Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Lietuvos Respublikos (LR) Konstitucinis Teismas (3)

Lietuvos Respublikos (LR) Konstitucinis Teismas (3)

  
 
 
123456789101112131415161718192021
Aprašymas

Lietuvos Respublikos konstitucinis teismas. Teisinis statusas. Įžanga. Konstitucinis Teismas Valstybės valdžios organų sistemoje. Funkcijos ir įgaliojimai. Konstitucinio teismo funkcijos. Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo statuso pagrindiniai bruožai. Teisminio posėdžio nepertraukiamumas. Teismo kalba. Konstitucinio teismo veiklos principai. Nepriklausomumas. Viešumas. Kolegialumas. Žodiškumas. Konstitucinio teismo sudarymo tvarka. Konstitucinio teismo pirmininkas. Pirmosios trys Konstitucinio Teismo sudėtys. Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo kompetencija.

Ištrauka

Įžanga: Lietuvos respublikos konstitucijoje yra nustatyta, kad Konstitucinis Teismas (toliau KT) sprendžia, ar įstatymai ir kiti Seimo aktai neprieštarauja Konstitucijai, o Respublikos Prezidento ir Vyriausybės aktai- neprieštarauja Konstitucijai arba įstatymams. Teismas užtikrina Konstitucijos viršenybę teisės sistemoje, nustatyta tvarka spręsdamas, ar teisės aktai yra teisėti, t. y. ar jie atitinka Konstituciją. Konstitucijos ir šio įstatymo nustatytais atvejais KT teikia Seimui ir Respublikos Prezidentui išvadas. KT yra savarankiškas ir nepriklausomas teismas, kuris teisminę valdžią įgyvendina Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir šio įstatymo nustatyta tvarką. Valstybės valdžios ir valdymo institucijų, Seimo narių ir kitų pareigūnų, politinių partijų, politinių ir visuomeninių organizacijų ar piliečių kišimasis į teisėjo ar Konstitucinio Teismo veiklą draudžiamas ir užtraukia įstatymų numatytą atsakomybę. Apie bandymus daryti poveikį Konstituciniam Teismui, atskiriems jo teisėjams Konstitucinio Teismo pirmininkas ar teisėjas privalo nedelsdamas pranešti Seimui, paskelbti per visuomenės informavimo priemones. Mitingai, piketai bei kitokie veiksmai arčiau negu 75 metrai iki Konstitucinio Teismo pastato, taip pat Teisme, jei jais siekiama paveikti teisėją arba Teismą, yra kišimasis į teisėjo arba Teismo veiklą.
Konstitucinis Teismas Valstybės valdžios organų sistemoje: Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtinta klasikinė valdžių padalijimo samprata: valstybės valdžią Lietuvoje vykdo Seimas, Res¬publikos Prezidentas ir Vyriausybė, Teismas (Konstitucijos 5 str. 1 d.). Tačiau po šio apibrėžimo seka kita norma: "Valdžios galias riboja Konstitucija" (5 str. 2 d.) Nors ši konstitucinė norma iš pirmo žvilgsnio yra išvestinė iš pirmosios, tačiau jų santykis yra sudėtingesnis. Pastaroji norma įtvirtina konstitucinės valdžios galių ribojimo prielaidas ir nors Ši norma tiesioginiai nenustato konkrečių santykių, ją galima apibūdinti ir kaip Konstitucijos principą. Tačiau jos reali reikšmė konstitucinių normų sistemoje yra ta, kad šios normos pagrindu įtvirtinami konkrečių valstybės institucijų konkretūs įgaliojimai. Kita vertus, tai reiškia, kad valstybės institucijų galios yra tik tokios, kiek jų suteikia Valstybės Konstitucija- Pagrindinis įstatymas. Svarbi dar viena konstitucinė norma, suformuluota Konstitucijos 7 straipsnio I dalyje. Joje skelbiama: "Negalioja joks įstatymas ar kitas aktas, priešingas Konstitucijai". Akivaizdu, kad ši norma taip pat yra bendresnio pobūdžio ir gali būti apibūdinta kaip principas, apibrėžiantis vieną svarbiausių socialinio gyvenimo bruožų - teisėtumą. Konstitucijos 5 ir 7 straipsnių turinio loginė ir sisteminė analizė leidžia daryti išvadą, tiesiogiai susijusią su nagrinėjama problema. Ši išvada būtų tokia: valdžios galių ribojimo konstitucinės prielaidos ir teisėtumo principo įtvirtinimas Konstitucijoje yra būtent tos konstitucinės prielaidos, kurios suponuoja konstitucinės justicijos organo -Konstitucinio Teismo - galias vertinti Seimo, Respublikos Prezidento ir Vyriausybės teisės aktų konstitucingumą. Vadovaujantis bendrosiomis konstitucinėmis nuostatomis dėl valdžios galių ribojimo galimybių visiškai suprantama, kodėl kitose konstitucinėse normose yra suformu¬luota konstitucinės justicijos forma ir jos įgyvendinimo tvarka. Konstitucinės justicijos institucinė forma įtvirtinta Konstitucijos VIII skirsnyje "Konstitucinis Teismas". Šiame skirsnyje nustatyta Konstitu¬cinio Teismo kompetencija, jo sudarymo tvarka, teisėjų konstitucinis

Funkcijos ir įgaliojimai:
Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas garantuoja Konstitucijos viršenybę teisės sistemoje ir konstitucinį teisingumą spręsdamas, ar įstatymai ir kiti Seimo priimti aktai neprieštarauja Konstitucijai, taip pat ar Respublikos Prezidento bei Vyriausybės aktai neprieštarauja Konstitucijai arba įstatymams.
Konstitucinis Teismas nevykdo išankstinės įstatymų konstitucingumo kontrolės. Jis sprendžia jau priimtų įstatymų bei kitų teisės aktų konstitucingumo klausimus. Konstitucinis Teismas bylą nagrinėja tik tada, kai Konstitucijoje nustatyti subjektai kreipiasi į jį su prašymu ištirti įstatymo ar kito teisės akto atitiktį Konstitucijai. Teisę kreiptis į Konstitucinį Teismą su prašymu ištirti teisės akto konstitucingumą turi:
1) dėl įstatymo ar kito Seimo priimto akto – Vyriausybė, ne mažesnė kaip 1/5 visų Seimo narių grupė ir teismai;
2) dėl Respublikos Prezidento akto – ne mažesnė kaip 1/5 visų Seimo narių grupė ir teismai;
3) dėl Vyriausybės akto – ne mažesnė kaip 1/5 Seimo narių grupė, teismai ir Respublikos Prezidentas. Šiais klausimais Konstitucinis Teismas priima nutarimus. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasKonstitucinės teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis58.14 KB
AutoriusJonas
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas5
Mokytojas/DėstytojasAlvydas Rimkevičius
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos Respublikos (LR) Konstitucinis Teismas (3) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 15 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 5 Klasė/kursas
  • Alvydas Rimkevičius
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą