Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Medicina>Sveika gyvensena ir higiena>Fizinis aktyvumas ir mityba

Fizinis aktyvumas ir mityba

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Anotacija. Įvadas. Darbo tikslas: Išsiaiškinti kokia yra mitybos priklausomybė nuo asmens fizinio aktyvumo ir atvirkščiai, taip pat kokią reikšmę mityba ir fizinis aktyvumas turi besivystančiam ir augančiam vaiko organizmui ir sportininkams. Mitybos priklausomybė nuo asmens fizinio aktyvumo. Fizinio aktyvumo priklausomybė nuo asmens mitybos. Maisto priedai. Vaiko augimas jo fizinis aktyvumas ir mityba. Augančio vaiko mitybos reikšmė. Vaiko augimas ir jo fizinis aktyvumas. Sportininkų mityba. Sportininkų piktnaudžiavimas farmakologinėmis medžiagomis. Išvados.

Ištrauka

Šiame darbe nagrinėjami vieni svarbiausių gyvensenos elementų, tai fizinis aktyvumas ir mityba. Darbe analizuojama mitybos priklausomybė nuo asmens fizinio aktyvumo ir atvirkščiai, fizinio aktyvumo priklausomybė nuo asmens mitybos. Daug dėmesio skiriama vaikų mitybai ir jų fiziniam aktyvumui. Nagrinėjamas vaikų augimas ir jų fizinis aktyvumas, aptariama mitybos reikšmė augančiam vaikui. Taip pat nemažai dėmesio skiriama sportininkų mitybai, analizuojami pagrindiniai mitybos principai, bei piknaudžiavimas farmakologinėmis medžiagomis sporte. Aptariamos tos medžiagos, jų vartojimo priežastys bei poveikis organizmui.


ĮVADAS
Brangiausias žmogaus turtas – sveikata. Tai kartojame patys sau, apie tai dažnai primena medikai. O kiekvieno mūsų sveikata labiausiai priklauso nuo pačių mūsų. Susirgęs ar netekęs sveikatos, žmogus dažniausiai kaltina medikus, kaltina visus ir viską, tik – ne save. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis teigiama, kad sveikatą ir gyvenimo kokybę bei trukmę daugiausia, net 50 %, lemia žmogaus gyvenimo būdas (nuo medicinos - 10 %, nuo aplinkos ir paveldėjimo po 20%) (Lietuvos kūno kultūros akademija. Fizinis aktyvumas ir sveikata. 2006, Kaunas 9p.). Sveika mityba ir fizinis aktyvumas yra pagrindiniai sveikos gyvensenos komponentai ir dažmai analizuojami kaip svarbūs sveikos gyvensenos veiksniai.
Labai svarbu, kad su maistu gautume visas gyvybiškai būtinas maisto medžiagas, kurių kiekis patenkintų organizmo poreikius. Antraip, dėl mitybos pažeidimų galima susirgti įvairiomis ligomis. Todėl mityba turi būti pilnavertė ir racionali (Pokrovskis A. Sveika mityba.1992, Vilnius. 233p.). Ne mažiau reikšmingas sveikatai bei visapusei žmogaus raidai yra ir judėjimas. Sakoma, kad sveika mityba be fizinės veiklos duoda priešingus rezultatus. Judėjimas ir sveika mityba yra normalios visų organizmo sistemų veiklos pagrindas, stiprinantis sveikatą, gerinantis fizinį ir psichinį vystymąsį, didinantis ištvermę, darbingumą, atsparumą, saugantis nuo daugybės sutrikimų ir ligų atsiradimo (Proškuvienė R. Mityba. Judėjimas. 2006, Vilnius. 6p.). Netinkama mityba, mažas judrumas sukelia medžiagų apykaitos sutrikimus, o tai savo ruožtu – įvairias ligas: infarktą, aterosklerozę, cukrinį diabetą, akmenligę, širdies ir kraujagyslių ligos. Pastarosios dvi tampa opiausios ir dažnai pasitaikančios. Statistika rodo, jog širdies ir kraujagyslių ligos Lietuvoje šiuo metu sudaro apie 54% visų mirčių priežasčių. Širdies ligas 40% atveju išprovokuoja sotus ir nejudrus gyvenimo būdas. (Kožajeva A. Hipodinamija. Iš: Maistas sportui. 2008. Prieiga internete: http://www.maistassportui.lt/index.php?cid=4616 ). Per pastaruosius tris dešimtmečius smarkiai pagausėjo anstvorio ir nutukimo problemų turinčių ES gyventojų, ypač vaikų, kurių, 2006 m. duomenimis, yra 30 %. Tai rodo blogėjančią ES gyventojų netinkamos mitybos ir nepakankamo fizinio aktyvumo tendenciją. Ši liga plinta ne tik Europoje bet ir Lietuvoje. Respublikinio mitybos centro duomenimis, mūsų šalyje kas antra moteris ir kas trečias vyras turi antsvorio arba yra nutukę (Baltoji knyga. Dėl Europos strategijos su mityba, antsvoriu ir nutukimu susijusioms sveikatos problemoms spręsti. Iš: Europos sąjungos taryba. 2007, Briuselis).
Dabar ir visame pasaulyje, ir Lietuvoje daugėja žmonių, sergančių ligomis, kurias sukelia per mažas fizinis aktyvumas bei netinkama mityba. Mūsų visuomenę yra apėmęs kūno ir dvasios tingumas, už mus viską padaro įvairūs prietaisai, mašinos. Valgome riebiai ir sočiai, užmiršome natūralius maisto produktus, o tik pašlijus sveikatai, įvertiname maitinimosi bei fizinio aktyvumo svarbą mūsų gyvenime. Todėl sveiko gyvenimo įgudžius reikia ugdyti jau nuo mažens (Molis S. ir kt. Žmogaus biologija ir sveikata. 2000, Kaunas 91p.).


Darbo tikslas: Išsiaiškinti kokia yra mitybos priklausomybė nuo asmens fizinio aktyvumo ir atvirkščiai, taip pat kokią reikšmę mityba ir fizinis aktyvumas turi besivystančiam ir augančiam vaiko organizmui ir sportininkams.

Darbo uždaviniai:

1. Išsiaiškinti kokia yra mitybos priklausomybė nuo asmens fizinio aktyvumo ir atvirkščiai;
2. Nustatyti koks privalo būti augančio vaiko fizinis aktyvumas ir mityba ir kokia jų reikšmė;
3. Išskirti pagrindinius sportininkų mitybos principus;
4. Išanalizuoti priežastis ir poveikį piknaudžiaujant farmakologinėmis medžiagomis sportuojant;
5. Išsiaiškinti kas yra maisto priedai ir koks jų poveikį mūsų organizmui. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSveikos gyvensenos ir higienos kursinis darbas
KategorijaMedicina >  Sveika gyvensena ir higiena
TipasKursiniai darbai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai26 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis30.04 KB
Autoriusagne
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2009 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasA. Stankus
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasSveikatos mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Fizinis aktyvumas ir mityba [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 14 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • A. Stankus
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą