Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Geštaltinė terapija

Geštaltinė terapija

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Geštaltterapijos samprata ir tikslas. Geštaltų (figūrų) formavimas. Kontakto ribų sutrikimai. Geštaltinės terapijos taikymo sritys. Geštaltinės terapijos grupės sudarymo principai ir darbo formos. Geštaltinės terapijos grupėse taikomi metodai. Slopinantieji darbo metodai. Išraišką skatinantys darbo metodai. Integracijos metodai. Vadovo vaidmuo geštaltinėje grupėje. Sapno išgyvenimas ir refleksijos geštaltinėje terapijoje. Išvados.

Ištrauka

Viena iš naujausių psichoterapijos krypčių yra geštaltterapija. Jos atsiradimas siejamas su Frederiko Perlso vardu. Pats žodis " geštalt" suprantamas kaip tam tikrų dalių organizavimas į visumą. Visybiškas požiūris į žmogų yra vienas iš svarbiausių geštaltterapijos principų. Asmenybė, anot terapijos išpažinėjų, tai dviejų sferų- " aš" ir "tai"- visuma. Žmogus per " aš" sferą gali realizuoti savo galimybes. Nukrypimas į "tai" sferą, vadinasi, priklausymas nuo aplinkos ir jos reikalavimų( Gudaitė G. 1992).
Geštalto terapijos tikslas- padėti žmogui įgyti asmenybės vientisumą; pagelbėti žmonėms tapti visetu įveikiant gynybą, padedant pajusti bei išreikšti kiekvienu momentu išgyvenamus jausmus. Vienas iš būdų tai žmonių skatinimas išreikšti savo tikruosius jausmus ir "savo atsakomybės už juos" (Myers. D, Psichologija psl. 554) . Tai bandoma pasiekti, mokant žmones kalbėti pirmu asmeniu. F. Perlsas rėmėsi prielaida, kad daugelis žmonių suvokia tik atskiras savo dalis, bet ne visą savo asmenybę. Tik suvokęs savo asmenybės vientisumą, žmogus tampa nepriklausomas nuo išorinių aplinkybių( statuso, autoriteto, užimamų pareigų, atlyginimo ir pan.), viduje stiprus, pasitikintis savimi, priklausomas tik nuo savęs paties, savo norų gabumų. Šių savybių neturintį žmogų Perlsas laikė neuroziniu. Geštalto terapijos metu naudojami vaidmenų atlikimo, simptomų sustiprinimo metodai, principas "čia ir dabar". Skirtingai nuo kitų psichoterapijos krypčių pacientas, vaidindamas įvairias situacijas, atlieka abu vaidmenis: kalbasi su atskiromis savojo "aš" dalimis arba su įsivaizduojamu pašnekovu. Geštalto terapija remiasi ne intelektu, o daugiau emociniu išgyvenimu. Intelektu tas suvokimas vertinamas vėliau, po šio emocinio išgyvenimo( Psichologijos žodynas. psl 93).
Geštaltinės terapijos teorija turi tris svarbiausius šaltinus. Pirma- psichoanalizė, suteikusi pagrindinius principus ir skatinanti domėjimąsi vidiniu individo gyvenimu. Antra- pabrėžiantys žmogaus patyrimą humanistų, fenomenologų, egzistencialistų darbai. Trečiasis šaltinis yra geštaltinė psichologija, davusi geštaltinei terapijai ne vien pavadinimą, bet ir esminius- visybiškumo ir integracijos – principus, pagal kuriuos organizuotas ne tik žmogaus suvokimas, bet ir patyrimas.
Geštaltinei terapijai apibūdinti puikiai tinka šios sąvokos:
Įsisąmoninimas. Geštaltinė terapijos teorija, metodologija ir taikymas pagrįsti susitelkimu į dabarties momentą. Akcentuojamas "čia ir dabar" patyrimas. Prisiminimai, sapnai, refleksija- tai dabarties veikla. Įsisąmoninimas- tai procesas, kurio dėka išgyvenamas kontaktas su visu, kas vyksta (išorėje ir žmogaus vidiniame gyvenime). Pasak geštaltinės terapijos teoretikų, įsisąmoninimas yra nuolatinė sąveika tarp individo ir aplinkos, objektyvaus ir subjektyvaus. Įsisąmoninimas yra nepertraukiama priemonė kontaktui su savimi palaikyti. Tai nuolatinis procesas. Jį galima pasiekti tik ypatingais momentais, esant ypatingomis sąlygomis.(Lepeškienė V.1999). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2010-04-01
DalykasPsichologijos referatas
KategorijaPsichologija
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai6
Dydis36.99 KB
AutoriusErnesta
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasDapkavičienė
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasSocialinės gerovės ir negalės studijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Gestaltine terapija [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Dapkavičienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą