Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Komercinė teisė>Atsiskaitymai čekiais ir vekseliais

Atsiskaitymai čekiais ir vekseliais

  
 
 
12345
Aprašymas

Čekio samprata. Čekinis atsiskaitymas. Vekselio samprata. Atsiskaitymai vekseliais. Vekselio požymiai. Pareikštinis vekselis. Orderinis vekselis. Vardinis vekselis.

Ištrauka

Vykdydamas pinigines prievoles skolininkas kreditoriui privalo perduoti tam tikrą pinigų sumą. Tai jis gali padaryti ir perduodamas grynuosius pinigus, ir atsiskaitydamas negrynaisiais pinigais. Grynieji pinigai naudojami šalių susitarimu nustatyta tvarka, negrynaisiais pinigais atsiskaitoma pagal CK bei kitus įstatymus. Atsiskaitoma valiuta, kurią pasirenka šalys ir kuria yra leidžiami atsiskaitymai atitinkamoje valstybėje. Atsiskaitydamos negrynaisiais šalys gali vykdyti piniginę prievolę pasinaudodamos mokėjimo pavedimu, akredityvu, čekiu, vekseliu, inkaso ar kitais įstatymų nustatytais mokėjimo būdais.
LR atsiskaitymas čekiais yra reglamentuojamas Čekių įstatymu, Vekselių ir čekių protestavimo taisyklėmis ir kitais teisės aktais.
Čekis – tai rašytinis įsakymas bankui išmokėti pinigų sumą iš čekio davėjo sąskaitos asmeniui, pateikusiam čekį. Tai čekio davėjo įsakymas tik bankui. Įsakymas kitam asmeniui išmokėti pinigus nėra čekis. Čekis apmokamas čekio davėjui pinigais iš jo sąskaitos, esančios banke. Klientas, norintis atsiskaityti čekiais, sudaro sutartį su banku, ir bankas jam išduoda čekių knygelę; sutariama dėl parašo ir čekių sumos. Reikalavimus čekių formai, atsiskaitymų čekiais tvarką nustato Lietuvos Respublikos čekių įstatymas. Čekis nėra pinigai. Kol čekis neapmokėtas, prievolė sumokėti pinigų sumą neįvykdyta. Bankas gali atsisakyti apmokėti čekį, jeigu jis neteisingai įformintas, nėra lėšų mokėtojo sąskaitoje, praleistas pateikimo apmokėti terminas.
Skirtingai nuo vekselio, čekis skirtas mokėjimui ir visuomet pateikiamas bankui, kuriame čekio davėjas turi sąskaitą, apmokėti. Ši sąskaita vadinama padengiamąją sąskaita. Čekinis atsiskaitymas komerciniuose santykiuose yra daug patikimesnis už atsiskaitymą vekseliais, nes šiuo atveju čekį išduoda bankas ir atsiskaitymai yra kontroliuojami inkaso tvarka. Vekselio padengimas realia suma yra gana problemiškas, nes ir vekselio davėjas, ir vekselio avalistas gali būti nemokūs verslo subjektai.
Kaip vekselio, taip ir čekio išdavimo atveju dalyvauja trys verslo subjektai: bankas, čekio davėjas ir čekio gavėjas. Čekis dengiamas ta suma, kurią čekio davėjas turi banko sąskaitoje. Šiuolaikinėje apyvartoje čekis suvokiamas kaip pervedamasis vekselis, pateiktas bankininko adresu. Būtent ši aplinkybė atsiskaitymą čekiais daro patikimesnį už vekselinį mokėjimą.
Kaip ir vekseliai, čekiai gali būti orderiniai, vardiniai ir pareikštiniai. Reikalavimas perleidžiamas indosamentu, čekis laiduojamas ir protestuojamas ta pačia tvarka kaip ir vekselis. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-05-19
DalykasKomercinės teisės namų darbas
KategorijaTeisė >  Komercinė teisė
TipasNamų darbai
Apimtis3 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis9.12 KB
Autoriussandrute
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasR. Medžiūnas
Švietimo institucijaŠiaulių valstybinė kolegija
FakultetasVerslo ir technologijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Atsiskaitymai cekiais ir vekseliais [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Namų darbai
  • 3 puslapiai 
  • Šiaulių valstybinė kolegija / 3 Klasė/kursas
  • R. Medžiūnas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą