Išplėstinė paieška
 
 
 

Konfucijus

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Biografija. Humanizmas. Pedagogika. Kilnaus žmogaus koncepcija. Etika. Konfucijaus idėjų sklaida. Išvada.

Ištrauka

Žinios apie Konfucijų ir jo mokslą Vakaruose daugelį šimtmečių buvo fragmentiškos ir paviršutiniškos. 1687 m. jėzuitai vienuoliai Paryžiuje paskelbė pirmą jo gyvenimo ir filosofijos aprašymą bei "dun yu" ("Apmąstymai ir pašnekesiai") teksto fragmentus. Jie, pasak G. Hėgelio, G.W. Leibnitz’o laikais sulaukė didelio pasisekimo. Konfucijaus idėjas plačiau komentavo švietėjai (L. Levailo, Voltaire, F. Kene), kurių įsitikinimu, Konfucijus įkūnija idealaus valdovo vaizdinį, jo filosofija – "gryną moralę", o Kinija – tobulesnės, negu "barbariškos" Europos šalys, civilizuotos valstybės modelį.
Konfucijus sukūrė stabilų didingos senovės vaizdinį ir pavertė jį gyva filosofine-estetine konstrukcija. Jo filosofija – tai pirmiausia didingos idealizuotos praeities aukštinimo filosofija. Svarbiausia Konfucijaus nuostata slypi ne naujo kūrime, o siekime perteikti ateities kartoms geriausias praeities tradicijas.
Konfucijus pirmiausia yra gyvenimiškosios filosofijos, mokančios teisingai gyventi, mąstyti, elgtis, tobulėti, atstovas, o ne abstrakčios moralinės, estetinės, politinės teorijos kūrėjas. Pagrindinis jo mokymo tikslas – tai veiksmų programos ir rekomendacijų veiksmui formavimas. Savo Wen kultūros ir chun ku (kilnaus žmogaus) koncepcijomis Konfucijus pirmasis pasaulio istorijoje suformulavo stebėtinai gyvybingos humaniškos, idealios asmenybės modelį, kuris tapo savotišku etiniu orientyru vėlesnių kartų žmonėms ir turėjo milžinišką įtaką tolesnei kinų dvasinės kultūros raidai. Humanistinė Konfucijaus idėjų dvasia gausių jo mokinių ir siekėjų dėka išliko gyvybinga Kinijoje ir tapo neatsiejama kinų inteligentijos, suvokiančios savo kultūrinę misiją, pasaulėžiūros dalimi.
Konfucijus tapo pirmosios pasaulyje vientisos epistemologijos kūrėju. Jis mokė mylėti patį mokymąsi ir pažinimo procesą dėl pažinimo džiaugsmo.
Savo etinėje teorijoje Konfucijus aukštino pagarbą vyresniesiems ir ritualams, pareigai, dorybingumui, gerumui, išminčiai, nuoširdumui, kilnumui, mandagumui, stropumui ir kitoms savybėms.
Socialinių santykių organizuotumas, Konfucijaus nuomone, pasiekiamas kiekvieno visuomenės nario paklusimu tam tikroms visuomeninio gyvenimo normoms, kurios remiasi valdovo smulkesnės hierarchinės socialinės struktūros vado ir šeimos tėvo autoritetu.
Kilnaus žmogaus koncepcija Konfucijus pirmasis kinų filosofijos istorijoje pradėjo nuosekliai skelbti asmeninės moralinės atsakomybės ir aukštų etinių idealų svarbą, siekiant visuomenėje skirtingų žmonių interesų harmonijos. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-04-04
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis13.91 KB
AutoriusAurimas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2003 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Konfucijus [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą