Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Psichikos samprata. Psichikos struktūra

Psichikos samprata. Psichikos struktūra

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Psichikos samprata. Biologiniai psichikos pagrindai. Psichiniai reiškiniai. Psichikos funkcijos. Įsisąmoninti ir neįsisąmoninti psichiniai reiškiniai. Psichikos struktūra. Išvada.

Ištrauka

Psichika, siela, dvasia - kaip mes ją bepavadintume - yra pati sudėtingiausia mums žinomos tikrovės sritis. ( 1. 8 ) Kasdieninėje kalboje vartojame ir girdime žodžius "silpnadvasis", "dvasingas" ,bet, pats žodis "siela" vartojamas retai. Tokios sąvokos kaip "siela", "dvasia" skamba pernelyg metafiziziškai ir jų vengiama. Vietoj jų atsiranda sąvoka- "psichika" (gr.psyche - siela), šis tarptautinis terminas yra plačiai paplitęs pasauliniame psichologijos moksle.
Per visą žmonijos istoriją buvo ieškoma atsakymo į klausimą apie sielos esmę. Psichologijos istorijoje psichikos (sielos) samprata kito nuo mistiškos bekūnės sielos pripažinimo iki materialistinio psichikos, kaip specifinės nervų sistemos funkcijos supratimo.
Senovės Graikijos filosofas Aristotelis (384- 322 m. pr. Kr.), svarbiausia ir sunkiausia užduotimi laikęs "iki galo perprasti sielos prigimtį", kadangi "siela yra viso gyvenimo pagrindas" (Apie sielą), pateikė labai plačią sielos sampratą, o jos tryjų elementų modelis yra išties išsami teorija. "Maitinančiąją sielą" jis laiko gyvybingumo pradu, "juntančiai sielai" priskiria suvokimą ir jutimą, kurie "mąstančioje sieloje" reiškiasi kaip supratimas, arba valia. (4.17).
Demokritas (apie 420 m. pr. Kr.) laikė, kad siela, kaip ir visas pasaulis yra sudaryta iš smulkių materijos dalelyčių - atomų. Ir viskas pasaulyje gali būti paaiškinta, apibūdinus atomus ir atskleidus marematiškai tikslius jų sąveikos būdus.
Platonas (428 - 348 m. pr. Kr.) aiškino, kad žmogus yra sudarytas iš dviejų skirtingų būtybių - kūno ir sielos. Kūnas yra materialus, laikinas, mirtingas, o siela - nemateriali, nemirštanti, gyvenanti amžinai būtybė. Po kūno mirties siela atsiskiria.(1. 9).
Viduramžių filosofui šv.Augustinui žmogaus siela buvo Dievo atvaizdas, tuo tarpu kūno reikšmė buvo minimalizuojama. Siela - paprastas, nekūniškas, nematerialus darinys, neturintis jokių fizinių išmatavimų, pažįstamas tik vidiniu suvokimu ir savistaba. Siela reiškėsi trimis funkcijomis: atmintimi, intelektu (supratimu) ir valia, tačiau tuo pat metu ji buvo nedalomas darinys.(2. 14)
Plėtojantis mokslams, ypač XVIII-XIX amžiuje, įsitvirtino materialistinis aiškinimas visai atmesdamas sielos kaip atskiros būtybės įdėją. Dėl prancūzų materialistų ( Helvecijaus,


Holbacho ir kt.) įtakos imta laikyti, kad psichikos (sielos) reiškiniai yra veikiančios nervų sistemos savybė, kurios turinį sudaro tikrovės atspindėjimas. (1. 23).
Sigmundas Froidas (1856 -1939) suskirstė žmonių psichiką į pasąmonės ir sąmonės postruktūres. Psichiką Z. Froidas palygino su aisbergu: sąmonė esanti lyg aisbergo antvandeninė dalis, o pasamonė - povandeninė. Sąmonę jis laikė civilizacijos sukurtu lukštu, kuris saugo tamsias pasąmonės jėgas ir neleidžia joms pasireikšti. Pasąmonėje glūdi per visą gyvunijos evoliuciją susiformavę instinktai: dauginimosi, gyvybės išlaikymo ir griovimo, kurie sudaro visos psichikos energetinią bazę.
Tiek idealistinės, tiek materialistinės pažiūros į sielos esmę egzistuoja ir šiuo metu. Psichologijos mokslas, tyrinėdamas atskirų psichikos reiškinių dėsningumus, kol kas neturi visiškai patikimų argumentų vienos ar kitos hipotezės apie sielos esmę pripažinimui pagrįsti.
Dabartinėje psichologijoje "psichikos" terminas naudojamas vidiniams išgyvenimams, mintims ir troškimams įvardyti. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-10-23
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis18.34 KB
AutoriusErla
Viso autoriaus darbų8 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Psichikos samprata. Psichikos struktura [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą