Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Istorija>Lietuvos istorija>Katalikiško pasipriešinimo kilimas Lietuvoje 1968–1972 metais ir sovietinės propagandos atsakas

Katalikiško pasipriešinimo kilimas Lietuvoje 1968–1972 metais ir sovietinės propagandos atsakas

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425
Aprašymas

Įvadas. Katalikiškojo pasipriešinimo kilimas. Peticijų kova. Pasauliečių peticijos ir 1972 m. memorandumas. Pogrindinė Bažnyčia. Eucharistinis judėjimas. Pogrindinės vienuolijos. Pogrindinė kunigų seminarija. Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika. Katalikiškasis pasipriešinimas sovietų režimui iš užsienio. Sovietinės propagandos atsakas. Išvados.

Ištrauka

Lietuvos Katalikų Bažnyčiai patyrė didelius išbandymus sovietinės okupacijos metais (1940 – 1990 m.). Ne tik pirmaisiais pokario metais, bet ir Leonido Brežnevo laikais, kai SSRS rūpėjo parodyti Vakarų šalims "tikrąjį" savo veidą, paslėptą po karingu ateizmu.
Disidentiniai pasipriešinimai SSRS režimui vyko ir ankstesniais metais, bet 1968 – 1972 m. yra aktyvios ir atviros religinės opozicijos režimui Lietuvoje formavimosi metai. 1968 m. ir 1972 m. yra lūžinės datos Vidurio Europos sovietinio lagerio šalių ir sovietinės Lietuvos istorijoje – tai laikotarpis tarp SSRS invazijos į Čekoslovakiją, kuri taip parodė, kad iš SSRS gniaužtų nepavyks ištrūkti jokiai šaliai, ir Romo Kalantos susideginimo aukos Kaune, aukščiausios protesto formos apraiška prieš sovietinį režimą. Šalia pilietinio pasipriešinimo sovietinio lagerio šalyse vyko ir katalikiškas pasipriešinimas. Ryškiausias jis buvo Lenkijoje ir Lietuvoje, kur SSRS valdžia įvairiais būdais stengėsi nuslopinti Katalikų Bažnyčios įtaką naujai kuriamai sovietinei visuomenei.
Lietuvos katalikiškąjį pasipriešinimo tema yra tyrinėta ir anksčiau. Darbe panaudoti išeivijos, išleisti sovietinėje Lietuvoje ir posovietinės istoriografijos darbai. Pirmiesiems darbams būdingas ribotas šaltinių panaudojimas, kurie jų autoriams buvo neprieinami. Mato Raišupio darbe , tikėjimo persekiojimo ir jo pasipriešinimo aspektai sovietinėje Lietuvoje atskleidžiami per atskirus katalikų dvasininkus. Katalikiškojo pasipriešinimo Lietuvoje kilimas aprašytas ir Krikščionybė Lietuvoje. Skyrių apie XX a. vidurio Katalikų Bažnyčios padėtį sovietinėje Lietuvoje sudarė Vytautas Vardys ir Kazys Girnius. Ji išleista jau posovietiniais metais bet joje pateikiama nevisai išsami ir konkreti informacija.
Žlugus SSRS susidarė palankios sąlygos tyrinėti neseną praeitį, nes neliko cenzūros. Mokslinių sovietų valdžios antireliginės politikos tyrimų daugiau pasirodė XX a. paskutiniojo dešimtmečio antroje pusėje. Bet dauguma darbų nagrinėja sovietų režimo veiksmus, nukreiptus prieš Katalikų Bažnyčią Lietuvoje.
Apie sovietinės propagandos atsaką šiam pasipriešinimui darbų yra nedaug. Vytautas Skuodis SSRS okupuotoje Lietuvoje bandė aprašyti bei analizuoti antireliginę politiką. Jis parengė studiją , kurioje apžvelgė ateistinę literatūrą, pasirodžiusią Lietuvoje iki 1976 m. Darbe pateikti duomenys apie ateistinės literatūros mastą ir jos temas. Darbas išleistas tik Lietuvai atgavus nepriklausomybę.
Šiame darbe panaudoti šaltiniai Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika (toliau LKB Kronika). Aštuntajame dešimtmetyje pagausėjo LKB Kronikos leidybos informacijos apie Bažnyčios padėtį sovietų okupuotoje Lietuvoje. Ji buvo iš Lietuvos siunčiama į Vakarų šalis ir ten platinama. LKB Kronika geriausiai atskleidė tuometinę Katalikų Bažnyčios būklę sovietinėje Lietuvoje ir jos opozicinius veiksmus režimui.
Taip pat darbe panaudoti 1968 – 1972 m. laikotarpio sovietinės Lietuvos respublikinėje spaudoje rasti straipsniai nukreipti prieš katalikiškąjį pasipriešinimą sovietinėje Lietuvoje. Buvo perversti šie 1968 – 1972 m. išleisti sovietinėje Lietuvoje laikraščiai:
LTSR respublikinė spauda:
Tiesa
Komjaunimo tiesa
Valstiečių laikraštis
LTSR regioninė spauda:
Kauno tiesa (Kauno regiono laikraštis)
Raudonoji vėliava (Šiaulių regiono laikraštis)
Tarybinė Klaipėda (Klaipėdos regiono laikraštis)

Tyrimo tema: Katalikiškojo pasipriešinimo kilimas 1968 – 1972 m. ir sovietinės propagandos atsakas.
Tyrimo objektas: Lietuvos katalikų Bažnyčia 1968 – 1972 m.
Šio tyrimo tikslas – parodyti kokios buvo sovietinėje Lietuvoje kilusio katalikiškas pasipriešinimo formos ir kaip į jas atsakė sovietinė propaganda.
Pagal numatytą tikslą siekiama spręsti tokius uždavinius:
1. aptarti kokios buvo katalikiškojo pasipriešinimo kilimo priežastys
2. išanalizuoti katalikiškojo pasipriešinimo formas: kunigų peticijų rašymas, pasauliečių peticijos ir memorandumas, eucharistinis judėjimas, pogrindinės vienuolijos bei pagrindinė kunigų seminarija, Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos leidimas ir katalikiškojo pasipriešinimo parama iš užsienio.
3. įvertinti koks buvo sovietinės propagandos atsakas į kilusį katalikišką pasipriešinimą Lietuvoje ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvos istorijos kursinis darbas
KategorijaIstorija >  Lietuvos istorija
TipasKursiniai darbai
Apimtis23 puslapiai 
Literatūros šaltiniai17 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis33.32 KB
AutoriusDovile
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/Dėstytojasd. E. Jaseliūnas
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasIstorijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Katalikisko pasipriesinimo kilimas Lietuvoje 1968-1972 metais ir sovietines propagandos atsakas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 23 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • d. E. Jaseliūnas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą