Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Būties samprata. Antikinė ontologija

Būties samprata. Antikinė ontologija

  
 
 
123456789
Aprašymas

Būties sąvoka. Antikinė ontologija. Būties teorija. Būtis ir mąstymas. Būties hierarchija. Platono ontologija.

Ištrauka

Nėra vienodų būties aiškinimų . Būties sąvoka yra bendriausia, todėl jokia protu ir patirtimi besiremianti teorija negali įrodyti tam tikros būties sampratos besąlygiško pranašumo. Neįmanoma, remiantis tik protu, išmąstyti vienintelės teisingos būties teorijos, taip pat logiškai pagrįsti filosofijos atsiradimo būtinybės antikinėje Graikijoje ir logiškai įrodyti visų filosofinės minties sklaidos krypčių bûtinumo. Todėl būties sampratų analizė privalo būti istorinė. Istoriškumu turi remtis ir požiūrių į būtį skirstymas. Filosofijos krypčių klasifikacijos pagrindu turėtų tapti būties samprata ,nes ji nulemia visą filosofinės teorijos plėtrą ir leidžia adekvačiai suprasti filosofo pažiūras.
Būties problemą svarsto filosofijos mokslas, kuris vadinamas ontologija arba metafizika. Vakarų Europos filosofinę tradiciją daugiausia veikė aristotelinė būties samprata. Mąstyme sąvoka atitinka daikto esmę.
Būties sąvoka pati plačiausia ir bendriausia, yra logiškai neapibrėžiama. Vis dėlto, norint suprasti būtį, tenka būties sąvoką aptarti, nurodant jos santykį su kitomis mažesnio bendrumo sąvokomis, ją apsvarstyti, nors ir nepateikiant tikslaus apibrėžimo. Deja, nėra ir negali būti vienos, logiškai tikslios būties sampratos. Jei ji būtų, tai, reikia manyti istorijos raidoje būtų likusi tik viena filosofijos kryptis.
Žodis būtis, kaip filosofinė kategorija, pačia bendriausia prasme reiškia esminį būvimą . Taigi ontologinių svarstymų esmę galima išreikšti klausimu . kodėl kažkas yra, o ne niekas. Būties klausimas atsiranda kartu su filosofijos atsiradimu dar antikoje ir grindžia filosofijos galimumų savarankiškumą, empyrinio pažinimo atžvilgiu . Žmogaus pažinimas, taip pat ir empyriniai pažinimo mokslai kyla iš įprasto žmogaus patirties ir yra orientuoti į esanèių daiktų savybių, jų ypatybių atskleidimą ir panaudojimą. Tuo tarpu atsirandančiai filosofijai jau nuo pradžių svarbiau ne tiek esanèių daiktų savybinės charakteristikos, kiek pats jų buvimo faktas . Vienas daiktas nuo kito skiriasi savo savybėmis ir ypatybėmis, tačiau visus daiktus vienija jų buvimo faktas .Pirmosiose antikosmokyklose būtis iškyla kaip ribinė kategorija, t.y. kaip kraštutinai maksimalus tikrovės apibendrinimas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-02-02
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis27.44 KB
Autoriusjulija
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2000 m
Klasė/kursas0
Mokytojas/DėstytojasA. Aukštuolytė
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Buties samprata. Antikine ontologija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas
  • A. Aukštuolytė
  • 2000 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą