Išplėstinė paieška
 
 
 

Meteorologijos pagrindai

  
 
 
1234567891011121314151617181920
Aprašymas

Saulės spinduliuotės pokyčiai atmosferoje ir ant Žemės paviršiaus Bendroji Saulės spinduliuotė ir sugertoji spinduliuotė. 5 dalykai, be kurių žinojimo ir supratimo tolimesnės studijos apsunkus. Atmosferos ir Žemės paviršiaus šiluminis režimas. Paros ir metinės temperatūros svyravimai dirvos paviršiuje. Šalnos. Temperatūros kitimas su aukščiu troposferoje ir stratosferoje. Konvekcija. Inversija. Atmosferinis barinis laukas ir jo dinamika. Barinės topografijos žemėlapiai. Geopotencialas. Horizontalus barinis gradientas. Barinio gradiento kitimas su aukščiu. Atmosferos slėgio svyravimai. Vėjo kryptis ir greitis. Vėjas ir turbulentiškumas. Turbulentinė apykaita. Srūvio linijos ir izotachos. Kliūčių poveikis vėjui. Vėjo paros eiga. Atmosferos frontai. Ciklonų susidarymas ir evoliucija. Anticiklonai. Vanduo atmosferoje. Unikalios vandens savybės. Garavimas. Vandens garų slėgio paros ir metinė eiga. Kondensacija. Kondensacijos branduoliai. Rasa ir šarma. Šerkšnas. Lijundra. Skystas ir kietas apnašas. Plikledis. Rūkas. Kondensacija atmosferoje. Debesų klasifikacija. Pastoviai stratifikuotų masių debesys. Frontiniai (sluoksniniai) debesys. Šilto fronto debesys. Kritulių rūšys. Atmosferos cirkuliacija. 5 klausimai, be kurių apsunks tolimesnės studijos. Musonai. Vandens garai ore.

Ištrauka

Saulės spinduliuotės pokyčiai atmosferoje ir ant Žemės paviršiaus

Optinė masė (m) – kelias, kurį spindulys nueina per atmosferą. Optinė masė lygi dviem: Saulės spindulys nueina per atmosferą du kartus ilgesnį kelią, negu eitų, jeigu Saulė būtų zenite. Kai Saulė būna prie pat horizonto, tai būna apie 43.
Reilėjaus dėsnis – išsklaidymas yra atvirkščiai proporcingas išsklaidomų spindulių bangos ilgiui ketvirtame laipsnyje.

Dalelės, kurios yra didesnės už spinduliuotės bangų ilgį, spinduliuotę išsklaido jau ne pagal Reilėjaus dėsnį.

Bugero formulė: S = S0pm
S – tiesioginės Saulės spinduliuotės srautas pasiekiant Žemės paviršių, S0 – Saulės konstanta, p – Atmosferos skaidrumo koeficientas, m – optinė atmosferos masė.

Drumstumo rodiklis (TD) – spinduliuotės susilpnėjimo realioje atmosferoje ir spinduliuotės susilpnėjimo idealioje atmosferoje santykis. Skaitinė drumstumo rodiklio išraiška parodo idealų atmosferų skaičių, kurį turi praeiti Saulės spindulys, kad Saulės spinduliuotė susilpnėtų tiek pat kiek ir realioje atmosferoje.

Bendroji Saulės spinduliuotė ir sugertoji spinduliuotė

Visa Saulės spinduliuotė patenkanti ant Žemės paviršiaus – tiesioginė ir išsklaidyta – vadinam bendrąja Saulės spinduliuote (Q):
Q = S sin h0 + D

S – tiesioginė spinduliuotė, D – išsklaidytoji spinduliuotė, H0 – Saulės aukštis virš horizonto.
Dalinės Saulės spinduliuotės atspindys: (S sin h0 + D) * A Dalis Saulės sugerties: (S sin h0 + D)(1 – A)
Albedas – atspindėtosios spinduliuotės ir bendro spinduliuotės kiekio krintančio ant žemės paviršiaus santykis vadinamas paviršiaus albedu. Tai matuojama W/m2 (Vatai į kvadratinį metrą)

Viršutiniai dirvos ir vandens sluoksniai, sniegas ir augmenija patys spinduliuoja ilgabangę spinduliuotę, kuri yra vadinama Žemės paviršiaus spinduliavimu. Pagal Stefano-Bolcmano dėsnį absoliučiai juodo kūno spinduliavimas lygus: ...

Rašto darbo duomenys
DalykasHidrologijos ir meteorologijos konspektas
KategorijaGeografija >  Hidrologija ir meteorologija
TipasKonspektai
Apimtis19 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis41.38 KB
AutoriusDarius
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2010 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/Dėstytojasdoc. E.Rimkus
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasGamtos mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Meteorologijos konspektas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Konspektai
  • 19 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • doc. E.Rimkus
  • 2010 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą