Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Nuosavybės neliečiamumo principo išimtys pagal Konstitucinio Teismo praktiką

Nuosavybės neliečiamumo principo išimtys pagal Konstitucinio Teismo praktiką

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031
Aprašymas

Įvadas. Bendra nuosavybės, jos objektų ir nuosavybės neliečiamumo principo apžvalga. Nuosavybės samprata, jos objektai. Nuosavybės teisės neliečiamumo principo samprata, jo reglamentavimas teisės aktuose. Nuosavybės teisės neliečiamumo principo išimtys. Nuosavybės neliečiamumo principo išimtys pagal konstitucinio teismo praktiką. Nuosavybės teisės neliečiamumo principo ribojimo sąlygos, šio principo santykis su kitais principais. Nuosavybės teisės ribojimas dėl visuomenei būtino poreikio tenkinimo. Nuosavybės teisės ribojimas dėl nuosavybės objekto pobūdžio. Nuosavybės teisės ribojimas dėl padarytų teisei priešingų veikų. Nuosavybės teisės ribojimai tam tikrų asmenų ar asmenų grupės atžvilgiu. Išvados. Santrauka.

Ištrauka

Okupacinei valdžiai 1940 m. ir vėliau įvykdžius nacionalizaciją ir kitais neteisėtais būdais nusavinus privačią nuosavybę, buvo paneigta pati žmogaus prigimtinė teisė turėti privačią nuosavybę. 1990 m. kovo 11 d. Akte "Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo" Lietuvos valstybė pabrėžė savo ištikimybę visuotinai pripažintiems tarptautinės teisės principams, garantavo žmogaus ir piliečio teises. Pripažindama nuosavybės teisių tęstinumą ir jų atkūrimą, Aukščiausioji Taryba 1990 m. lapkričio 15 d. priėmė principinį sprendimą ir patvirtino šias nuostatas: neginčytinai pripažįstamas Lietuvos piliečių nuosavybės teisių tęstinumas . Taip į Lietuvos Respublikos teisinę sistemą buvo grąžintas ir nuosavybės neliečiamumo principas. Šis principas vėliau buvo įtvirtintas ir pačiame svarbiausiame, aukščiausios teisinės galios teisės akte Lietuvos Respublikos Konstitucijoje, kurios 23 str. 1 dalyje nurodyta, kad "Nuosavybė neliečiama". Tačiau šis konstitucinis principas nėra absoliutus. Šio principo ribojimo išimtys numatytos tiek pačioje Konstitucijoje, tiek tarptautinėse sutartyse, kurios yra Lietuvos teisinės sistemos dalis, bei detalizuotos įstatymuose. Didelę reikšmę nustatant nuosavybės teisės neliečiamumo principo ribojimus vaidina Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo jurisprudencija.
Kursinio darbo objektas. Nuosavybės neliečiamumas įtvirtina savininko, kaip subjektinių teisių į turtą turėtojo, teisę reikalauti, kad kiti asmenys, taip pat ir valstybė, nepažeistų jo nuosavybės teisių, kartu ir valstybės pareigą ginti bei saugoti nuosavybę nuo neteisėto kėsinimosi į ją. Tačiau analizuojant teisinę literatūrą, Konstitucinio teismo nutarimus galima pastebėti, jog ši norma neduoda pagrindo teigti, jog Konstitucijoje yra nustatytas absoliutus nuosavybės gynimas. Taigi, autorius šio darbo objektu pasirinko -nuosavybės neliačiamumo principo išimtis.
Kursinio darbo tikslas. Pagrindinis šio darbo tikslas, aptarti nuosavybės neliačiamumo principo išimtis numatytas Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo nutarimuose, padaryti išvadas ar visais atvejais Konstitucinis Teismas pakankamai argumentuotai pagrindė nuosavybės neliačiamumo principo ribojimus, detalizuoti kokiais kriterijais remiantis yra įmanomos nuosavybės neliačiamumo principo išimtys, kokiomi sąlygomis tai gali būti daroma.
Sistemingai siekiant užsibrėžto pagrindinio darbo tikslo, manytina jog būtina aptarti bendrą nuosavybės, jos objektų bei nuosavybės neliečiamumo principą bendrąja prasme.
Kursinio darbo šaltiniai. Pagrindinis šio darbo šaltinis yra Lietuvso Respublikos Konstitucinio Teismo nutarimai, dauguma iš jų yra susiję su nuosavybės teisių atsatatymu buvusiems savininkams į sovietinės valdžios nacionalizuotą turtą. Taip pat vienu iš pagrindinių šio darbo šaltinių buvo Lietuvos Respublikos Konstitucijos normos. Aptariant bendrus klausimus susijusius su pačios nuosavybės sąvoka, jos objektais, aiškinantis, kas tai yra nupsavybės neliečiamumo principo samprata ir jo išimtis, rėmėmės ir kitais teisės aktais, Lietuvos Respublikos Civiliniu Kodeksu, Civilinio proceso, Baudžiamuoju bei Baudžiamojo proceso kodeksais, Lietuvos Respublikos Žemės įstatymo normomis, o taip pat tarptautinėmis sutartimis, Europos žmogaus teisių konvencija, Jungtinių Tautų Visuotinės žmogaus teisių deklaracija, o taip pat Europos Žmogaus Teisių Teismo jurisprudencija.
Tyrimo metodai. Lyginamasis metodas padėjo atskleisti nuosavybės, nuosavybės neliačiamumo principo sąvokas įtvirtintas LR teisės aktuose lyginant jas su tarptautinių sutarčių tekstais, taip pat lyginant paties Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo nutarimus tarpusavyje atskleidėme paties Konstitucinio Teimso nuomonę darbo tema. Loginis-analitinis, sisteminis analizės kartu su kitais metodais, padėjo atrasti iškeltų uždavinių sprendimo būdus.
Kursinio darbo naujumas ir aktualumas. Kadangi Lietuvoje dar nėra pasibaigęs nuosavybės teisių atsatymo procesas, todėl dažnai nagrinėjant šiuos klausimus, tiek teismuose, tiek valdžios institucijose, susiduriama su abejonėnis ar įstatymų ir poįstayminių aktų nuostatos neprieštarauja Konstitucijai. Nuosavybs neliačiamumo principas ir tai, kad jis nėra absoliutus, yra aptarta nemažai straipsnių, studijų ar vadovlių, tačiau nėra nei vieno teisinio straipsnio, kuriame būtų susisteminti Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo nutarimai tokiais aspektais, kuriuos mes pasirinkome, tai yra nuosavybės neliačiamumo principo išimtys pagal atskirus kriterijus. Atlikta Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo nutarimų analizė ir suformuluotos tam tikros tezės ir sąvokos leis ne tik teoriniu lygiu bet ir praktikoje lengviau spręsti klausimus susijusius su nuosavybės teisių ribojimu, su jos atsatymu.
Kursinio darbo struktūra. Šio darbo dėstomoji dalis sudideda iš dviejų dalių. Pirmojo dalis susidedanti iš trijų primųjų skyrelių yra skirta aptarti bendriesiems nuosavybės teisės klausimams, tai yra analizuojama tai, kas tai yra nuosavybė, nuosavybės teisė ir pats nuosavybės objektas. Antojoje dalyje aptariami ir cituojami atskiri Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo nutarimai, kiek jie yra susiję su nuosavybės neliečiamumo principo išimtimis. Pirmiausia nagrinėjamas platesnis klausimas, analzuojamos sąlygos, kurioms esant yra įmanomos nuosavybės neliačiamumo ribojimas, šio principo santykis su kitais principais, tolesniuose keturiuose skyreliuose yra išdėstoma Konstitucinio Teismo nuomonė pagal atskirus nuosavybės ribojimo kriterijus, tai yra nuosavybės teisės ribojimas dėl visuomenei būtino poreikio tenkinimo, dėl nuosavybės objekto pobūdžio, dėl padarytų teisei priešingų veikų, tam tikrų asmenų ar asmenų grupės atžvilgiu, paaiškinama, ką reiškia atskiras šis kriterijus, kada galima jį taikyti, kokiuose nutarimuose jis yra analizuojamas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasKonstitucinės teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis29 puslapiai 
Literatūros šaltiniai25 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis37.96 KB
AutoriusBaisa
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasBalčiūnienė
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Nuosavybes nelieciamumo principo isimtys pagal Konstitucinio Teismo praktika [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 29 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Balčiūnienė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą