Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Baudžiamoji teisė>Baudžiamosios teisės bruožai ir nusikaltimų sąvokos pagal Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) statutus

Baudžiamosios teisės bruožai ir nusikaltimų sąvokos pagal Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) statutus

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930
Aprašymas

Įvadas. Baudžiamosios teisės principai pagal Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) statutus. Nusikaltimo samprata. Nusikaltimo sąvoka. Nusikaltimo sudėtis. Nusikaltimų rūšys. Valstybiniai nusikaltimai. Kariniai nusikaltimai. Nusikaltimai teisingumui. Nusikaltimai valdymo tvarkai. Nusikaltimai asmens gyvybei, sveikatai. Nusikaltimai asmens garbei. Nusikaltimai asmens laivei. Nusikaltimai dorovei. Nusikaltimai tikybai. Turtiniai nusikaltimai. Ponų ir tarnų santykių pažeidimai. Bausmės pagal Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) Statutus. Bausmių rūšys. Bausmių taikymo ypatumai. Mirties bausmės institutas. Baudžiamojo proceso ypatumai pagal Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) statutus. Išvados. Summary.

Ištrauka

Įvadas
Lietuvos baudžiamosios teisės raida neatsiejama nuo Lietuvos valstybingumo raidos, kurios pradžia siekia dar XIII amžių. Baudžiamosios teisės raida dėl Lietuvos valstybinių peripetijų buvo labai daugialypė ir įvairiapusė. Ilgą laiką Lietuvos teritorijoje galiojo svetimi baudžiamieji įstatymai.
Pamedės teisynas - tai vienas iš pirmųjų šaltinių, suteikiantis žinių apie tuo metu galiojusią baudžiamąją teisę. Teisyno galiojimo erdvė buvo labai apribota. Jis buvo skirtas tik tam tikram kryžiuočių užkariautų ir pavergtų prūsų socialiniam sluoksniui. Todėl Pamedės teisyno reikšmė kaip teisės paminklo yra labai sąlyginė. Kitas baudžiamajai teisei svarbus ir reikšmingas teisės paminklas yra Kazimiero teisynas. Tai pirmasis teisės kodifikavimo bandymas. Daugiausia šis teisynas susideda iš baudžiamojo proceso ir baudžiamosios teisės normų. Teisės mokslo tyrinėtojai spėja, kad jis galiojo visoje LDK teritorijoje. Tačiau tiesioginių to įrodymų nėra.
Svarbiausias iš rašytinių LDK teisės šaltinių buvo XVI a. išleisti Lietuvos Statutai, kurie apėmė visas teisės šakas. Pagrindiniai Lietuvos Statutų šaltiniai – paprotinė teisė, žemės privilegijos ir romėnų teisė. Jau nuo XIV a. LDK teritorijoje greta paprotinės teisės atsirado ir rašytiniai įstatymai. Jais plačiai buvo remiamasi teismų sprendimuose, privilegijose ir kituose teisės aktuose. Vienodą jų taikymą sunkino tai, kad visa teisė nebuvo susisteminta. Centralizuotam valstybės valdymui bei vienodai krašto politikai stiprinti reikėjo kodekso, kuris vienodai reguliuotų santykius visoje valstybės teritorijoje. Teisės kodifikavimą skatino taip pat ekonomikos, amatų ir prekybos plėtra. Ši aplinkybė skatino surinkti kodeksą, kuris apjungtų visą galiojusią teisę. Taigi Lietuvos Statutai - tai didžiausias teisės paminklas, suteikiantis žinių apie viduramžio Lietuvos baudžiamąją teisę. Reikia pažymėti ir tai, kad Lietuvos Statutai padarė didelę įtaką ne tik LDK teisei, bet ir Rusijos teisei – Trečiasis Lietuvos Statutas labai stipriai įtakojo svarbiausią XVII a. rusų įstatymą, kuris buvo pavadintas Soboro Statutu. Kai kurios Soboro Statuto nuostatos buvo ištysai perrašytos iš Lietuvos Statuto, be to Soboro Statute yra daug žymų, nurodančių, kad tam tikra nuostata skolinta iš 1588 m. Lietuvos Statuto.
Kaip buvo minėta anksčiau Lietuvos baudžiamosios teisės raida buvo labai įvairi ir sudėtinga. Po trečiojo LDK padalijimo jos teritorijoje, kuri atiteko Rusijai, dar kurį laiko galiojo Lietuvos Statutai, tačiau jie buvo panaikinti 1840 m. Ilgainiui Lietuva prarado savo valstybingumą ir jos teritorijoje galiojo svetimos valstybės įstatymai, tačiau net 1918 m. atkūrus nepriklausomybę Lietuva neturėjo to laikmečio poreikius atitinkančių baudžiamosios teisės aktų, todėl buvo receptuoti kitų šalių teisės aktai. Antrojo Pasaulinio karo metu vokiečiams užėmus Lietuvą buvo įvesti jų nacionaliniai įstatymai. Tačiau 1941 TSRS okupavus Lietuvą, vokiečių įstatymai buvo panaikinti ir iki 1990 m. buvo įvesti TSRS baudžiamieji įstatymai. 1961 m. Lietuvoje buvo priimtas Baudžiamasis kodeksas, tačiau jis neatspindėdavo lietuviškos teisinės minties, o buvo tik tuo metu Rusijoje naujai priimto Baudžiamojo kodekso kopija.
Iki 1990 m. Lietuvos baudžiamieji įstatymai paprastai atkartodavo TSRS įstatymus ir atspindėdavo jų totalitarinę esmę. 1990 m. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę susiklostė panaši situacija kaip 1918 m. – susikūrė valstybė, neturinti būtiniausių įstatymų. Todėl buvo paliktas laikinai galioti, kol nebus parengtas nacionalinis baudžiamasis įstatymas, iki nepriklausomybės atkūrimo šalies teritorijoje galiojęs 1961 m. Baudžiamasis kodeksas. Atkūrus nepriklausomybę prasidėjo nacionalinės baudžiamosios teisės atgimimas. Prireikė daugiau kaip 10 metų, kad susiformuotų nacionalinė baudžiamosios teisės doktrina, sąmonė, teisinė kultūra, kuri ir buvo atspindėta naujame Baudžiamajame kodekse, kuris įsigaliojo 2003 m.
Kadangi mūsų valstybės baudžiamosios teisės doktrina yra labai jauna, mes turime gerbti ir didžiuotis tuo, ką sukūrė mūsų protėviai. Mano tikslas buvo išnagrinėti pagrindinį viduramžio Lietuvos teisės šaltinį, daug parodantį apie to meto baudžiamąją teisę, išnagrinėti naudotas sąvokas, principus ir pagrindines nuostatas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-04-20
DalykasBaudžiamosios teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Baudžiamoji teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis28 puslapiai 
Literatūros šaltiniai8 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis47.15 KB
AutoriusInga
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasRegina Gelumbauskienė
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Baudziamosios teises bruozai ir nusikaltimu savokos pagal Lietuvos Didziosios Kunigaikstystes (LDK) statutus [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 28 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Regina Gelumbauskienė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą