Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Platonas "Sokrato apologija" ir "Kritonas"

Platonas "Sokrato apologija" ir "Kritonas"

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Sokrato apologija. Kritonas. Išvados.

Ištrauka

"Sokrato apologija" ir "Kritonas" priklauso pirmųjų Platono kūrinių grupei. "Apologija" – tai atsakymas į teisminį susidorojimą su Sokratu. Platonas norėjo kuo greičiau sutašyti savo mokytojo žodžius, kol šie neišdilę iš atminties. "Apologija" datuojama tuoj po Sokrato mirties 399m., o "Kritonas" – tuoj po "Apologijos". Kūrinys nebuvo skirtas vieša skelbti, pats Platonas jį skaitydavo rinktinei auditorijai.
Abu tekstai vaizdingi. "Apologija" – tai gerai apgalvotos kompozicijos kūrinys. Ji sudaryta iš trijų Sokrato kalbų. Šitame veikale paprastas ir teisingas Sokratas gynėsi teisme nuo neteisingų kaltinimų, išteiktų prieš jį jo priešininkų Melėto, Anito ir Likono.
"Kritonas" – tai dviejų žmonių dialogas. Pats Platonas pokalbyje nedalyvavo. Tačiau patį faktą, kad Sokratą draugai įkalbinėjo bėgti, liudija Ksenofonas pats Kritonas ir kiti Sokrato lankytojai.
Šie trumpi Platono rašiniai yra daugiau istorijos šaltinis negu filosofijos. Svarbiausias Platono tikslas – apginti Sokrato gyvenimą bei mokymą, taip pat paaiškinti jo laikyseną teisme ir po teismo.
399m. trys Atėnų piliečiai, nepripažintas poetas Melėtas, pralobęs odininkas Anitas ir nevykęs oratorius Likonas buvo padavę teismui skundą. Skundas skambėjo taip: kad jis "nepripažįsta dievų, kurios pripažįsta valstybė, išveda kitas, naujas, demoniškas esybes; nusikalsta dar tuo, kad tvirkina jaunuomenę".
Sokratas atsako kad nusikalsta Milėtas, nes "...jis daro juokus iš rimtų dalykų, nepagalvojęs tampydamas žmones po teismą ir apsimesdamas tarytum sirgte sergąs dėl tų dalykų kurie jam niekuomet ir būti nėra buvę..."
Kaltinimui pasibaigus, buvo surašytas kaltinamasis aktas, ir byla buvo atiduota į teismą. Sokratas pasiryžo gintis pats, nesikreipdamas į gynėją, kurį turėjo teisę pasikviesti.
"Apologija" sudaryta iš trijų Sokrato kalbų. Pirmoje kalboje Sokratas pirmiausia atmeta nuo seno tarp atėniečių sklindančias paskalas. Jis atsiriboja ir nuo gamtos filosofų ir nuo sofistų, taip pat paneigia pretenduojąs į kažin kokią ypatingą išmintį. Sokratas kaltinamas dėl dangaus ir žemės tyrinėjimo; kad "tiesą verčiąs melu, o melą perstatąs kaip tiesą". Sokratas prieina išvadą, kad vienintelis priežastis jo kaltinimų yra piliečių neapykanta. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-06-19
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis14.31 KB
AutoriusAnžela
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaVilniaus Ozo vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Platonas Sokrato apologija ir Kritonas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Vilniaus Ozo vidurinė mokykla
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą