Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Įstatymai ir poįstatyminiai aktai

Įstatymai ir poįstatyminiai aktai

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Įstatymai. Poįstatyminiai aktai. Išvados.

Ištrauka

Įstatymai – tai žmonių kūrinys, su kurio pagalba prigimtinės teisės dėsniai esti pritaikomi konkretiems įvykiams. Įstatymų tikslas yra auklėti, o kai to nepakanka – bauginti.
Visi teisės aktai yra klasifikuojami atsižvelgiant į valdžių pasidalijimą. Vienas iš pagrindinių klasifikavimo būdų yra teisės akto teisinė arba juridinė galia. Teisinė galia yra teisinis statusas, leidimo ir paliepimo ribos - apimtis. Visi teisės aktai yra pagal teisinę galią yra skirstomi į įstatymus ir poįstatyminius aktus. Poįstatyminiai aktai yra valdymo aktai, nes jie nesukuria ar pakeičia teisės normas, kurios galėtų konkuruoti su įstatymų normomis. Iš esmės teisės aktų hierarchija sutampa su aktų teisine galia, nes yra atsižvelgiama į priimamų institucijų kompetenciją.
Lietuvos Respublikos norminių teisės aktų sistemą nustato Konstitucija ir ši sistema apima aukščiausios (centrinės) valdžios ir savivaldos institucijų, tautos valios tiesioginės išraiškos norminius aktus, taip pat ratifikuotas tarptautines sutartis.
Pagrindinis teisės šaltinis yra Konstitucija. Įstatymai – antras pagal svarbą šaltinis. Įstatymai gali būti:
- Konstituciniai įstatymai – turintys aukščiausią galią;
- Seimo ratifikuotos tarptautinės sutartys;
- Organiškieji įstatymai – atsiranda Konstitucijos blanketinių normų pagrindu;
- Paprastieji įstatymai – parlamento priimti teisės aktai.
Įstatymai gali būti klasifikuojami ir pagal kitus kriterijus. Pavyzdžiui, deleguotieji įstatymai – juos leidžia ne parlamentas, o vykdomosios institucijos. Turi būti tam tikras teisinis pagrindas, kas gali tokius įstatymus leisti ir kokiu pagrindu. Turi mažesnę galią negu parlamento. Parlamentas turi juos tarsi ratifikuoti, patvirtinti. Arba ypatingieji įstatymai. Tokie įstatymai galioja įvedus karo ar nepaprastąją padėtį.
Poįstatyminiai aktai – vykdomosios valdžios, valstybės vadovo, vyriausybės priimti aktai. Leidžiami remiantis įstatymu ir negali prieštarauti įstatymams. Paskirtis - konkretizuoti įstatymų normas. Tam tikrų teritorinių vienetų vadovų (gubernatorių) leidžiami norminiai aktai.
Šiame darbe, remdamasi teisės tyrinėtojų A. Vaišvilos, E. Vaitiekienės, S. Vidrinskaitės, bei M. Romerio universiteto teisės mokslininkų darbais, pabandysiu išnagrinėti kaip norminiai teisės aktai funkcionuoja kaip vientisa sistema, kokie būdingi tos sistemos požymiai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasKonstitucinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai5 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis19.47 KB
Autoriusdainius
Viso autoriaus darbų7 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Istatymai ir poistatyminiai aktai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą