Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Žmogus ir aplinka (5)

Žmogus ir aplinka (5)

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Bendrasis suvokimo apibūdinimas. Suvokimų ypatumai ir rūšys. Suvokėjo įtaka.

Ištrauka

Informacija apie pasaulį gali ateiti skirtingais keliais. Mes matome vaizdus, girdime garsus, užuodžiame kvapus, jaučiame skonį, šiurkštumą, šilumą, skausmą. Šiuos kanalus galime pavadinti mūsų langais į pasaulį – pro kiekvieną matyti labai jau skirtingi reginiai.
Šie kanalai vadinami jutimo sistemomis (klausos, regos, lytėjimo ir kt.). Informacijos apie aplinką gavimo procesas vadinamas jutimu, o jo rezultatai yra įvairių rūšių pojūčiai (regos, klausos, lytėjimo, uoslės). Orientuotis pagal tokią informaciją beveik neįmanoma. Suaugusio žmogaus pojūčiai iškart interpretuojami, patirtis padeda išsiaiškinti, kokiam objektui gali priklausyti užfiksuotoji savybė. Galima net teigti, kad grynas pojūtis tėra abstrakcija. Lyginant su grynu pojūčiu, bet koks jutimo organus veikiantis stimulas yra kažkas daugiau: sąmonėje vienaip ar kitaip kyla su šiuo pojūčiu susijusio idėjos ir asociacijos, sukuriamas vaizdinys to objekto, kuriam toji jutiminė savybė priklauso. Kai mūsų regėjimo lauke atsiduria gabalas rudos plokštumos, pavadiname jį rašomuoju stalu. Į suvoktą stalo vaizdą įeina ir jo užpakalinė dalis, kurios mes nematome, ir tiesūs kampai (nors juos matome netaisyklingus), jo dydis ir svoris (iš patirties žinome, kad stalas didelis ir sunkus).
Informaciją apie aplinką gauname įvairiais būdais. Tai sąlygoja skirtingi pojūčiai. Pagal gaunamą informaciją pasaulį mes suvokiame skirtingais matavimais: formuojasi atskiros suvokimo erdvės. Pavyzdžiui, regimoji erdvė mus supa, jei neliečiame aplinkos daiktų ir negirdime garsų, atrodo, tarsi žiūrėtume nebylų filmą.: jei užsimerktume ir įsiklausytume, suvoktume pilną įvairių garsų girdimąją erdvę. Lytėjimo erdvė yra vienokia, o girdimoji ar regimoji – visai kitokia. Šios erdvės beveik neturi sąlyčio taškų. Tik iš patirties žinome, kad konkrečiam regėjimo objektui būdingos tam tikros savybės.

Tik tada, kai interpretuojame gaunamą informaciją, tvarkome ją vadovaudamiesi savo patirtimi, galime sakyti, kad suvokiame vieną ar kitą objektą. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPsichologijos referatas
KategorijaPsichologija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis17.04 KB
AutoriusOnute
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2001 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word zmogus ir aplinka [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą