Išplėstinė paieška
 
 
 

Helenizmas (3)

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940414243444546474849505152535455565758
Aprašymas

Dalis konspekto medžiagos pateikta lietuvių kalba, dalis rusų kalba. Įvadas. Metodinės pastabos. Makedonijos iškilimas. Šaltiniai. Makedonijos valdovai, jų aplinka. (Rufas K.K. Apie Aleksandro Didžiojo žygius ir gyvenimą), (Plutarchas. Rinktinės biografijos). Promakedonietiška Graikijos aristokratų veikla. (Письмо философа Спевзиппа македонскому царю Филиппу. Хрестоматия по истории древней Греции), (Дройзен И.Г. История эллинизма. Т.1.-Санкт-Петербург), (Бенгтсон Г. Правители эпохи эллинизма). Pasaulinės imperijos kūrimas. Šaltiniai. Aleksandro valstybės organizacija. (Арриан. Поход Александра. Хрестоматия по истории древней Греции), (Диодор. Историческая библиотека.-.В кн. Арриан. Поход Александра: Дополнения). Politika Graikijoje. (Надпись из Хиоса, 332 г. до н. э. Хрестоматия по истории древней Греции). Valdovo asmenybės vertinimai. (Диодор. Историческая библиотека.-.В кн. Арриан. Поход Александра. Дополнения), (Rufas K.K. Apie Aleksandro Didžiojo žygius ir gyvenimą), (Арриан. Поход Александра). Istorikų veikalai. Ekspansijos ir jos ekonominių padarinių interpretacijos. (Дройзен И.Г. История эллинизма. Т.1.). Gyvenimo būdo kaita. (Шлюмберже Д. Эллинизированный Восток). Naujų helenistinių valstybių susidarymas, jų raida. Šaltiniai. Imperijos padalinimas. (Rufas K.K. Apie Aleksandro Didžiojo žygius ir gyvenimą). Helenizmo atspindžiai senajame testamente. (Rubšys A. Raktas į Senajį Testamentą. D.3). Diadochų (Aleksandro politikos įpėdinių) veiklos vertinimai. (Тарн В. Эллинистическая цивилизация), (Эллинизм: экономика, политика, культура), (Бенгтсон Г. Правители эпохи эллинизма), (Бенгтсон Г. Правители эпохи эллинизма). Helenizmo kultūros savitumai. Šaltiniai. Aleksandrijos miesto steigimas ir plėtra. (Диодор. Историческая библиотека.-.В кн. Арриан. Поход Александра. Дополнения). Apie Aristotelį ir jo aplinką. (Rufas K.K. Apie Aleksandro Didžiojo žygius ir gyvenimą), (Plutarchas. Rinktinės biografijos). (Žymių žmonių testamentai). Tyrimai. Helenizmo tęstinumo ir kultūrų sąveikos klausimai. (Batchelor M. Atsiverčiame Bibliją), (Rubšys A. Raktas į Senąjį Testamentą. D.3.). Дройзен И.Г. История эллинизма. Т.1.). (Эллинизм: экономика, политика, культура). (Шлюмберже Д. Эллинизированный Восток). Helenizmo epochos menas. (Шлюмберже Д. Эллинизированный Восток).

Ištrauka

Helenizmo terminu istoriografijoje apibrėžiamas kultūros raidos tarpsnis, kuris politinėje istorijoje prasidėjo Aleksandro Makedoniečio (336-323 m.pr.Kr.) ir iš esmės baigėsi Augusto (31 m.pr.Kr.-14 m. po Kr.) valdymo laikotarpiu.
Šiame chrestomatiniame rinkinyje pateikiami antikos šaltinių ir žinomų helenizmo raidos procesų tyrėjų tekstų fragmentai, kurie turėtų padėti suvokti esminius politinės, kultūros, ūkio kaitos savitumus ,,helenizuotame pasaulyje" bei jų mokslinę problematiką.
Istorijos tyrėjai helenizmą visų pirma sieja su tarptautiniu Graikijos poveikiu to meto sąlygomis (graikų kalba Hellen-graikas), tačiau su dideliais žemės plotais susijusi naujoji politika lėmė ne tik naujų apimčių ekonomikos elementų susipynimą, bet ir atsiradimą naujos mišrios kultūros, kurioje susiliejo graikiškos ir rytietiškos kilmės elementai. Bendroji viešojo bendravimo kalba buvo graikų, todėl mene ir literatūroje aiškiai vyravo graikiškos tendencijos, o religijai ir filosofijai, taip pat kai kurioms mokslo šakoms įtakos turėjo ir helenizuoti rytiečiai. Helenistinei kultūrai plintant Rytuose Atėnai jau neteko kultūrinio centro reikšmės. Nauji centrai formuojasi Rytuose (itin svarbi helenistinės kultūros sklaidoje buvo Aleksandrija, kuri tapo ir Egipto karalių Ptolemėjų sostine).
Aptariamu laikotarpiu literatūroje gausiai vaizduojama asmenybė. Asmenybei tuo metu padėjo reikštis ir filosofija. Pagrindinės helenizmo filosofinės mokyklos-stoicizmas, epikūrizmas ir skepticizmas-stengėsi ginti žmogaus asmenybę nuo negandų, stiprinti vidinę ramybę, skatino saviauklą. Intensyviai plėtojosi mokslinė literatūra matematikos, astronomijos, mechanikos, geografijos, o taip pat istorijos klausimais, kuri veikė visą to meto raštiją.
Helenizmo epochos istorijos rašytinių šaltinių reikšmingumo prasme visų pirma išskirtini pirminiai šaltiniai, kurie tiesiogiai fiksavo duomenis apie to meto įvykius, asmenis, jų aplinką ir kt. Rinkinyje pateikti kai kurių dokumentų, laiškų, pranešimų tekstai. Tiesiogiai su helenizmo laikotarpio įvykiais sietini Aristobulo Kasandriečio, Kalisteno ir kitų autorių tekstai, tačiau šie aprašomieji darbai iš esmės sukurti asmeninių atsiminimų ar įspūdžių pagrindu, neretai siekia išaukštinti karalių ar kitus asmenis.
Antikos laikotarpiu sukurta nemažai antrinių tekstų, kurie jau nėra tiesiogiai susieti su helenizmo istorija ir jos herojais, bet paremti pirmine rašytine ir žodine informacija, duomenų rinkimu ir sisteminimu. Veikalai sukurti iš esmės romėniškoje aplinkoje, kuri daugiau ar mažiau veikė ir autorių pozicijas.
Šiame rinkinyje pateikti graikų rašytojo, filosofo ir istoriko Plutarcho veikalo ,,Biografijos" fragmentai apie Aleksandro Makedoniečio politinę ir karinę veiklą, jos poveikį to meto pasauliui. Minėtame veikale gretimai aprašomi graikų ir romėnų veikėjai (Aleksandras ir Cezaris bei kt.), tuo siekiama akcentuoti romėnų ir graikų lygiavertiškumą. Iš esmės atskleidžiama graikų kultūros įtaka romėnų politinei ir kultūros raidai, nors autorius siekė ne vien istorinės praeities aprašymo tikslumo ar veikėjų palyginimo. Jo tikslas skleisti graikų kultūros vertybes romėniškoje aplinkoje, panaudoti istorinę medžiagą dorovės ugdymui. Istorijos mokslo požiūriu svarbu tai, kad autorius pabrėžė graikiškosios kultūros, jos visumos įtaką ir perimamumą tolesnei civilizacijos raidai.
Helenizmo laikotarpio istorijos aprašymai II a. plėtoti karo istoriko Ariano ir kitų graikų bei romėnų autorių tekstuose. Čia išskirtos romėnų autoriaus Kvinto Kurcijaus Rufo lietuvių kalba publikuoto veikalo ,,Apie Aleksandro Didžiojo žygius ir gyvenimą" ištraukos apie helenizmo visuomenę, jos aplinką. Helenizmo istorijos tyrėjai nurodo, kad išlikusios tekstų dalies istorinė informacija nėra pakankamai tiksli, nes visų pirma siekta aprašymo patrauklumo. Veikale yra prieštaringų teiginių, tačiau jis naudingas studijų šaltinis, nes randama kituose tekstuose neišlikusių žinių apie besiformuojančią helenistinę aplinką , politikos įtaką jai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasVisuotinės istorijos konspektas
KategorijaIstorija >  Visuotinė istorija
TipasKonspektai
Apimtis58 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis138.39 KB
AutoriusIvona
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2010 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasV. Kisielytė
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasIstorijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Helenizmas (3) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Konspektai
  • 58 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 2 Klasė/kursas
  • V. Kisielytė
  • 2010 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą