Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Platono valstybės teorija

Platono valstybės teorija

  
 
 
12345678
Aprašymas

Platono valstybės modelis. Dorovinio organizmo principai. Platono dorybės. Privačios nuosavybės panaikinimas. Pilietinę nelygybę pateisinantis mitas.

Ištrauka

Platonas priskiriamas klasikinei filosofijai. Jis gerai visiems žinomas žmogus, kuris gyveno ir kūrė 427-347m. pr. Kr.Geriausias Sokrato mokinys - Platonas, iš didelės pagarbos savo mokytojui beveik visus savo kūrinius parašė dialogo forma, kuriuose filosofo poziciją užima Sokratas. Platonas suformuoja objektyviojo idealizmo sistemą. Sistema gimsta tada kai Graikijoje plačiausiai nei bet kada yra įsigalėję Demokrito atomizmas. Taigi tuomet ir užsimezga mūsų dienas pasiekiantis materializmo ir idealizmo ginčas. Platonas, kaip ir Sokratas stebėdamas savo krašto negandas manė, pasaulį reikia tvarkyti nekaip kitai, o moksliškai. Jis ryžosi atskleisti būties esmę, analizuodamas žmonių gyvenimą parodyti kokia turi būti valstybė. Tikrasis žinojimas pasiekiamas protu, sąvokomis, fiksuojant tai kas daiktuose yra bendra ir pastovu. Taip atsiranda pagrindinė jo filosofijos kategorija - "eidos" (idėja).
Graikams buvo įprasta žiūrėti į gerą žmogų kaip į gerą pilietį. Platonui priklauso pati seniausia mus pasiekusi valstybės teorija, kurioje atskleidžiama klasikinė valstybės prigimtis, taip pat kokią vietą idealioje valstybėje užima moterys, šeima ir nuosavybė, ir žmonių pilietinę nelygybę pateisinantis mitas. Valstybė - gyvas organizmas, todėl ją turėtų apibūdinti keturios klasikinės dorybės: išmintis, drąsa, susivaldymas ir teisingumas. Utopinei Platono valstybei būdinga griežta specializacija, t.y. valdovai - valdo, kariai - kariauja, žemdirbiai - dirba žemę. Tačiau, šioje idealiojoje valstybėje neužkertamas kelias despotizmui, piliečių teisių ir iniciatyvos suvaržymams.
Platonas žmogaus proto nelaikė doros šaltiniu. Medžiagiškumas, nauda, pražudo protą. Doros ir moralės reikia ieškoti idėjų pasaulyje. Gražių daiktų nelieka, o grožio idėja - lieka. Idėjų pasaulis - tobulų reiškinių pasaulis. Idėjų pasaulyje akivaizdus hierarchiškumas - idėjų idėja - gėris.
Platono valstybės modelis:
Tai valstybė, kuri užtikrins normalų darbo pasidalijimą pagal žmonių prigimtinius sugebėjimus:
1.Valstiečių; 2.Kariūnų; 3.Išminčių – valdovų.
Valstybė yra realioji dvasia. Dvasia, kaip sąvoka, galime suvokti kaip natūralioji būklė. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-09-29
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis16.85 KB
Autoriusjurga
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasS.Sabaitė
Švietimo institucijaLietuvos Kūno Kultūros Akademija
FakultetasSporto edukologijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Platono valstybes teorija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Lietuvos Kūno Kultūros Akademija / 3 Klasė/kursas
  • S.Sabaitė
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą