl visos ekonomikos teorijos kalba apie ekonomikos augimą. Sykiu prielaidaujama, kad visų poreikių šaltinis ir šeimininkas yra žmogus. Tačiau kas vis dėlto verčia žmogų nesiliauti geidus ir "susigalvoti" vis naujų poreikių? Vienintelis racionalus atsakymas, pasak J.K.Galbraitho, turi ekonomikos plėtrą susieti su vartotojo poreikių ir norų "didėjimu". Kitaip tariant, ekonomikos tikrovė verčia daryti išvadą, kad poreikiai gaminami kartu su prekėmis, o prekės ir suprekintos paslaugos užpildo gamybos kuriamą ir įtvirtinamą stoką, kurios įveiką skatina kultūra, skleidžianti aukštesnio gyvenimo lygio viziją.
Poreikius galima laikyti pirmaprade ūkinės veiklos, ekonomikos priežastimi, nors labiau išsiplėtojusi ekonomika ir jos materialus pamatas – gamyba, tuo didesnį grįžtamą poveikį ji daro visuomenės poreikiams. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-10-31
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis8.81 KB
Autoriuspubadmin
Viso autoriaus darbų11 darbų
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Zmoniu poreikiai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 5 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą