Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Medicina>Ligos ir traumos>Listerija (listeria monocitogenae)

Listerija (listeria monocitogenae)

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Listerijos. Listerijos morfologija ir struktūra. Biologinės savybės. Rezistentiškumas. Ekologija ir epidemiologija. Listerijos patogenezė. Patogeniškumo veiksniai. Sukeliamų infekcijų patogenezė. Klinika. Imunitetas. Laboratorinė diagnostika. Profilaktika. Sukeliamų infekcijų patogenezės ypatybės. Išvados.

Ištrauka

Jau žiloje senovėje buvo šiek tiek žinoma apie kai kurių ligų užkrečiamumą. Apie infekcinių ligų sukėlėjus, kaip gyvus organizmus, randama užuominų senovės raštuose.
Feodalizmo laikotarpiu, viešpataujant idealizmui ir scholastikai, gamtos ir medicinos mokslai negalėjo laisvai vystytis. Tik XIX a., sparčiai vystantis chemijos, fizikos ir biologijos mokslams, pirmyn pažengė ir infekcinių ligų mokslas. Buvo įrodyta ne tik patogeninių mikrobų, bet ir organizmo, aplinkos, socialinių veiksnių svarba epidemiologijai ir patogenezei.
Infekcinį procesą sukelia labai daug mikroorganizmų rūšių. Jų santykis su mikroorganizmu, t.y. šeimininku, padarinys gali būti infekcinis procesas, infekcinė liga arba mikroorganizmų nešiojimas (šeimininko ląstelėse ar audiniuose ilgai išlieka mikroorganizmai).Infekcijos priežastis kartais būna ir vadinamieji sąlygiškai patogeniški mikroorganizmai (mikroorganizmai oportunistai), esantys mikroorganizme kaip normali mikroflora.
Nors dabar bendras sergamumas infekcinėmis ligomis labai sumažėjo ir kai kurios ligos jau likviduotos, tačiau jų skaičius ne mažėja, o daugėja. Panaudojant dabartinius diagnostikos metodus, vis dar išaiškinamos naujos infekcinės ligos, pvz. LISTERIOZĖ.
Molekulinės biologijos laimėjimai įneša daug naujo, išaiškinant ligų sukėlėjų ir makro organizmo ląstelių tarpusavio santykius, padedant atskleisti imuniteto mechanizmus.
Dabar kaip niekada, iškyla labai svarbios pasaulinės epidemiologijos problemos.
Epidemiologų teigimu, neaiškios kilmės bakterinių žarnyno susirgimų, kurių kasmet vis daugėja, priežastis gali būti Listeria monocytogenes .
Listeria monocytogenes - tai gramteigiamos ,smulkios polimorfiškos lazdelės. Sporų ir kapsulių neturi. Listerijos gali užteršti dirvožemį ir vandenį.
Pasak specialistų, listerioze serga ne tik žmonės, bet ir gyvūnai. Užkrato šaltinis – peliniai graužikai, vandens žiurkės, triušiai, kiškiai, kurie infekciją perduoda naminiams gyvūnams: karvėms, ožkoms, kiaulėms, paukščiams. Sergantis gyvūnas per šlapimą, išmatas, vaisiaus vandenimis- listerijomis užteršia aplinką. Pavojinga gerti sergančio gyvulio nevirintą pieną, valgyti žalią mėsą. Turint pažeistą odą ar gleivinę listerijomis galima užsikrėsti ir prižiūrint sergančius gyvulius. Daugelis infektologų nurodo, kad listeriozė ypač pavojinga nėščiosioms. Listerijos gali sukelti priešlaikinį gimdymą ir net vaisiaus žūti. Motinai sergant listerioze naujagimių mirtingumas padidėja iki 50%.
Tvenkinių vandenyje sukėlėjas išgyvena iki 3,5 mėnesių, ilgai nevalomuose tvenkiniuose iki 130 dienų. Sukėlėjas gali daugintis ir buitiniame šaldytuve laikomame piene, sūdytoje mėsoje, žuvyje, gali išgyventi iki 400dienų.Tačiau listerijos greitai žūva verdančiame vandenyje, jautrios dezinfekuojančiosioms medžiagoms.
Mikrobo vaidmuo ligos vystymosi laikotarpiuose būna įvairus. Inkubaciniu laikotarpiu mikrobai dauginasi, tačiau juos dar lokalizuoja ir sulaiko organizmo barjerai. Inkubacinio laikotarpio pabaigoje mikrobų būna tiek daug, kad jie iš pirmo židinio prasiskverbia į kraują.
Taip pat lemiamą reikšmę turi organizmo imunitetas ir aplinkos sąlygos, kurios gali būti organizmui palankios, arba gali slopinti jo pasipriešinimą infekcijai.
Pateikti duomenys įrodo apie listerijos sukeltus infekcinius patologinius susirgimus. Kad išvengti listeriozės svarbu laikytis sanitarijos, veterinarijos, higienos reikalavimų, ypač prižiūrintiems sergančius gyvulius žmonėms, melžėjoms, veterinarijos darbuotojams. Mėsą ir pieną reikia apdoroti termiškai. Nėščiosios turi vengti kontakto su gyvuliais.
Ši liga paplitusi visam pasaulyje. Dabar kaip niekad , iškyla labai svarbios pasaulinės epidemiologinės problemos. Sustiprėjus tarptautiniams ryšiams turizmui, gyventojų migracijai ypač padidėjo pavojus užsikrėsti infekcinėmis ligomis.
Kova su infekcinėmis ligomis yra tarptautinis reikalas, priklausąs nuo pastangų viso pasaulio mokslininkų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-09-10
DalykasLigų ir traumų referatas
KategorijaMedicina >  Ligos ir traumos
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis17.87 KB
AutoriusVirginija
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasPutrimonienė
Švietimo institucijaKauno kolegija
FakultetasSveikatos priežiūros fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Listerija (listeria monocitogenae) [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Kauno kolegija / 1 Klasė/kursas
  • Putrimonienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą