Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>V. Džeimso asmenybės sampratos ypatumai

V. Džeimso asmenybės sampratos ypatumai

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Tikslas yra susipažinti su pagrindinėmis asmenybės psichologijos sąvokomis, problemomis ir teorijomis. Suprasti asmenybės sampratos ypatumus. Psichologija pagal V. Džeimsą. Asmenybės samprata. Asmenybės teorijos. Asmenybės bruožai. E. Eriksono asmenybės raidos teorija. G. Olporto asmenybės teorija. Asmeniškumas. Išvados.

Ištrauka

Nors psichologija- jauna disciplina, tačiau apie individualų mąstymą ir elgesį spėjo sukaupti nemaža žinių.
Mano pasirinkta darbo tema yra "V. Džeimso asmenybės sampratos ypatumai".
Ši tema yra gan sudėtinga, kadangi kalbama apie asmenybę. Nėra vieningo asmenybės apibrėžimo, kiekvienas psichologas susikuria savo teoriją apie asmenybę, pateikia savo apibrėžimą, kadangi kiekvieno žmogaus kūnas yra sudarytas iš 60 milijardų ląstelių. Jis yra veikiamas pačių įvairiausių įtakų, o jo istorija individuali, kupina nenusakomų derinių. Atsakyti į klausimą - kas yra asmenybė? - galima bendrai - t.y. ,,asmenybe galime vadinti kiekvieną žmogų, suvokiantį aplinką bei save ir kontroliuojantį savo veiksmus"; galima atsakyti buitiškai – t.y. "asmenybe vadinami žmonės, savo veikloje pasiekę reikšmingų rezultatų"; ir galima atsakyti psichologijos mokslo kontekste. Individas yra ne tik psichologijos, bet ir daugelio kitų mokslų tyrimo objektas.
Norint geriau suprasti asmenybės svarbą taip pat rėmiausi E. Eriksono ir G. Olporto teorijomis.
Taigi šio darbo tikslas yra susipažinti su pagrindinėmis asmenybės psichologijos sąvokomis, problemomis ir teorijomis. Suprasti asmenybės sampratos ypatumus.
Rašydama ši darbą rėmiausi literatūra ir asmeninės refleksijos metodu.
Kad pasiekčiau užsibrėžto tikslo turėjau įgyvendinti šiuos darbo uždavinius:
• Išanalizuoti V. Džeimso asmenybės sampratos ypatumus;
• Išanalizuoti E. Eriksono asmenybės sampratos ypatumus;
• Išanalizuoti G. Olporto asmenybės sampratos ypatumus;
• Išsiaiškinti asmenybės samprata psichologiniu aspektu;
• Išanalizuoti asmenybės struktūrą ir jo tipologiją.
Mano nuomone būtina paminėti, kad asmenybes mąstymą, jausmus sąlygoja sąmonės ir pasąmonės tarpusavio santykis.

Bet kuri šiuolaikinių savasties ir jos problemų tyrimų apžvalga turi būti pradedama nuo V. Džeimso, žymaus XIX amžiaus Amerikos psichologo, kuris parašė dviejų tomų "Psichologijos pagrindus".Jis akcentuoja savasties įtaką žmogaus elgesiui.
V. Džeimsas skyrė aš savastį, kuri aktyviai seka ir integruoja, ir mano savastį, - tai, kas žinoma apie save, kas yra stebima. Keliama prielaida, kad aš savastis kuria, arba formuoja, mano savastį suvokdama, aiškindama ir įvertindama gaunamą informaciją. Taigi aš savastis yra žinančioji dalis, o mano savastis žinomoji.
Savastis reiškia žmogaus patiriamas mintis ir jausmus, o asmenybė ir asmenybės bruožai – tai kitų vertinimai arba išvados apie žmogų. Dar paprasčiau sakant, savastis yra viduje, o asmenybė atsispindi išorėje. Savastį sudaro visos žinios, jausmai ir požiūriai apie save kaip unikalų, funkcionuojantį asmenį.
V. Džeimsas atkreipė dėmesį, kad skirtingų žmonių savivoka ir jos organizavimas taip pat labai skiriasi. Dažniausiai manoma, kad savasties aspektai sudaro hierarchiją pagal jų panašumus ir skirtumus, o vieta hierarchijoje priklauso nuo jų reikšmės ir pastovumo. Vaidmenų ar raidos užduočių pokyčiai gali pareikalauti pertvarkyti šią hierarchinę struktūrą.
V. Džeimsas plėtojo psichologinį arba instrumentinį pragmatizmą. Dėl to jis vadinamas instrumentalistu, t.y. teorijos – veiklos įrankiai, instrumentai, todėl kai kalbama apie teoriją reikia nurodyti kokios veiklos dalis yra ši teorija. V. Džeimsas mano, kad teisinga yra tokia idėja, tokia teorija, kuri padeda suvokti objektą (šiuo atveju asmenybę), padeda pasiekti patenkinamų rezultatų ir turi praktinių padarinių individui, yra jam naudinga. Teorijos, idėjos, sąvokos traktuojamos kaip instrumentas, padedantis orientuotis pasaulyje, tvarkyti "sąmonės srauto" chaosą. "Sąmonės srautas" visada individualus, kaip ir pati asmenybė. Pasak jo, elementarus psichinis faktas yra ne "mintis" apskritai, ne "ta ar kita akimirka", o "mano mintis", "mintis priklausanti kam nors". "Sąmonės srautas" yra vieningas, tačiau jame galima išskirti atskirus išgyvenimus, jausmus ir mintis. Todėl V. Džeimsas rašo – "Menas būti išmintingam – tai žinoti, į ką nereikia kreipti dėmesio".
Kaip taikliai yra pastebėjęs V. Džeimsas, savęs vertinimas – tai mūsų laimėjimų ir mūsų pretenzijų santykis. Nuo teisingo savęs vertinimo yra neatsiejamas ir teigiamas savo aplinkos vertinimas.
V. Džeimsas taip pat manė, kad asmenybės formavimuisi didelę įtaką daro savęs įtvirtinimas. Pirmoji iš trijų savęs įtvirtinimo stadijų yra savikritika, padedanti įsivyrauti pusiausvyrai tiek tarp subjektyvaus ir objektyvaus Aš aspekto, tiek tarp idealaus ir realaus Aš vaizdo.
Ir galiausiai kalbant apie asmenybės tyrinėtoją yra būtina paminėti, kad nuo V. Džeimso laikų Aš klausimą psichologija laiko vienu reikšmingiausių. Aš formavimosi procesas – tai kaip iš Aš "šešėlio" susiformuoja unikali asmenybė. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-10-17
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai6
Dydis15.58 KB
Autoriusmaksim
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasOna Gylytė
Švietimo institucijaLietuvos sveikatos mokslų universitetas
FakultetasSlaugos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word V. Dzeimso asmenybes sampratos ypatumai [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Lietuvos sveikatos mokslų universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Ona Gylytė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą