Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Diagnostinės metodikos validumas

Diagnostinės metodikos validumas

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Validumo rūšys. Turinio validumas. Išorinis validumas. Modelinis validumas. Faktorinis validumas. Konstrukcinis validumas. Empirinis validumas. Validumo kriterijaus problema. Išvados.

Ištrauka

Lotinų kalbos žodis "validus" reiškia sveikas, stiprus, turįs įtakos. Bet į diagnostikos teoriją jis atėjo iš anglų kalbos, reiškiantis teisingas, pagrįstas, tvirtas. Geriausias lietuviškas validumo atitikmuo būtų tinkamumas. Lietuvių kalboje tinkamumas ir patikimumas yra labai artimos sąvokos, bet mes vartosime terminą – validumas.
Standartizavimas leidžia vienaprasmiškai interpretuoti tyrimų duomenis. Patikimumo tyrimas padeda nustatyti, kokiu tikslumu matuojamos savybės, koks matavimo priemonės tikslumas, bet mes nežinome ar šį priemonė iš tikrųjų matuoja matuotiną savybę. Jeigu mes nežinome matuojamos savybės struktūros, kokiais išoriniais veiksmais jį pasireiškia, negalėsime parengti adekvataus prietaiso tai savybei matuoti.
Validumo problema kyla dėl to, kad savybių matavimas visada yra netiesioginis. Tad galime matuoti tik savybių apraiškas veikloje bei elgesyje, bet ne pačias savybes, nes jos pojūčiams neprieinamos. Dėl to tyrėjas negali būti visiškai tikras, kad jo diagnostinė priemonė matuoja kaip tik tai, kas numatyta išmatuoti. Diagnostinės metodikos validumas nustato tam tikrą tinkamumo laipsnį.
Validumas yra tikslumo laipsnis, kuriuo įvertinama, ar matuojama ta psichinė savybė, kurią norime matuoti. Kitaip sakant, metodikos validumas leidžia su tam tikra tikimybe pasakyti, koks diagnostinės priemonės (testo, aprašo, kontrolinio rašinio ir pan.), atspindinčios asmenybės savybę arba jos simptomokompleksus, teisingumas. Tai pats svarbiausias diagnostinės metodikos vertingumo nustatymo būdas. Todėl dažnai tvirtinama, kad aukštas validumas atstoja patikimumą, t.y., jeigu metodika validi, tai ji ir patikima.
Psichodiagnostinėje literatūroje pasitaiko įvairių rūšių validumo.
Yra tris rūšis:
1. turinio, arba vidinį, validumą;
2. konstrukcinį, arba teorinį, validumą;
3. empirinį validumą.
Į turinio validumą įeina dar išorinis, modelinis ir faktorinis validumas. Empirinio validumo skiriami šie aspektai: predikacinis, arba prognostinis, validumas, kryžminis validumas, konkurentinis, diagnostinis, arba validumas. Kai kurie porūšiai vadinami dvejopai. Minėtas rūšis ir porūšius panagrinėsime smulkiau. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-06-05
DalykasPsichologijos referatas
KategorijaPsichologija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis16.95 KB
AutoriusViktorija
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasLolita Gerulskienė
Švietimo institucijaUtenos kolegija
FakultetasVerslo ir technologijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Diagnostines metodikos validumas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Utenos kolegija / 3 Klasė/kursas
  • Lolita Gerulskienė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą