Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Santuoka, jos galiojimas ir teisinė reikšmė

Santuoka, jos galiojimas ir teisinė reikšmė

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Santuokos galiojimas. Santuokos teisinė reikšmė. Išvados.

Ištrauka

Vieningo santuokos apibrėžimo nėra. Skirtingi šaltiniai pateikia skirtingą "santuokos" sampratą. Pavyzdžiui, katalikų bažnyčia santuoką apibrėžia kaip "santuokine sutartimi vyro ir moters visam gyvenimui sudaryta bendra sąjunga, skirta sutuoktinių gėriui bei palikuonių gimdymui ir auklėjimui" , islamo religiją išpažįstančiose valstybėse santuoka suprantama kaip "teisiškai reguliuojamas socialinis kontraktas tarp vyro ir moters (ir jų šeimų)" . Lietuvos Respublikos Civilinis kodeksas įtvirtinta šią santuokos samprata: "santuoka yra įstatymų nustatyta tvarka įformintas savanoriškas vyro ir moters susitarimas sukurti šeimos teisinius santykius" .
Daugumoje valstybių teisės normos numato, kad sutuoktinių sąjunga, t.y. santuoka, turi būti įregistruota įstatymų nustatyta tvarka. Santuokos registravimas nustatomas tiek valstybiniais ir visuomeniniais interesais, kadangi santuokos sudarymas turi teisinių pasekmių - sutuoktiniai įgyja tam tikras asmenines bei turtines teises ir interesus tiek savo, tiek savo vaikų atžvilgiu.
Šiame darbe bus analizuojamas santuokos galiojimo sąlygos, jos sudarymui keliami reikalavimai bei teisinė šio vyro ir moters susitarimo sukurti šeimos teisinius santykius reikšmė. Analizuojant šiuos klausimus daugiausia bus remiamasi Lietuvos Respublikos teisės normomis.


Teisės normos santuokos sudarymui ir galiojimui kelia tam tikrus reikalavimus. Galioja tik tokia santuoka, kuri sudaryta pagal įstatymų reikalavimus. Šie reikalavimai skiriasi priklausomai nuo santuokos sudarymo laikotarpio bei valstybės, kurioje ji sudaroma.
Kai kuriose valstybėse teisės aktai leidžia tos pačios lyties asmenų santuoką . Europos Sąjungos teisės aktai nereglamentuoja nei vedybų tarp tos pačios lyties asmenų, nei kitų šeimos teisės klausimų. Tai priskiriama išimtinai valstybių narių kompetencijai .
Lietuvos Respublikos įstatymai leidžia sudaryti santuoką tik tarp skirtingos lyties asmenų . Lietuvos Respublikos įstatymai taip pat numato, kad "santuoka sudaroma laisva vyro ir moters valia. Bet koks grasinimas, prievarta, apgaulė ar kitokie valios trūkumai yra pagrindas santuoką pripažinti negaliojančia" . Beje, teisė sudaryti santuoką garantuojama Lietuvos Respublikos Konstitucijoje: "santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu".
Tačiau Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus ne kiekvienas asmuo gali sudaryti galiojančią santuoką.
Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso 3.16 str. numatytas ribojimas sudaryti santuoką jau esantiems santuokoje asmenims: "sudaręs santuoką ir jos įstatymų nustatyta tvarka nenutraukęs asmuo negali sudaryti kitos santuokos" , t.y. šiame straipsnyje įtvirtintas monogamijos principas. Daugelis užsienio valstybių monogamijos principą, kaip nurodo Inga Kudinavičiūtė-Michailovienė, "laiko vienu iš elementariausių civilizuotos visuomenės reikalavimų, būtina sąlyga, siekiant suskurti šeimą, atitinkančią visuomenės pripažįstamas moralines vertybes, kurios būtinos jos pažangai (...) Monogamija kaip santuokos sudarymo sąlyga, dažniausiai įtvirtinama ir kitų valstybių civiliniuose (Vokietija, Italija), šeimos (Rusija) kodeksuose, atskiruose įstatymuose, o taip pat ir konstituciniu lygmeniu (Tadžikistano Respublika)" . ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-14
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai12 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis22.79 KB
Autoriuskristina
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaKauno kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Santuoka jos galiojimas ir teisine reiksme [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Kauno kolegija / 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą