Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Fizika>Kvantinė mechanika>Optinių dangų defektų įtaka lazerio sukeltam pažeidimo slenksčiui

Optinių dangų defektų įtaka lazerio sukeltam pažeidimo slenksčiui

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940414243
Aprašymas

Įvadas. Optinės interferencinės dangos. Dangų gamybos technologijos. Šiluminis garinimas. Šiluminis garinimas asistuojant jonų pluoštu. Jonapluoštis dulkinimas. Magnetroninis jonapluoštis dulkinimas. Žolių-gėlių dangos. Defektai. Paviršiaus defektai. Defektai dangose. Defektų tyrimo metodai. Defektų įtaka dangos atsparumui veikiant ją lazerine spinduliuote. Eksperimento metodika. Rezultatai ir jų aptarimas.Išvados. Summary. Darbas iliustruotas diagramomis ir lentelėmis.

Ištrauka

Gamta – tai didžiausia ir pažangiausia laboratorija. Joje efektyviausiai yra panaudojami visi dėsniai, efektai, sukurtos tobuliausios medžiagos. Stebint mus supančią augaliją ir gyvūniją, buvo pastebėta, kad kai kurie vabzdžiai ir gyvūnai keičia spalvas, augalai yra atsparūs Saulės šviesos poveikiui. Pažiūrėjus į tai iš arčiau buvo ištirta ir nustatyta, kad tai optinių reiškinių pasekmė plonose plėvelėse (optinėse dangose). Netrukus optinės dangos buvo pradėtos naudoti ir įvairiausioms žmonių reikmėms. Kai buvo sukurti lazeriai, optinės dangos tapo nepakeičiamos jų spinduliuotei valdyti.
Dabar lazerinės technologijos yra plačiai naudojamos moksliniuose tyrimuose, medicinoje, telekomunikacijose, transporto pramonėje, bei daugelyje kitų pramones šakų. Lazerių generuotai spinduliuotei valdyti, naudojami įvairus optiniai elementai: veidrodžiai, poliarizatoriai, lęšiai, netiesiniai kristalai ir pan. Todėl lazerinė technologija yra neatsiejama nuo optinių dangų gamybos technologijų. Sudėtingėjant moksliniams eksperimentams ir vystantis pramonei norima pasiekti kuo didesnės galios lazerinę spinduliuotę, tad vis didesni reikalavimai keliami ir optinėms dangoms. Dangų įvairovė, yra labai plati. Vienos atspindi, kitos praleidžia, trečios poliarizuoja ir t.t. Visos jos turi turėti kuo mažesnius šviesos sklaidos ir sugerties nuostolius, kuo aukštesnius atsparumo lazerio spinduliuotei parametrus, didesnį spektrinių parametrų stabilumą. Optinių komponentų gamyba yra labai kruopštus ir atsakingas procesas, apimantis daugybę įvairių technologijų. Nuo gamybos technologijos priklauso ir optinio elemento savybės. Paprasčiausia – šiluminio garinimo technologija termovaržiniu garintuvu ir elektroniniu spinduliu [1]. Pažangesnės technologijos yra terminis garinimas joniniu asistavimu [2], jonapluoštis dulkinimas [3], magnetroninis jonapluoštis dulkinimas [2], bei įvairios zolių – gelių dangos[4]. Visos jos yra dengiamos plonais medžiagų, su skirtingais lūžio ir atspindžio koeficientais, sluoksniais ant tam tikrų specialiai paruoštų padėklų. Daugiasluoksnes struktūras, kartais sudaro daugiau kaip 100 sluoksnių [5]. Specialiai pagamintos dangos gali gerai optimizuoti komponento atspindžio ar pralaidumo savybes
Norint efektyviai taikyti optinius elementus, būtina tiksliai žinoti šių elementų kokybės parametrus. Šiandien dielektrinių dangų optiniai parametrai yra pakankamai geri. Pasiektas 99,9% atspindys veidrodžiams, tačiau jie nėra pakankamai ilgaamžiai naudojant juos ypatingai didelės vidutinės ir monetinės galios lazerinėse sistemose. Vienas iš ilgaamžiškumą ribojančių parametrų yra lazeriu indukuotas medžiagos pažeidimo slenkstis. Tai parametras kuris nusakomas kritine energijos tankio verte, kuriai esant dangos medžiaga dar nėra suardoma ar kitaip negrįžtamai pakeičiama šviesos. Pažeidimo slenkstį riboja mechaniniai įtempimai, sluoksnio nevienalytiškumas, priemaišos, sugeriančios spinduliuotę bei sąlygojančios dangos optinį pažeidimą. Tačiau, kad ir kokia pažangia technologija gaminamos dangos, jose visada lieka įvairių defektų,. Todėl labai svarbu tuos defektus "pažinti", kad būtų galima tobulinti optinių komponentų gamybos technologijas siekiant kuo didesnio jų ilgaamžiškumo bei optinio atsparumo. Šiuo metu Vilniaus universiteto Lazerinių tyrimų centre vykdomas projektas "Didelės energijos jonų srautais sutankintų optinių dangų technologijų sukūrimas – Soptdangos", kurio tikslas sukurti atsparias lazerio spinduliuotei dangas. Šiam tikslui pasiekti reikia atlikti pažeidimo slenksčio priklausomybės nuo defektų matmenų bei koncentracijos dangoje tyrimus, todėl mano darbo tikslas:

Pagaminti optines dangas turinčias žinomos koncentracijos defektų, bei jas charakterizuoti.
Ištirti dangos pažeidimo slenksčio priklausomybę nuo dirbtinių defektų koncentracijos.
Ištirti skirtingų gamintojų padėklų paviršius atominės jėgos mikroskopu ir įvertinti jų šiurkštumą ir šiurkštumo įtaką pažeidimo slenksčiui.
Ištirti kaip pasikeičia paviršiaus šiurkštumas padengus jį didelio atspindžio dielektrinėmis dangomis skirtingomis technologijomis. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-11-19
DalykasKvantinės mechanikos diplominis darbas
KategorijaFizika >  Kvantinė mechanika
TipasDiplominiai darbai
Apimtis41 puslapis 
Literatūros šaltiniai26
Dydis4.95 MB
AutoriusMonika
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasA. Melninkaitis
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasFizikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Optiniu dangu defektu itaka lazerio sukeltam pazeidimo slenksciui [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Diplominiai darbai
  • 41 puslapis 
  • Vilniaus Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • A. Melninkaitis
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą