Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Geografija>Lietuvos geografija>Galuonio, Juodųjų Lakajų, Siesarčio ir Stirnių ežerų vandens lygių matavimo duomenų sekų atstatymas

Galuonio, Juodųjų Lakajų, Siesarčio ir Stirnių ežerų vandens lygių matavimo duomenų sekų atstatymas

  
 
 
12345678910111213141516171819202122
Aprašymas

Įvadas. Rajono gamtinės sąlygos ir hidrologinis ištirtumas. Duomenys ir metodika. Atstatymo rezultatai. Išvados.

Ištrauka

Ežerai ir upės yra neatsiejama Lietuvos gamtos dalis. Kiekvienas jų išsiskiria savitu grožiu, krantų, augalijos, gyvūnijos, kraštovaizdžio įvairumu, yra mėgstami poilsiautojų, turistų. Tačiau ežerai ir upės svarbūs ne tik dėl šių priežasčių. Jie nuolat stebimi, vykdomi įvairūs mata-vimai. Matavimai reikalingi ne šiaip sau, o dėl to, kad į ežerus ir upes galėtume žiūrėti ir iš inžinerinės bei mokslinės pusių. Tai labai svarbu atliekant įvairius mokslinius darbus, statant hidroelektrines, kitus pastatus, plėtojant žemės ūkį bei atliekant kitą veiklą.
Kad gautume ilgamečių stebėjimų duomenis apie ežerus, upes ir upelius, galėtume nuolatos juos stebėti, steigiamos vandens matavimo stotys. Jose yra matuojami vandens lygiai, debitai, skaičiuojamas nuotėkis, registruojama vandens temperatūra, nešmenys, vandens cheminė sudėtis bei ledo reiškiniai. Tačiau žinios Lietuvoje apie vandens lygius ir nuotėkį yra gausiausios, nes jos buvo renkamos ir prieškariniu laikotarpiu.
Ežero vandens lygis yra pats svarbiausias hidrologinis rodiklis, kuris apibūdina ežero vandens kiekį, jo kaitą per metus ir per daugelį metų. Kiekvieno ežero vandens lygio kaita gana įvairi. Tai lemia savita ežero dubens forma, įvairūs krantai, skirtingas vandens plotas, gylis, baseino dydis, skirtingi ežero aplinkos ir baseino fiziniai – geografiniai ir klimatiniai rodikliai. Ežero vandens lygio kitimui įtaką daro ir žmogaus veikla.
Vandens lygiai ežeruose visada kinta, todėl juos būtina nuolat matuoti. Paprastose van-dens matavimo stotyse vandens lygiai matuojami kasdien po du kartus, o retesniais atvejais vieną kartą. Tačiau gana dažnai senose duomenų sekose pasitaiko netikslumų ir klaidų, kurių atsiradimo priežastis šiuo metu sunku išsiaiškinti. Tai gali būti dėl matavimo prietaisų netobu-lumo, matavimo metodo netobulumo, matuotojo neapdairumo, neteisingai atskaičius prietaisų parodymus, neteisingai įrašius rezultatus ir pan.
Lietuvoje pokario metais buvo gana ilgas laiko tarpas, kai vandens lygio matavimai buvo atliekami ne kiekvieną dieną, o su kelių dienų pertraukomis. Su tokia problema buvo susi-durta keliuose ežeruose. Tai Galuonai, Juodieji Lakajai, Stirniai ir Siesartis. Tokie netikslūs matavimai buvo vykdomi nuo 1939 iki 1950 metų, kuriuos atliko vyr. melioracijos valdyba prie LTSR Ministrų tarybos respublikinė kontora " Melioracija". Jie taikė savo metodus, kurie nesu-tapo su realybėje taikomais metodais. Vėliau matavimo metodai buvo suderinti su hidrologijos metodais. Tiriamoje teritorijoje matavimus atliko ne vandens matavimo stoties darbuotojai, bet melioratoriai dėl sunkių, specifinių to laikotarpio sąlygų, analizuotų vandens matavimo stočių priklausomybės tai organizacijai.
Šio kursinio darbo tikslas yra atstatyti Stirnių, Galuonų, Juodųjų Lakajų ir Siesarties ežerų vandens lygio matavimo duomenų sekas, kurios pasižymi duomenų trūkumu. Jas svarbu atstatyti dėl to, nes jos nesutampa su kitų vandens matavimo stočių duomenimis, negalima tik-rinti jų homogeniškumo, šių sekų duomenys yra nenaudotini. Stirnių, Juodųjų Lakajų ir Sie-sarčio ežeruose tokie matavimai buvo atliekami nuo 1939 iki 1950 metų, o Galuonų – nuo 1940 ik 1950 metų.
Siekiant įgyvendinti šį tikslą, atstatyti vandens lygio matavimo duomenų sekas, reikėjo įvykdyti šiuos uždavinius:
1. Surinkti reikiamą informaciją;
2. Ją išsaugoti kompiuteriniame pavidale;
3. Pasirinkti tinkamiausią informacijos atstatymo metodą;
4. Atstatyti trūkstamus duomenis.
Šis atliktas darbas buvo svarbus tuo, kad padėjo atstatyti informaciją, kuri dar buvo ne-naudota, nes iš nepilnų vandens lygio duomenų sekų buvo sunku tiriamuose ežeruose daryti kokius nors skaičiavimus, susijusius su vandens lygiais, skaičiuoti vandens lygių vidurkius ir pan. Dabar šie duomenys galės būti panaudoti kaip ir kitų ežerų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-12-04
DalykasLietuvos geografijos kursinis darbas
KategorijaGeografija >  Lietuvos geografija
TipasKursiniai darbai
Apimtis19 puslapių 
Literatūros šaltiniai12
Dydis484.33 KB
AutoriusBrigita
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2008 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/Dėstytojasdoc. Gintaras Valiuškevičius
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasGamtos mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word vandens lygiu matavimo duomenu seku atstatymas [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 19 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • doc. Gintaras Valiuškevičius
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą